Türkiye'de geliştirildi! Yerli teknoloji rakiplerine fark attı

Türkiye'nin geliştirdiği aviyonik sistemlere, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde gerçekleştirilen Dubai Airshow 2023'te büyük ilgi gösterildi.

GİRİŞ 19.11.2023 13:30 GÜNCELLEME 20.11.2023 10:20
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Aralarında uçuş kontrol, haberleşme ve güç sistemlerinin de bulunduğu havacılık sektörüne yönelik yerli teknolojiler, dünyanın en büyük havacılık etkinliklerinden Dubai Airshow 2023'te sergileniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrinde gerçekleştirilen Dubai Airshow 2023, 95 ülkeden 1400'den fazla katılımcıyı ağırlıyor. Fuarda, farklı ülkelerden şirketlerin geliştirdiği çok sayıda hava aracı ve havacılık sektörüyle ilgi çözümler tanıtılıyor.

Fuarda açtıkları stantlarda ürünlerini sergileyen Türk şirketleri arasında, Pavelsis, Roketsan, Turkish Cargo, Turkish Technic, Garanti Kompozit, Keyvan Havacılık, Redstar Havacılık ve Transvaro yer alıyor.

Uçuş kontrol, haberleşme ve güç sistemleri geliştiren Pavelsis, fuarda sektöre yönelik en gelişmiş ürünlerini tanıtıyor. Tanıtılanlar arasında elektrik güç dağıtım sistemleri, insanlı ve insansız hava aracı iç haberleşme sistemleri, Yer Haberleşme Arayüz Ünitesi, insanlı ve insansız hava aracı uçuş kontrol sistemleri, Arayüz Körleme Birimi, MIL-STD-1553 Ipcore ve Test Sistemi ile kokpit ve panel sistemlerini kapsayan birçok ürün bulunuyor.

Gömülü tasarımlar, güç sistemleri, haberleşme ve kontrol birimi sistemlerinde yetkinliğe sahip olan şirket, Dubai Airshow 2023'te Körfez'deki iş birliğini artırmayı hedefliyor.

"ÜRÜN NİTELİĞİ, MALİYET VE HIZ AÇISINDAN GLOBAL RAKİPLERİMİZİN ÖNÜNDEYİZ"

Pavelsis İş Geliştirme Direktörü Işıl Özden, AA muhabirine, Dubai Airshow 2023'e katılan insanlı ve insansız uçak üreticilerinin geliştirdikleri aviyonik sistemlere büyük ilgi gösterdiğini belirterek, ikili iş birliği kapsamında görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Körfez bölgesinin kendileri için stratejik nokta olduğunu vurgulayan Özden, "Ürün niteliği, maliyet ve hız açısından global rakiplerimizin önündeyiz. Halihazırda bu bölgede çalıştığımız ve ihracat gerçekleştirdiğimiz iş ortaklarımız bulunuyor. Dubai Airshow'la birlikte potansiyel iş ortaklarımızın sayısını artırmayı ve daha fazla ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Özden, Türk firmalarının Körfez'de avantajlı pozisyonda olduğuna işaret ederek, "Bu bölgedeki havacılık yatırımlarında Türk firmaları da rol üstleniyor. Fuardaki ilgi bunu kanıtlar nitelikte." dedi.

Dubai Airshow 2023, yarın gerçekleştirilecek programların ardından sona erecek.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 10
 • Ahmet 3 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun hükümetimizin büyük çalışmaları ile savunma sanayimiz uzay aşı üretimimiz maden gaz ve diğer bütün alanlar için yerli milli üretimler yapan devlet özel sektör üniversite öğretmen öğrenci ve mücitlerimizden,daima farklı özellikleri olan üretimler daima ARGE'ler yapalım İnşallah.
  Cevapla
 • Yolcu. 3 ay önce Şikayet Et
  Misafir e cevap. Dua güzel diyaliz dua ile olmaz ,düşmanın silahından daha iyisini yapacaksın , bekleyen sensin İnternet ıspany, @Almanya dan uçak almak istiyoruz bir taraftarda kendimiz yapiyoruz(siha, hür kuş, vs, .ahlakkalmamışdiyorsun ölelim mi çalışacağız kuvvetli olacağız bir , diri olacağız düşmanı yenceğizAllah Müslümanların yardımcısıdır. Korkma sönmez bu , şafaklar.
  Cevapla
 • deli dumrul 3 ay önce Şikayet Et
  amerikayı hersektörde gebertiyoz...
  Cevapla
 • deli dumrul 3 ay önce Şikayet Et
  amerikayı hersektörde gebertiyoz...
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  yarabbim bu müslüman aleminin müslümanca yaşamasi,birlik olması, rahmet ve hayırla dolu bir millet olmasını nasip eyle inşallah Yarabbim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle