Bakanlık açıkladı! Üreticilere 16 bin TL ödeme yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, zararlı organizmalarla mücadele kapsamında fındık ve meyve üreticisine vereceği desteği açıkladı.

Bakanlık açıkladı! Üreticilere 16 bin TL ödeme yapılacak
Bakanlık açıkladı! Üreticilere 16 bin TL ödeme yapılacak
GİRİŞ 10.11.2023 13:23 GÜNCELLEME 10.11.2023 13:23
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı, zararlı organizmalarla mücadele kapsamında fındık üreticisine dekar başına 16 bin TL, taş çekirdekli meyve üreticilerine ağaç başına 450 TL destek ödemesi yapılacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bitkisel üretimin sürdürülebilirliği için zararlı organizmaların girişinin ve yayılmasının önlenmesi için tedbirler alındığı belirtildi. Karantinaya tabi bir zararlı organizma olan turunçgil uzun antenli böceğinin fındık üretim alanlarında, şarka virüsünün de taş çekirdekli meyve bahçelerinde tespit edilmesi halinde bulaşık bitkilerin üreticiler tarafından imha edildiği aktarıldı.

Üreticilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için destek ödemesi yapılması amacıyla Resmi Gazete'de tebliğ yayımlandığı belirtilerek, "2023 yılı tarımsal desteklemelerine ilişkin 14 Eylül 2023 tarihli ve 7613 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında hazırlanan Bitki Karantinası Tazminatı Desteklemesine Dair Tebliğ, 10 Kasım 2023 tarih ve 32365 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Destek ödemesinde kapsamında, fındık (turunçgil uzun antenli böceği) için 16 bin TL/dekar, taş çekirdekli meyveler (şarka virüsü) için 450 TL/ağaç destek ödemesi yapılacaktır" denildi.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • Camal 6 ay önce Şikayet Et
    SSK ve bağ-kur emeklisinin paralarını dağıtın verin SSK ve bağ-kur emeklisi de açlıktan cuma günleri cami önünde mendil atsın yaparsa dünya lideri yapar geriden geriden
    Cevapla
  • Yörük 6 ay önce Şikayet Et
    Narinciye üreticisine ne kadar destek veriliyor?
    Cevapla