Türkiye'den yolcu uçağı hamlesi: İlk tasarım ortaya çıktı

UÇAKSAN, 19 kişilik kapasiteye sahip, yangın söndürme, kargo ve askeri taşımacılık gibi rolleri de üstlenebilecek uçak tasarımına imza attı.

GİRİŞ 01.11.2023 11:44 GÜNCELLEME 01.11.2023 12:57
Bu Habere 132 Yorum Yapılmış

Eğitim ve genel maksat uçağı TROY T400'ü geliştiren Türk havacılık şirketi, bu kez bölgesel yolcu uçağı tasarımına imza attı.

UÇAKSAN, geniş gövdeli bölgesel bir yolcu uçağı geliştirmek amacıyla Dragut Projesi'ni hayata geçirdi. Proje ile bakım maliyeti düşük, yakıt tüketimi uygun ve geniş gövdeli bir uçağın ortaya çıkarılması amaçlandı.

Bu kapsamda yolcu taşımacılığı görevi için 19 kişilik kapasiteye sahip uçak tasarlandı. Uçak, bu görevinin yanında yangın söndürme, kargo ve askeri taşımacılık gibi rolleri de üstlenebilecek şekilde planlandı.

Bölgesel yolcu uçağının kanat genişliğinin 15,33 metre, yüksekliğinin 4,58 metre, kanat alanının 25 metrekare olması öngörülüyor.

Maksimum kalkış ağırlığı 7 bin 700 kilogram olacak uçak, 3 bin 700 kilogram yük taşıyabilecek. Saatte 480 kilometre maksimum hıza, 420 kilometre seyir hızına sahip uçak, 2 bin 200 kilometre menzille görev yapabilecek.

2 kişilik uçakla başlayan çabalar giderek büyüdü

UÇAKSAN Üst Yöneticisi Emre Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genel havacılık alanında 2018'den bu yana faaliyet yürüttüklerini söyledi.

İlk olarak 2 kişilik eğitim uçağı projesinin tasarım ve üretimi ile işe başladıklarını ifade eden Balcı, ilerleyen aşamada bu uçağı 4 kişilik hale getirdiklerini belirtti.

Daha sonra insansız kargo uçakları geliştirdiklerini anlatan Balcı, bu araçların başarılı uçuşlar gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Bundan 2 yıl önce 19 kişilik yolcu uçağı üzerine tasarım çalışmalarına başladıklarını aktaran Balcı, şunları kaydetti:

"Uçağımız muadillerine göre daha geniş gövdeli tasarlandı. Hedefimiz bölgesel uçak sektöründeki açığı yerli bir uçakla kapatmaktı. Uçağımız yolcu uçağının haricinde kargo uçağı, yangın uçağı, ambulans uçak ve askeri uçak olarak kullanılabilecek. Projenin ön konsept tasarımları tamamlandı. Detay tasarımlara geçilecek. İlk prototipin başlangıç tarihinden itibaren 4 sene içerisinde çıkmasını bekliyoruz. Bundan 2 sene önce bir havacılık firması ile ortak olarak başlaması öngörülmüştü. Diğer firma vazgeçtiği için proje dondurulmak zorunda kaldı. Yatırım bütçesini sağladığımız takdirde tekrar projeyi canlandırmayı düşünüyoruz."

KAYNAK: AA
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 132
 • Ekremm 7 ay önce Şikayet Et
  Bu tasarım model uçak. Havadayken sabit sıtabil düşük hızda uçan bir f16 jetini tıpkı havada yakıt ikmali yaparcasına kanca sistemiyle birbirlerine takılabilse f16 jeti askıda kalıp. Bu tasarım uçağın tepesindede bir açılan pervane olsa halikopter gb gemiye sabit iniş yapsa. Oluyorya halikopter sepetle yük taşıyor. Benim mantık pisti küçük olan gemileri uçak gemisine dönüştürebilmemiz.
  Cevapla
 • Ekrem ekrem 7 ay önce Şikayet Et
  Bir tasarım var aklımda. Basit ve güçlü Jet uçağının alt tabanına. Bir f16 jet savaş uçağı vs havadayken sabit uçuşta. havadayken kancayla iki uçak birbirine bağlansa basit güçlü jetmotorlu uçağın tepesinde halikopter pervanesi de olsa. Havada f16 jet savaş uçağını bizim uçak gemisine indirebilse misal olabilirmi böyle birşey bileniniz varmı. Havada nasılki yakıt ikmali yapılabiliyorsa.
  Cevapla
 • Cümez gülü 7 ay önce Şikayet Et
  Bazen basit ve klasik görünen tasarım ucaklar savaşş muharebe alanında etkili olabilir. Öyleki zamane savaşları teknoloji gelişmişlik ucuz maliyetli etkin yük taşıyan araçlarada ihtiyaç duyulur
  Cevapla
 • Mustafa7467 7 ay önce Şikayet Et
  19 çok
  Cevapla
 • Ugur arslan 7 ay önce Şikayet Et
  Bende tasarladım bitane
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle