Hatay'da 32 bin 314 TOKİ konutundan tamamlananlar hak sahiplerine kurayla teslim edilecek

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerin en çok yıkıma neden olduğu Hatay'da, kalıcı konutlardan yapımı tamamlananlar bu ay hak sahiplerine teslim edilecek.

Hatay'da 32 bin 314 TOKİ konutundan tamamlananlar hak sahiplerine kurayla teslim edilecek
Hatay'da 32 bin 314 TOKİ konutundan tamamlananlar hak sahiplerine kurayla teslim edilecek
GİRİŞ 01.11.2023 13:13 GÜNCELLEME 01.11.2023 13:13
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından Hatay'da inşasına başlanılan afet konutları hızla yükseliyor.

Kent genelinde 33 noktada inşası süren 32 bin 314 TOKİ konutundan tamamlananlar hak sahiplerine kurayla teslim edilecek.

Vali Mustafa Masatlı, AA muhabirine, depremlerde Hatay'da bina stokunun ciddi zarar gördüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Hiçbir depremzedenin açıkta bırakılmayacağı ve en kısa sürede konutlarının yapılıp barınma ihtiyaçlarının karşılanacağı" yönündeki sözünden hareketle Hatay'da şu an 33 noktada inşaat faaliyetlerinin sürdüğünü belirten Masatlı, şöyle konuştu:

"Bizim bu 33 bölgede toplam inşa edilecek konut sayısı 32 bin 314. Bunun yanında ihale aşamasında, rezerv olanlar ve planlama aşamasında olanlar var. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, kısmet olursa kasım itibarıyla inşallah vatandaşlarımız sürekli barınacağı, toplu konut alanlarına geçmeye başlayacak. Ocak ayına kadar da bizlerin genel manada planlaması, 4-5 bin arasında toplu konut evlerinin teslim alınıp vatandaşlarımıza teslim edilmesi yönündedir."

8 KASIM İTİBARIYLA 240 BİN KİŞİNİN HAK SAHİPLİĞİ KESİNLEŞMİŞ OLACAK

Konutların tesliminin kura usulü şeklinde gerçekleşeceği bilgisini veren Masatlı, şöyle devam etti:

"Hatay ilimiz tarihinin en büyük hak sahipliği müracaatıyla karşı karşıya geldi. Bizim 297 bin hak sahibimiz var. Bu 297 bin hak sahibinden 240 bin vatandaşımız bize müracaatta bulundu. Bu aradaki fark şöyle anlaşılsın; müşterek olan yerler var, müşterek olan yerlerde tek kişi müracaat etti. Biz bunların tamamını değerlendirdik. Şu an itibarıyla askıya çıkarttık ve itiraz süreçlerini değerlendiriyoruz. 8 Kasım itibarıyla da tüm il genelinde 240 bin vatandaşımızın hak sahipliği kesinleşmiş olacak."

Toplu konutlarda vatandaşların her türlü ihtiyacının karşılanması amacıyla planlamaya okul, sağlık merkezi, cami ve güvenlik tesislerinin dahil edildiğini vurgulayan Masatlı, depremzedelerin evlerine bir an önce kavuşması için tüm kurumların 7 gün 24 saat esasıyla çalıştığını sözlerine ekledi.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 8
 • Ali Hüseyin - TR81 4 ay önce Şikayet Et
  CHP ile HDP yönetimideki Belediyeler engel çikartiyor ayak sürtüyor yapimlari engelliyor
  Cevapla
 • Ertuğrul 4 ay önce Şikayet Et
  Depremden önce ilk evim projesindekiler ne olacak
  Cevapla
 • ömerB 4 ay önce Şikayet Et
  Bitince zaten devlet verir laga luga yapmaya gerek yok
  Cevapla
 • Diyabakırlı 4 ay önce Şikayet Et
  Evlerin bir an evvel teslim edilmesini isteyenler devlet düşmanı mı? Ne demek laga luga?
  Cevapla
 • İHSAN YILMAZ 4 ay önce Şikayet Et
  Kış gelmeden bir an önce teslim edilsin ki vatandaşlarımızın bir kısmı rahat etsin. Eğer bitmiş ise neyi bekliyorsunuz ki.
  Cevapla
 • Muhsin 4 ay önce Şikayet Et
  Kiliis kilis sen neyi bekliyorsun, binalar bitmiş, etsene teslim zalımlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle