İstanbul Havalimanı beğenilme oranı yüzde 89'a yükseldi

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA'nın havalimanını kullanan yolcular arasında yaptığı ankette beğeni oranı yüzde 89 oldu.

İstanbul Havalimanı beğenilme oranı yüzde 89'a yükseldi
İstanbul Havalimanı beğenilme oranı yüzde 89'a yükseldi
GİRİŞ 13.11.2023 15:22 GÜNCELLEME 13.11.2023 15:39

İGA İstanbul Havalimanı'nın yolcularına kusursuz bir seyahat deneyimi sağlama motivasyonuyla yola çıkarak, gelişim alanlarını tespit etmek için yıllık olarak tekrarladığı araştırmasının 2023 sonuçlarının açıklandı. GfK (Growth from Knowledge) adlı araştırma şirketi tarafından yapılan çalışmaya göre önceki yıllardaki araştırmalarla karşılaştırıldığında İstanbul Havalimanı'nın beğenilme oranı arttı. İGA’dan yapılan duyuruda ilk kez 2021 yılında halk genelinde İstanbul Havalimanı'nın beğeni oranı yüzde 84 iken bu oranın 2022'de yüzde 83’e, bu yıl ise yüzde 89'a yükseldiği kaydedildi.

“Büyük ve geniş olması" seçeneği en yüksek beğeni aldı

Katılımcılara İstanbul Havalimanı'nı beğenme sebeplerinin de sorulduğu aktarılan açıklamada, "büyük/geniş olması" seçeneğinin en yüksek skorlu beğeni kriteri olarak öne çıktığı vurgulandı. Açıklamada, havalimanının "temiz olması", "çalışanların yardımsever ve güler yüzlü olması", "ferah, düzenli ve tertipli olması" seçeneklerinin de ankette üst sıralarda yer aldığı belirtildi.

Araştırmada katılımcılardan İstanbul Havalimanı'nı belli kriterler çerçevesinde değerlendirmelerinin istendiği, buna göre "Yolcu memnuniyetinin önemsenmesi, havalimanının teknolojik yönden rakiplerine kıyasla daha gelişmiş olması, özel ihtiyaç sahibi ve çocuklu yolculara yönelik imkanlar sağlanması, prestijli bir havalimanı olması" seçeneklerinin öne çıktığı ifade edildi.

"Beğeni oranını artırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz"

İGA CEO Vekili Selahattin Bilgen, havalimanının tüm operasyonel süreçlerini, bilimsel çalışmalar ışığında ve araştırmalar sonucunda düzenleyip yönettiklerini aktardı. Bu doğrultuda yolculara sundukları hizmetin her yıl daha çok beğenilmesinin kendilerini çok memnun ettiğini vurgulayan Bilgen, "İGA İstanbul Havalimanı, yalnızca farklı kültürlere değil, farklı yaş gruplarına ve yolcuların özel ihtiyaçlarına göre tasarlanan hizmetlerini Türk misafirperverliği anlayışıyla yüzlerce farklı ülkeden milyonlarca yolcuya kusursuz şekilde sunmak için çabalıyor. Tüm dünyaya hizmet veren bir havalimanı olarak bu beğeni oranını daha da artırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.