ABD'de hanehalkı borcu yılın üçüncü çeyreğinde 17,29 trilyon dolara yükseldi!

ABD'de hanehalkı borcu, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1,3 artarak 17,29 trilyon dolara ulaştı.

ABD'de hanehalkı borcu yılın üçüncü çeyreğinde 17,29 trilyon dolara yükseldi!
ABD'de hanehalkı borcu yılın üçüncü çeyreğinde 17,29 trilyon dolara yükseldi!
GİRİŞ 07.11.2023 20:26 GÜNCELLEME 07.11.2023 20:26

ABD Merkez Bankasının (Fed) New York şubesince hazırlanan 2023'ün üçüncü çeyreğine ilişkin Hanehalkı Borcu ve Kredi Raporu yayımlandı.

Buna göre, Amerikalıların toplam hanehalkı borcu, yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1,3 artışla 17,29 trilyon dolara yükseldi.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 228 milyar dolarlık artış kaydeden hanehalkı borcu, yıllık bazda ise 786 milyar dolar arttı.

- Konut kredileri, Amerikalıların hanehalkı borcunda en yüksek payı almaya devam etti

Amerikalıların hanehalkı borcunda en yüksek payı konut kredileri almaya devam ederken, söz konusu borç kalemi üçüncü çeyrek itibarıyla 12,14 trilyon dolar oldu.

Yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla 126 milyar dolar artan konut kredisi borcu, yıllık bazda ise 471 milyar dolarlık artış kaydetti.

Bu dönemde Amerikalıların en çok borçlandığı diğer kalemler ise 1,6 trilyon dolarla öğrenci kredileri, 1,59 trilyon dolarla otomobil kredileri ve 1,08 trilyon dolarla kredi kartları olarak sıralandı.

KREDI KARTI BORÇLARINDAKI ARTIŞ DIKKATI ÇEKTI

Söz konusu dönemde kredi kartı borçlarındaki yüzde 4,7'lik artış dikkati çekti. Kredi kartı borçları, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla 48 milyar dolar artarak 1,08 trilyon dolara çıktı.

Kredi kartı borçlarında üçüncü çeyrekte yaşanan artış yıllık bazda ise 154 milyar dolar olarak hesaplandı ve New York Fed'in verileri açıklamaya başladığı 1999'dan bu yana en büyük yıllık artışı kaydetti.

Aynı dönemde öğrenci kredileri kaynaklı borçlar çeyreklik bazda 30 milyar dolar, yıllık bazda ise 25 milyar dolar arttı.

Otomobil kredileri kaynaklı borçlar da bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla 13 milyar dolar artarken, yıllık bazda 71 milyar dolarlık artış kaydetti.

KREDI KARTI TEMERRÜT ORANLARINDAKI DEVAM EDEN ARTIŞ GENiŞ TABANLI

New York Fed Ekonomik Araştırma Danışmanı Donghoon Lee, rapora ilişkin değerlendirmesinde, kredi kartı borçlarında üçüncü çeyrekte güçlü tüketici harcamaları ve reel ekonomideki büyümeyle tutarlı olarak büyük artış yaşandığını belirtti.

Kredi kartı temerrüt oranlarındaki devam eden artışın gelir ve bölge genelinde geniş bir tabana yayıldığına işaret eden Lee, Y kuşağı ve otomobil kredisi veya öğrenci kredisi olanlar arasında özellikle belirgin olduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.