Merkez Bankası'ndan bankalara yeni KKM talimatı

TCMB, Türk Lirası'nın payının artırılması için bankalara yeni bir talimat vererek KKM'de hedefi tutturamayanlara yüzde 8 komisyon getirildiğini belirtti.

GİRİŞ 31.10.2023 11:50 GÜNCELLEME 31.10.2023 11:50
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), para politikası kararını açıklarken Türk Lirası'nın mevduatlar içindeki payının artırılacağını ve sadeleşme adımlarına devam edileceğini duyurmuştu.

Merkez Bankası, bu doğrultuda Türk Lirası'nın güçlenmesini sağlamak adına bankalara yeni talimat gönderildi.

TCMB, bankalara ilettiği mektubunda Kur Korumalı Mevduat'ta (KKM) hedefi tutturmayan bankalara yüzde 8 komisyon uygulanacağını belirtti.

YÜZDE 8 KOMİSYON

KKM için zorunlu karşılık getiren Merkez Bankası, bu kez de sadeleşme adımları kapsamında Türk Lirası’na geçiş, yenileme ve TL payının artırılmasında hedefleri tutturamayan bankalara KKM hesapları için yüzde 8 komisyon uygulanacağını belirtti.

ZORUNLU KARŞILIKLAR ÜZERİNDEN KOMİSYON ALINACAK

Merkez Bankası’ndan bankalara gönderilen yazıda, yabancı para yükümlülükleri için tesis edilen zorunlu karşılıklar üzerinden komisyon alınacağının belirtildiği hatırlatılarak şöyle dendi:

Kur/fiyat koruma desteği sağlanan hesaplar için TCMB’ce belirlenen koşullara göre farklılaştırılmak üzere yıllık yüzde 8, belirlenen Türk Lirası payına göre farklılaştırılmak üzere yıllık yüzde 3 oranında komisyon uygulamasına geçilmiştir.

YENİLEME VE TL PAYINDAN ALINACAK KOMİSYON ORANI

Aynı mektöpta yenileme ve TL payından alınacak komisyon oranına temel teşkil edecek oranlar ise yüzde 100’ün üstü ve altı olarak belirlendi.

Buna göre yenileme ve TL’ye geçiş oranında yüzde 100’ün altında olan bankalar ve yüzde 85’in altında kalan katılım bankaları yüzde 6’nın üzerinde komisyon ödemiş olacak.

Bu hedeflerin üzerinde olan bankalar için ise oranı yüzde 0’a kadar indirmek mümkün olacak. TL payına göre komisyon da en yüksek yüzde 3 olacak, hedefin üzerine çıkılması halinde 0’a kadar indirilebilecek.

MEVDUAT TUTARI 500 MİLYON LİRANIN ALTINDA KALAN BANKALAR İSTİSNA

Mevduat tutarı 500 milyon liranın altında kalan bankalar istisna tutuldu. Bunun dışında talimatta zorunlu karşılık komisyon uygulamasının TL payına geçiş oranında nasıl hesaplanacağına dair detaylar da yer aldı.

Buna göre gerçek kişiler için 4 hafta önceki TL payı oran değişimi yüzde 3,5’in altında kalan geçişlerde bankaya yüzde 2, tüzel kişiler için ise 18 Ağustos 2023’te hesaplanan payın altında kalan bankalardan yüzde 1 komisyon kesintisi yapılacak.

Yenileme ve TL’ye geçiş konusunda uygulanacak komisyondan, vadesi gelen mevduat tutarı 500 milyon liranın altında kalan bankalar istisna tutuldu.

UYGULAMA İSTİSNALARI

Gerçek kişiler için Türk Lirası pay hesaplamasında payda kısmı 15 milyar Türk Lirası'nın altında olan bankalar ve tüzel kişiler için Türk Lirası pay hesaplamasında payda kısmı 10 milyar Türk Lirası'nın altında olan bankalar da uygulamada istisna tutuldu.

GERÇEK KİŞİ TÜRK LİRASI PAYI ARTIŞ HEDEFİ

Talimatta katılım bankaları için gerçek kişi Türk Lirası payı artış hedefi 3,5 yüzde puan yerine 1,75 yüzde puan olarak uygulanacağı da karara bağlandı.

KKM'DE DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre cazibesini yitiren KKM'den son 3 haftada 232 milyar TL'lik düşüş yaşandı. Kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 3 trilyon 156 milyar TL'den 3 trilyon 70,2 milyar TL'ye geriledi. Böylece KKM’de bu hafta yaklaşık 86 milyar TL’lik bir çözülme gerçekleşti. KKM hacmi 3 trilyon 70 milyar TL’ye geriledi.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 8
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  bankalara para yatırmayın banka insanların kanını hortumluyor bunlar kan emici vampir iblisler
  Cevapla
 • Kenan 4 ay önce Şikayet Et
  dünyada enflasyon yıllık %8.7 bizde 87 birileri bu millete kimin kazık attığının hesabını vermeli. faiz %9 dan %35 e Döviz 18 den 28 e çıktı. her şey yolunda ise bu kazık nereden geldi
  Cevapla
 • Talip 4 ay önce Şikayet Et
  Milleti Bi dönem kkm ye teşvik ettiniz, şimdide kkm den çıksınlar diye kırk takla atıyorsunuz, nasıl Bi yönetim bu yahu Bi karar aldınız bırakın devam etsin yatırım çeşidi olsun millete millet gidip döviz dolar alacağına dövşze endeksli tlde tutuyor idi, dövizi frenleyin milleti bu sistemden çıkarmaya çalışmayın ayıp yahu bu nasıl yönetim. Enflasyonun filan düştüğü yok bu faizle düşmezki
  Cevapla
 • UYAN TÜRKİYE 4 ay önce Şikayet Et
  bu faizci sistemler,milletin ve yatırmcının canını yakan,faiz kararından vazgeçin,Ülkemin bagımsızlıgını tehlikeye sokuyorsunuz.
  Cevapla
 • Aligato 4 ay önce Şikayet Et
  Madem yanlış karar neden alındı ve neden enflasyonu yükseleceğini bilmediler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle