Yusufeli'nin iki yakası buluşuyor! Sadece 200 metre kaldı

Artvin'de Çoruh Nehri'ne inşa edilen, Türkiye'nin en yüksek barajı olan Yusufeli'nin sularına gömülen eski yerleşim yerinde yapılan Yusufeli Viyadüğü'nün bitmesine 200 metre kaldı.

Yusufeli'nin iki yakası buluşuyor! Sadece 200 metre kaldı
Yusufeli'nin iki yakası buluşuyor! Sadece 200 metre kaldı
GİRİŞ 03.11.2023 11:19 GÜNCELLEME 03.11.2023 11:23
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Yusufeli ilçesinde Çoruh'un üzerine projelendirilip, temeli 26 Şubat 2013'te atılan, 275 metre gövde yüksekliği ile Türkiye'nin en yüksek, dünyanın 5'inci en yüksek barajı Yusufeli Barajı ile Hidroelektrik Santrali (HES) inşası tamamlandı. Geçen yıl 22 Kasım'da su tutmaya başlayan baraj, Yusufeli ilçe merkezi ile Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Meşecik köylerini sular altında bıraktı. Baraj havzasında su yüksekliği, 702 metreye ulaştı. Kurulu gücü 558 megavat, yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak Yusufeli Barajı'nda, su yüksekliğinin 711 metreyi geçmesi ile elektrik üretimine başlanması hedefleniyor. Barajın, üreteceği enerji ile Türkiye ekonomisine yıllık 6 milyar lira katma değer sağlaması öngörülüyor.

SON 200 METRE KALDI

Yusufeli Barajı nedeniyle su altında kalacak ilçenin yeni yerleşim yeri ile değişen yol güzergahlarına yapılan Yusufeli Viyadüğü'nde de çalışmalar sürüyor. 450 kişinin aralıksız çalıştığı viyadük inşaatı 'dengeli konsol' yöntemi ile yapılıyor. Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi'ni birbirine bağlayacak viyadüğün tamamlanmasına son 200 metre kaldı. 685 metre uzunluğundaki viyadüğün yeni yıl ile tamamlanıp, devreye alınması planlanıyor.

'TÜRKİYE'YE IŞIK SAÇMAYA BAŞLAYACAK'

Yusufeli Barajı ile viyadük inşasını incelemek üzere bölgeye giden eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, AK Parti Artvin Milletvekili Faruk Çelik, çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Barajın yakında enerji üretimine başlayacağını söyleyen Çelik, "Yusufeli Barajı, 100'üncü yılımızda Türkiye'ye ışık saçmaya başlayacak. Enerji üretmesine engel hiçbir durum yok. Test çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı ve geri kalan az sayıdaki işlemler de devam ediyor. İnanıyorum ki enerji üretimi, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın da katkıları ile hizmete girecek" dedi.

'SONU MUTLU OLUYOR'

Yusufeli Viyadüğü'nün de yıl sonunda tamamlanacağına da işaret eden Çelik, "Viyadük, 685 metre uzunluğunda. Şu anda 200 metresi kaldı. Bir aksama olmazsa yeni yıl ile burada 2 yaka viyadükle bir araya gelecek. Tabii daha sonra teknik işler yapılacak. Bunların yapılması ile Yusufeli'nin yol çilesi, son bulacak. Viyadükten yeni Yusufeli'ne ulaşma imkanı da daha kolay olacak. Artvin ve Yusufeli halkı çok sabır gösterdi. Yıllardır Çoruh Nehri üzerindeki barajlardan dolayı çok şeyler yaşadılar; ama sonu mutlu oluyor. Hem ülke kaynaklarının değerlendirmesi hem de modern bir ilçeye kavuşulması açısından sıkıntılı günler artık geride kalıyor" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 9
 • Hidayet 3 ay önce Şikayet Et
  Kaç yıl oldu bu viyadük bilen varmı yusufeline giden varmı uzun zamandır bitirilmeyen bu viyadük insanları perişan etti.
  Cevapla
 • Hatice 4 ay önce Şikayet Et
  Allah reisimizin ve dava arkadaşlarının yar ve yardımcısı olsun,onları başımızdan eksik etmesin,ömürleri uzun olsun
  Cevapla
 • Yhg 4 ay önce Şikayet Et
  İstanbul havalimanı için neler demişlerdi unutmayalım ne gerek var havalimanına orası çok uzak gibi....
  Cevapla
 • Ziyaretçi 4 ay önce Şikayet Et
  Durun... daha yapılacak çok heykeller var...
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  CHP tek başına en son 73 önce iktidarmış. Diğerlerinde hep koalsyon ortağı ortaklarından biriside MSP yani rahmetli Erbakan hocanın partisi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle