Yellen, Moody's'in kararına tepkili

ABD Hazine Bakanı Yellen, Moody's'in kredi notu görünümünü düşürme nedeni olarak gösterdiği, ABD'nin borçlarına ilişkin görüşüne katılmadığını söyledi.

Yellen, Moody's'in kararına tepkili
Yellen, Moody's'in kararına tepkili
GİRİŞ 14.11.2023 12:13 GÜNCELLEME 14.11.2023 12:13

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Moody's'in kredi notu görünümünü düşürme nedeni olarak gösterdiği, ABD'nin borçlarına ilişkin görüşüne katılmadığını, ABD ekonomisinin güçlü, Hazine piyasasının ise hem güvenli hem de likit olduğunu söyledi.

Yellen, San Francisco'daki APEC Maliye Bakanları Toplantısı kapanışında düzenlediği basın toplantısında "Bu, katılmadığım bir karar." dedi.

Moody's, Cuma günü ABD'nin kredi notunun görünümünü, büyük mali açıkları ve borç karşılanabilirliğindeki olumsuzluğu gerekçe göstererek "durağan"dan "negatif"e düşürdü.

Yellen, uzun vadeli faiz oranlarındaki artışın sürmesi halinde borç sürdürülebilirliği açısından zorluk yaratacağını kabul etti. Ancak Biden yönetiminin " olduğunu belirtti. Yellen, bütçe açığını azaltma planlarını ve vergi toplayan Milli Gelirler İdaresi'ne yapılan yatırımları örnek olarak gösterdi.

Yellen ayrıca Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi'ne bu hafta sonuna kadar gelebilecek kısmi hükümet kapanmasını önlemek için çalışma çağrısında bulundu.

ABD Hazine Bakanı, hükümetin kapanma olasılığının "ABD ekonomisinin iyi gittiği ve doğru yönde ilerlediği bir dönemde gereksiz bir ekonomik olumsuzluk" olduğunu belirtti.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.