Orta Doğu'daki savaşın piyasalara etkisi

Orta Doğu'da giderek artan çatışmalar piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Analist Eda Karadağ, Orta Doğu'dan yapıcı açıklamaların gelmemesi durumunda Borsada yükselişin zor olacağı değerlendirmesinde bulundu.

GİRİŞ 31.10.2023 14:43 GÜNCELLEME 31.10.2023 17:56
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Orta Doğu'da İsrail'in Filistin'e acımasızca saldırıları çok fazla bebeğin, çocuğun ve kadının ölümüne yol açarken, tüm dünyada gelişmeleri yakından takip ediyor. Piyasalarda Orta Doğu'daki gelişmeleri yakından takip ediyor. Özellikle savaşın ilk günlerinde büyük düşüş yaşayan Borsa İstanbul, kayıplarını kısmen de olsa telafi etmeye başladı. 

BORSA KAYIPLARINI TELAFİ ETTİ Mİ?

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ, kısa vadede belirsizliklerin borsada bir süre daha oynaklığa neden olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Orta Doğu'dan yapıcı açıklamaların gelmemesi durumunda Borsa'da yükseliş ivmesinin zorlaşacağını belirten Karadağ, jeopolitik riskler nedeniyle borsanın baskı altında olduğu değerlendirmesinde bulundu. Borsa İstanbul'un kayıplarını kısmen telafi ettiğini ancak tedirgin bir yükselişin borsada devam ettiğine dikkat çeken Karadağ, Borsa için 7 bin 400 puanın destek seviyesi olduğunu belirtti. 

Ekonomist Mustafa Aşkın ise Borsa İstanbul'un yatay seyir izleyeceğini ve borsada durgun döneme girildiğine işaret etti. Borsada destek seviyesinin 7 bin 200 - 7 bin 400 puan seviyesini olduğunu belirten Aşkın, önümüzdeki süreçte borsanın 9 bin puanlara yükselebileceği değerlendirmesinde bulundu. Bu yükseliş yabancı yatırımcının tetikleyeceğinin altını çizdi. 

"ALTIN GÜVENLİ LİMAN OLMAYI SÜRDÜRÜR MÜ?

Ekonomist Mustafa Aşkın, jeopolitik risklerin devam etmesi durumunda altın fiyatlarının artacağını ve yıl sonuna kadar altının yatırımcılar için güvenli liman olacağını belirtti. Aşkın, gram altının bin 800 liranın üstüne çıkabileceğini söyledi. Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ da Orta Doğu'daki çatışmaların tırmanması durumunda altında güvenli liman algısının güç kazanabileceğini değerlendirdi.

KAYNAK: HABER7
Derya Yüce Haber7.com - Editör-Muhabir
Haber 7 - Derya Yüce

Editör Hakkında

YORUMLAR 5
 • Metin 3 ay önce Şikayet Et
  Borsa özelleştirilmeli veya özel sektörün kontrolünde olan yeni bir borsa açılmalıdır.
  Cevapla
 • TOSYA 3 ay önce Şikayet Et
  insanlar konuşurken eylemlerinde özellikle siyasiler dikkatli olmalı insanlar üçbeş kuruşunu yatırıyor fırsatcılara kaptırmasınlar
  Cevapla
 • Dava adamı 3 ay önce Şikayet Et
  Spk nın umrunda bile değil. Herkes yolunun derdinde
  Cevapla
 • korkut 3 ay önce Şikayet Et
  borsa ülke güçlendikçe güçlenecektir. Borsa üzerinden manüpülasyon yapanlara fırsat vermeyecek bir yapıyı spk acilen devreye almalıdır.
  Cevapla
 • Rıza ezber 3 ay önce Şikayet Et
  Borsada kayıp küçük yatırımcı dır. Kumarda kaybeden aşkta kazanır..borsada kazanan hep sirketini borsada işleme açan dır. hissesinin değeri düşünce toplar tekrar pompalar yüksek fiyattan küçük yatırımcı ya
  Cevapla