Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed), piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. ABD Merkez Bankası Fed faizi yüzde 5,50'de sabit bıraktı.

GİRİŞ 01.11.2023 21:22 GÜNCELLEME 01.11.2023 21:51
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

ABD Merkez Bankası Fed faizi değiştirmedi ve yüzde 5,50'de bıraktı. ABD'de faiz 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,50'de kalırken enflasyon hedefi ise yüzde 2 olarak korunuyor. Enflasyon hedefine ulaşılması için bir faiz artırımının daha gerçekleşmesi ihtimali beklentiler arasında yer alıyor.

Fed faiz kararını oybirliğiyle aldı. Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi'nin faiz açıklamasında istihdam piyasasında kazanımların yavaşladığı öne sürüldü. Enflasyonun yüksek seyrettiğine değinen FOMC "Daha yüksek uzun vadeli faizlerin ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı yaratması büyük olasılık" notunu paylaştı.

FOMC, ekonominin üçüncü çeyrekte hızlı büyüdüğünü de belirtti. Fed, bir sonraki faiz toplantısı içinde faiz artırımı kapısını açık tuttu.

Yüksek faizler nedeniyle işletme ve hane halkları üzerinde finansal baskıların oluştuğuna değinen Fed "Enflasyonu zaman içinde yüzde 2'ye döndürmek için uygun olabilecek ek politika sıkılaştırmasının kapsamını" değerlendirmeye devam edeceğini de duyurdu.

İKİ TOPLANTI ÜST ÜSTE FAİZ PAS GEÇİLDİ

Fed üst üste iki kez faiz artırımına gitmeyerek, Mart 2022'de faizleri sıfıra yakın seviyeden yükseltmeye başladıklarından bu yana faiz artırımı yapılmayan en uzun dönem oldu. O zamandan bu yana, yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını son kırk yılın en yüksek hızında artırdılar.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 20
 • Mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  Enflasyon yüzde 2.... Politika faizi yüzde 6 nın altında. Bizde de politika faizi düşük olmalıdır. Bu politika faizi yle Resmen sömürülüyoruz.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  hatta kaldırmalı...
  Cevapla
 • Turan 3 ay önce Şikayet Et
  Borsa yönetimi Gomemezlikte kap aynıturan
  Cevapla
 • Yasyas 3 ay önce Şikayet Et
  Şeytanlar Türkiye'ye faiz yükselt şimdide faizi düşürüyor bak bak şeytanlara içimizdeki Yahudiler planı şimdi Türkiye faizi düşürmeli
  Cevapla
 • ismet 3 ay önce Şikayet Et
  abd faiz indirse altın artar düşürse dolar fırlar olan 70 gariban ülkeye olur altına abd nin değer biçmesi kabul edilemez altın kendi başına bir değerdir konu can yakıcı bir konu
  Cevapla
 • en-ka yatırım 3 ay önce Şikayet Et
  ismet kardeş fed faizi indirirse dünyadaki yatırımcılar artık dolara yönelmez. borsa altın gayri menkul ve sınayi-teknolojik yatırımlara yönelir. dolara rağbet azalınca diğer para birimleri karşısında değer kaybeder. bilen biri olarak yazıyorum . ama ne yaparlar beklemek lazım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle