Piyasaya 22 milyar dolarlık araç geliyor

Yediemin İşletmecileri Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Kayseri Yediemin Otopark İşletmecileri Dernek Başkanı Ethem Gülşan, 21-22 milyar dolarlık araçların piyasaya döneceğini söyledi.

GİRİŞ 01.11.2023 19:51 GÜNCELLEME 01.11.2023 19:51
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç geçtiğimiz günlerde "Hacizli malların yedieminlerde çürümesinin önüne geçecek uygulamayı 1 Kasım'da başlatıyoruz" açıklaması sonrası 1,5 milyon aracın otoparklarda beklendiği öğrenildi.

Tüm Yediemin İşletmecileri Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Kayseri Yediemin Otopark İşletmecileri Dernek Başkanı Ethem Gülşan, haczi kalkmış ancak halen yediemin otoparklarında bekleyen araçların satışa çıkarılacak olması ile ilgili olarak, "21-22 milyar dolarlık araçların piyasaya dönmesi çok fayda sağlayacak" dedi.

BAKAN TUNÇ’TAN HACİZLİ MAL AÇIKLAMASI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç geçtiğimiz günlerde "Hacizli malların yedieminlerde çürümesinin önüne geçecek uygulamayı 1 Kasım'da başlatıyoruz" açıklamasını yapmıştı. "Yedieminlerde bulunan ve icra hukuku kapsamında artık hukuken muhafazasına gerek kalmayan mahcuz malların tasfiyesini taraf menfaatini ve kamu yararını gözeterek çözüme kavuşturduk" diyen Bakan Tunç'un bu açıklamasıyla otoparklarda çürüyen 1 buçuk milyona yakın aracın satışının önü açılmıştı.

BU ARABALAR NE OLACAK?

Bu gelişmenin ekonomi açısından gurur duyulacak bir iş olduğunu aktaran Tüm Yediemin İşletmecileri Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Kayseri Yediemin Otopark İşletmecileri Dernek Başkanı Ethem Gülşan, "1 seneyi geçkindir 'Bu arabalar ne olacak?' şeklinde arabaların akıbeti hakkında röportaj yapmıştık.  Kayseri'de başlayan ekonomi değirmenine su taşıma işi Türkiye'de ses getirdi. Adalet Bakanımız Yılmaz Tunç; Kayseri Milletvekilimiz Şaban Çopuroğlu ile görüşmelerinden sonra basın açıklaması yaparak kamuoyu ile paylaşması gerçekten esnafımız ve ülke ekonomimiz açısından gurur duyulacak bir iş oldu" dedi.

10 GÜN SÜRE TANINACAK

Türkiye genelinde otoparklarda 1 buçuk milyona yakın aracın beklediğini aktaran Gülşan, "1 Kasım'dan itibaren 10'ar gün tebligat süresi olacak. Rehin koyana, borçluya, alacaklıya 10 gün süre tanınacak. Aralık'ın başından itibaren tebligat süresi başlıyor. Sene başında tasfiyeler komple başlıyor. Tasfiyenin haricinde maliyeden, SGK'dan, Milli Emlak'tan, İçişleri Bakanlığından duran arabalarımız var. Yani biz 6 kurumun bekçiliğini yapıyoruz. Bu ekonomiye çok büyük katkı. 

22 MİLYARLIK ARAÇ PİYASAYA DÖNECEK

Başlaması bile milletin beklentilerini artırdı. İkinci el piyasası düşecek bu kadar arabanın gelmesiyle. Burada duran arabanın otoparkçıya hiçbir faydası yok. Kayseri; Türkiye'nin lokomotifi oldu. Bu işe el atan, düşünen herkesten Allah razı olsun. Ülke ekonomisi için bu. 21-22 milyar dolarlık araçların piyasaya dönmesi çok fayda sağlayacak. Her arabanın kesinlikle sahibi vardır. Hiç mi sahibi yok, hurdacı vardır" ifadelerini kullandı.

Yediemin otoparklarında duran bütün araçların maliyeye borcu olduğunu belirten Gülşan, "Maliyeden bir istirhamım var. Adalet Bakanlığı elektronik satış yapıyor. Burada duran bütün araçların maliyeye borcu var. Elektronik satış işlemlerinin bir an önce altyapısını alarak Adalet Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalışılması. Bir de bilirkişiyle buraya gelin, değer tespiti yapın. Ancak diğer türlü rakamlar afaki gidiyor" şeklinde konuştu.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 57
 • Sertr 5 ay önce Şikayet Et
  Bu araçların çoğu ekonomik olarak trafiğe dönemeyebilir, aracın parçaları eksilmiş fazla yatmış vs durumları üzerlerinde bulunan borç gibi nedenlerle. Ama bu uygulama bundan sonra araçların yedieminlerde çöp olmasının önüne geçer bir şekilde satılır beklemez
  Cevapla
 • Savas 5 ay önce Şikayet Et
  Yedieminlerde duran araçlarda sökülmesi parça yok
  Cevapla
 • vatandaş yaşar 5 ay önce Şikayet Et
  Araba üzerinden parçaları sökülenlerde vardır. Satın alan insanlar aracı teslim alırken şok yaşamayın, iyi inceleyin. Araçların durumu satış öncesi tek tek yayınlanmalı, farklı çıkarsa yeddieminden tahsil edilmeli, hesap sorulmalı.
  Cevapla
 • Hshji 5 ay önce Şikayet Et
  Ahua
  Cevapla
 • Bozbey arslan 5 ay önce Şikayet Et
  Ya kardeşim bu araçları gözü doymayan galericiler ihale yolu ile alacaklar fiyat falan düşmez güncel fiyattan satacaklar karnı doymayan aç galericiler
  Cevapla
 • Cinan Cinan 5 ay önce Şikayet Et
  Doğru diyon bozbey
  Cevapla
 • Taner 5 ay önce Şikayet Et
  İhaleye sende telefondan katılıyosun ne alaka
  Cevapla
 • Kayseri 5 ay önce Şikayet Et
  Yarı fiyatına düşmesse arabalar BENDE BİRŞEY BİLMİYORUM
  Cevapla
 • mustafa 5 ay önce Şikayet Et
  Bu balona bakmayın 7 yıl otopark parası hesaplayan varmı vuruk parçaları çalınmış bu Araçlardan bir cacık olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle