TCMB: Sıkılaştırma kademeli olarak güçlendirilecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) son Para Politikası Kurulu toplantısının özetlerini yayımladı. Özetlerde gerektiği ölçüde sıkılaştırmanın kademeli olarak güçlendirileceği ifade edildi.

TCMB: Sıkılaştırma kademeli olarak güçlendirilecek
TCMB: Sıkılaştırma kademeli olarak güçlendirilecek
GİRİŞ 02.11.2023 15:00 GÜNCELLEME 02.11.2023 15:00

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), parasal sıkılaşmanın finansal göstergeler üzerindeki ilk etkilerinin görülmeye başlandığı, enflasyon beklentilerindeki artışın aydan aya yavaşladığı değerlendirmesini yaptı. TCMB, politika faizini 500 baz puan artışla yüzde 35’e çıkardığı 26 Ekim tarihli Para Politikası Kurulu toplantısının özetinde, “Piyasa faizleri politika faizi ile uyumlu bir şekilde hareket ederken bireysel kredi büyümeleri azalış eğilimine girmiştir. Türk lirası mevduat artarken Döviz cinsi ve kur korumalı mevduatlar da azalmaya başlamıştır” denildi.

TCMB'nin PPK özeti şöyle;

"Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik ilave adımlarla parasal aktarım mekanizması güçlendirilmeye devam edilecektir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir. Bu kararlarla, temel politika aracı olan politika faizi parasal, finansal koşullar ve beklentileri etkilerken, Türk lirası likidite ve tüketim talebindeki aşırılıkların dengelenmesi ve para politikasının etkinliğinin artırılması hedeflenmektedir. 

Döviz kuru gelişmelerinin etkisiyle kur korumalı mevduat hesaplarının kur farkı ödemeleri nedeniyle finansal sisteme girişi gerçekleşen Türk lirası likidite yakından izlenmektedir. Mevcut piyasa koşulları ve önümüzdeki döneme ilişkin likidite projeksiyonları dikkate alınarak yapılan etki analizleri çerçevesinde gerekli adımlar atılmaktadır.  Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir."

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.