500 TL'lik banknot basılacak mı? MB Başkanı Gaye Erkan nedenleriyle açıkladı

500 TL'lik yeni banknot ve 2,5 liralık madeni paraların çıkacağı ve 5 liralık banknotların kaldırılıp aynı değerde madeni paraların çıkacağı yönündeki iddialara Merkez Bankası Başkanı Erkan cevap verdi.

500 TL'lik banknot basılacak mı? MB Başkanı Gaye Erkan nedenleriyle açıkladı
500 TL'lik banknot basılacak mı? MB Başkanı Gaye Erkan nedenleriyle açıkladı
GİRİŞ 02.11.2023 17:14 GÜNCELLEME 02.11.2023 17:15
Bu Habere 174 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası İdare Merkezi'nde yılın son Enflasyon Raporu'nun tanıtımı amacıyla düzenlenen bilgilendirme toplantısında soruları yanıtladı.

YENİ MADENİ PARA BASIMI SORULARI

Erkan, 2,5 liralık madeni paraların çıkacağı ve 5 liralık banknotların kaldırılıp aynı değerde madeni paraların çıkacağı yönündeki iddiaları da yanıtladı.

Darphanenin 100 milyon adet 5 lira hatıra parası bastığını anımsatan Erkan, bunların tedavüle verilmesinin 5 liralık banknotların tedavülde kalmasına engel teşkil etmeyeceğini söyledi. Erkan, Yeni Türk Lirasına (YTL) geçiş sürecindeki uygulamaları hatırlatarak, şunları kaydetti:

"1 YTL banknotlar 1 YTL madeni paralarıyla birlikte tedavül edilmiştir. Bu kapsamda 500 TL'lik banknotları da soracak varsa çıkarılması gibi bir zorunlulukta bulunmamaktadır. Son dönemde sıkılaştırıcı para politikalarının etkisiyle emisyon hacmi reel olarak azalmış ve tahminlerin altında kalmıştır. Miktarsal, seçici kredi sıkılaştırmasını faiz artırımlarının aktarımını ve etkisini güçlendiren bütünsel bir parça olarak görüyorum. Para Politikası Kurulu toplantılarımızda aynı zamanda ya hemen öncesinde ya da akabinde makro ihtiyati çerçevede veya Türk lirası mevduata geçiş çerçevesinde eş zamanlı adımlar atıyoruz, o da bütünsel yaklaşımın kanıtıdır."

 

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 174
 • Tuğra 3 ay önce Şikayet Et
  Bizde bu döviz aşkı devam ettiği müddetçe Türk Lirası erimeye devam edecektir yahu biraz milliyetçi olun be 1 ay boyunca döviz alınmadığı zaman herkes görecek Euro'nun doların ne duruma düştüğünü Ama yok Yatıyorlar Euro kalkıyorlar dolar Yazık yazık
  Cevapla
 • Bozkurt 3 ay önce Şikayet Et
  Bir kuruşumuz var ama kullanım dışı,bir kuruş dijital bir para adı var kendi yok, on kuruş ve yirmibeş kuruşun akıbetide aynı,ama bir kuruş efsane,bir ara gördük kayboldu,bu paraların madeni değeri daha fazla,bir kuruş para üstü alıp verebilirsem benim için enflasyon bitmiştir.bir kuruş para üstü alanların mutluluğu ve gülümsemesi görülmeye değer,bir kuruş değerli,çeyrek altına benziyor
  Cevapla
 • hasso 3 ay önce Şikayet Et
  basmayınca para değerleniyor mu. nakit parayı taşımak zorlaştı. koca koca tomarlar balyalar. hem 500 hem de 1000 ler basılmalı.
  Cevapla
 • Osman 3 ay önce Şikayet Et
  Paramız çok degersizleşti ,çok acı bir durum
  Cevapla
 • Ertn 68 3 ay önce Şikayet Et
  Enflasyon tek sebebi israfdir devlet ve vatandaşlar israfı bırakırsa ekonomi düzelir kimse israftan vazgeçmiyor
  Cevapla
 • Vatandaş Kenan 3 ay önce Şikayet Et
  Sen bile israftan kaçmıyorsun.. iyi düşün, kendini kandırma, ekmeğinden sigarana iyi düşün, sonra yargıla..
  Cevapla
 • Çanakkale 3 ay önce Şikayet Et
  Yok ya.cok mütevazı başkan var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle