BAE'den Türkiye açıklaması! En iyi ilk 10 arasında

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Ahmed al Zeyoudi, "BAE, bizim rehberliğimizde Türkiye'yi ekonomik, ticari ve yatırım olarak son derece önemli bir partner olarak görüyor." dedi.

GİRİŞ 31.10.2023 16:33 GÜNCELLEME 31.10.2023 20:47
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Forumu'nda konuşan Zeyoudi, iki ülkenin geçmişinde 50 yıllık işbirliği bulunduğunu söyledi.

Türkiye-BAE İş Forumu sayesinde son derece olumlu gelişmelerin yaşandığını kaydeden Zeyoudi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"BAE ve Türkiye arasında stratejik ortaklıklar ve buna benzer birçok konuda işbirliğinin iyi noktaya taşındığını görüyoruz. Son 2 yıla baktığımızda BAE üst düzey yöneticilerinin ve Türkiye'deki üst düzey yöneticilerin ziyaretleri neticesinde ortak iradenin sergilenmesiyle (ilişkilerin) daha iyi noktaya taşındığını görüyoruz. Geçen dönem kapsayıcı ekonomik işbirliği konusunda bir anlaşma yapılmış ve iki ülke arasında bu ortaklığın daha iyi noktaya taşındığını, ticari fırsatların ve yatırım fırsatlarının her iki ülke için sonuna kadar seferber edildiğini görüyoruz."

Thani Ahmed al Zeyoudi, bugünkü iş forumunun Türkiye ve BAE arasındaki ticarete ve karşılıklı yatırıma sunacağı katkıdan bahsederek, şunları kaydetti:

"İlişkilerimizin başarı oranına baktığımızda son derece iyi şekilde ilerlediğini görüyoruz. İki ülkenin üretim ve hizmet sektöründe ve dünya ticaretinde son derece önemli işbirlikleri gerçekleşiyor. BAE'nin en iyi 10 ticari ortağının bir tanesi Türkiye. Dış ticarete baktığımız zaman, rakamlara, son derece olumlu ilerliyor. Geçen sene petrol dışı ticaret 18 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2021 ve önceki yıllara göre kıyasladığımızda son derece güzel rakamlara eriştik. 2021'de BAE'nin Türkiye'ye yatırımı 7,8 milyar dolardı. BAE bizim rehberliğimizde Türkiye'yi ekonomik, ticari ve yatırım olarak son derece önemli bir partner olarak görüyor. İki ülkenin uluslararası anlamda önemli rolleri var."

"İKİLİ TİCARİ İLİŞKİLER YENİ BOYUTLAR KAZANACAK"

DEİK Başkanı Nail Olpak da 1 Eylül'de yürürlüğe giren "Türkiye Cumhuriyeti-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (KEOA)" ve bugün imzalanan "Türkiye-BAE Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısı" sayesinde ikili ticari ilişkilerin yeni boyutlar kazanacağını dile getirdi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin olabildiğince dengeli bir şekilde artması gerektiğini ifade eden Olpak, iş dünyası olarak sorumluluklarının farkında olduklarını kaydetti.

Olpak, "Sözlerimi dostlarımızın bir atasözüyle bitireceğim. 'Yağmurun anlamı, ağaçlar meyvelerini verdiği zaman anlaşılır.' İş dünyaları olarak, suladığımız ağaçların meyvelerini alacağımız inancıyla, DEİK olarak Abu Dabi Ekonomik Kalkınma Departmanı’yla imzaladığımız iyi niyet anlaşmasının hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

"TÜRKİYE İLE STRATEJİK BİR İLİŞKİYE SAHİBİZ"

BAE'nin Türkiye Özel Temsilcisi Sultan bin Saees al Mansoori ise 50 yıllık geçmişe sahip olan Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki sürecin stratejik bir ilişkiye dönüştüğünü belirterek, ülke liderlerinin karşılıklı ziyaretleriyle ilişkilerin daha iyi bir noktaya ulaştığını vurguladı.

Türkiye-BAE İş Forumu'nda ticari ilişkileri artıracak uygulama örneklerinin ele alındığını aktaran Mansoori, iki ülkenin sadece ekonomik değil siyasi ilişkilerinin de gelişmesinin bölge açısından olumlu etkileri olacağını vurguladı.

Mansoori, BAE'nin tüm dünyada yatırım faaliyetleri olduğunu belirterek, Türkiye'ye hedeflenen 50 milyar dolarlık yatırımın farklı alanlarda gerçekleştirileceğini bildirdi.

Abu Dabi Ticaret ve Sanayi Odası Üst Yöneticisi (CEO) Ahmed Khalifa al Qubaisi de iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin köklü bir geçmişe dayandığını kaydederek, ticari ilişkilerin ivme kazandığını söyledi. Qubaisi, ticaret hacmini ve karşılıklı yatırımları zenginleştirerek artırmak için kendilerinin ortaklığa hazır olduklarını ifade etti.

Forumda, DEİK ile Abu Dhabi Ekonomik Kalkınma Departmanı, Yıldız Teknopark ile Sharjah Araştırma Teknolojisi ve İnovasyon Parkı (SRTIP), World Business Angel Forum (WBAF) ile SRTIP arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 7
 • Hızır ilyas HASTA 4 ay önce Şikayet Et
  BAE.Abd. Yunanistan Mısır Fransa İsrail. İngiltere iTalya Suudiarabistan Akdenizde ortak tatbikat yaptılar. Türkiye'ye karşı yaptılar Tatbikatı BAE,nin asil amacı Bayraktar TB 2 ve diğer hava araçlarının BAE,de kurulması.
  Cevapla
 • Zalım 4 ay önce Şikayet Et
  Vay beee BAE artık kardeşimiz mi oldu
  Cevapla
 • mert 4 ay önce Şikayet Et
  bu adam aynı çok eski james bond filmindeki adama benziyor.roger moore başrol deydi.bond un ezeli düşmanı.2 metre boyunda dişleriyle zincirleri kopartıyordu.denize düştü köpek balıgını dişleriyle paramparça etti.yeminle aynı ikizi gibi.
  Cevapla
 • Harbinger35 4 ay önce Şikayet Et
  O zaten
  Cevapla
 • Adlar 4 ay önce Şikayet Et
  Heläl biliyorsaniz ìslam ülkelerinede çikan petrol dan hak vermeniz lazim deyilmi madem biliyorsunuz verin ozaman nerde
  Cevapla
 • Tr yerli 4 ay önce Şikayet Et
  İslam iş birliği neler yapar neler helal yiyecek helal giyim arkeri turizm say say bitmez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle