Varlık Tokenizasyonunun şirketlere getirdiği 5 problem

Finansal hizmetlerin hızla geliştiği bir ortamda varlık tokenizasyonu, kurumlar için dönüşüm yaratan olanaklar vadeden önemli bir güç olarak ortaya çıktı.

Varlık Tokenizasyonunun şirketlere getirdiği 5 problem
Varlık Tokenizasyonunun şirketlere getirdiği 5 problem
GİRİŞ 07.11.2023 15:17 GÜNCELLEME 07.11.2023 15:17

Küresel danışmanlık şirketlerinin hazırladığı yeni bir rapor, varlık tokenizasyonu değerinin 2030 yılında 16 trilyon dolara yükseleceğini öngörüyor. Varlıkların tokenlaştırılmasıyla potansiyel avantajların farkına varan kuruluşlar, bu süreçte hız kazandıkça bazı zorluklarla karşı karşıya kalabiliyor. Kritik dijital varlık güvenliği ve kullanımı konusunda dünya lideri olan Ledger, şirketlerin varlık tokenizasyonu ortamında karşılaşabileceği 5 sorunu paylaşıyor.

Bir blok zinciri üzerinde hem somut hem de soyut olmak üzere gerçek dünya varlıklarının temsili olarak hizmet eden varlık tokenizasyonu, yatırımcıların dijital tokenlar oluşturma sürecini ifade ediyor. Bu tokenlar, temel varlıklarla ilişkili değer ve hakları kapsayan dijital sahiplik serfikası olarak faaliyet gösteriyor. Varlık tokenizasyonu kuruluşlar için dijital varlıkların yönetilme, alınıp satılma ve bunlara erişilme şekillerinde devrim yaratma potansiyeli içeriyor. Küresel danışmanlık şirketlerinin hazırladığı yeni bir rapor, varlık tokenizasyonu değerinin 2030 yılında 16 trilyon dolara yükseleceğini öngörerek, sektörün gidişatı hakkında önemli bir veri ortaya koyuyor. Çok çeşitli varlıkları kapsayan bu kavram; gayrimenkul, tarımsal veya madencilik emtiaları ve hatta analog sanat eserleri gibi geleneksel maddi varlıkları kapsayacak şekilde dönüştürme işlemlerinin kapsamını genişletiyor. Geleneksel varlıkları kolayca dijitalleştirebilen varlık tokenizasyonu, orijinal varlıklarla ilişkili tüm mülkiyet ve yasal hakları sağlıyor. Kuruluşlara likidite ve şeffaflık sağlayan bu yöntem bünyesinde bazı zorluklar da barındırıbiliyor. Kritik dijital varlık güvenliği ve kullanımı konusunda dünya lideri olan Ledger, şirketlerin varlık tokenizasyonu ortamında karşılaşabileceği 5 sorunu paylaşıyor.

1. Akıllı Sözleşme Geliştirilmesindeki Karışıklık: Kurumların varlık tokenizasyonuna geçiş yaparken karşılaştıkları en önemli zorluklardan biri, akıllı sözleşmelerin geliştirilmesiyle ilgili karmaşıklık ve maliyet sorunları oluyor. İlgili masraf ve teknik karmaşıklıklar, özellikle blok zinciri geliştirmeye alışkın olmayan kurumlar için göz korkutucu bir duruma gelebiliyor.

2. Güvenlik Endişeleri: Dijital varlık işlemlerinde güvenlik, kuruluşlar için hayati bir önem taşıyor. Tokenlaştırılmış varlıklarda ihlal, dolandırıcılık ve güvenlik açığı riskleri önemli bir tehdit oluşturuyor.

3. Verimsiz Token Yaşam Döngüsü Yönetimi: Tokenların ihraç ve alım satımından, olası kullanım veya transferine kadar tüm yaşam döngüsünü yönetmek zorlu ve verimsiz bir sürece yol açabiliyor. Geleneksel sistemler genellikle verimli token yönetimi için gerekli olan kolaylaştırılmış süreçlerden yoksun oluyor.

4. Teknolojik Giriş Engeli: Birçok finans kurumu için blok zinciri ve varlık tokenizasyonunu benimsemek önemli bir teknolojik atılımı temsil ediyor.

5. Akıllı Sözleşme ve Token Denetimi: Akıllı sözleşmelerin ve tokenlaştırılmış varlıkların denetimi ve uyumluluğunun sağlanması birçok zorluğu beraberinde getiriyor. Bu nedenle kurumların, bir yandan dijital varlıkları üzerinde şeffaflık ve kontrol sağlarken diğer yandan karmaşık düzenleyici ortamlarda işlem yapması önem taşıyor.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.