UBS'den piyasa beklentilerini aşan Fed tahmini

UBS stratejistleri, Fed'den piyasaların fiyatlandırdığından çok daha derin faiz indirimleri bekliyor.

UBS'den piyasa beklentilerini aşan Fed tahmini
UBS'den piyasa beklentilerini aşan Fed tahmini
GİRİŞ 14.11.2023 12:45 GÜNCELLEME 14.11.2023 12:45

UBS Yatırım Bankası stratejistleri, Fed'in gelecek yıl faiz oranlarını 275 baz puan düşüreceğini tahmin ediyor. Bu oran, piyasaların fiyatlandırdığından neredeyse dört kat daha fazla olduğu belirtildi.

Stratejistler Arend Kapteyn ve Bhanu Baweja, enflasyonda devam eden düşüşün merkez bankasının Mart ayından itibaren genişleme politikasına başlamasını sağlayacağını ve faiz oranlarının muhtemelen bir gevşeme döngüsünde tipik olan büyük artışlarla düşürüleceğini tahmin ediyor.

Stratejist Baweja, UBS'nin Londra ofisinde verdiği bir röportajda, "Bu zamanın neden bu kadar farklı olduğuna dair koşulları göremiyoruz. Enflasyon hızla normalleşiyor ve Mart ayına geldiğimizde Fed çok yüksek reel oranlara bakıyor olacak" dedi.

Stratejistler, gösterge federal fon oranının 2024 yılı sonunda yüzde 2,5 ile yüzde 2,75 arasına düşmesini bekliyor ve nihai faiz oranının 2025 yılı başında yüzde 1,25 seviyesinde olmasını bekliyor. Görüşler, ABD ekonomisinin ikinci çeyreğe kadar resesyona gireceği beklentisine dayanıyor.

Buna karşılık, para piyasaları Fed'in Temmuz ayından itibaren sadece 75 baz puanlık faiz indirimi yapmasını fiyatlıyor.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.