Yüzlercesi BAE'den Türkiye'ye geliyor! Tam 25 milyar dolarlık dev hedef

Türkiye-BAE JETCO Toplantısı yarın İstanbul'da gerçekleştirilecek. Toplantıya 100'den fazla iş insanı da geliyor.

Yüzlercesi BAE'den Türkiye'ye geliyor! Tam 25 milyar dolarlık dev hedef
Yüzlercesi BAE'den Türkiye'ye geliyor! Tam 25 milyar dolarlık dev hedef
GİRİŞ 30.10.2023 18:05 GÜNCELLEME 30.10.2023 18:06
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki ikili ticaret, yatırım, müteahhitlik, gümrük ve üçüncü ülkelerde iş birliği konularının masaya yatırılacağı "Türkiye-BAE Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısı" yarın İstanbul'da düzenlenecek.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, JETCO 1. Dönem Toplantısı'na Ticaret Bakanı Ömer Bolat ile BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Ahmed al Zeyoudi başkanlık edecek. Söz konusu mekanizma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yıl temmuz ayında gerçekleştirdiği BAE ziyareti vesilesiyle kurulmuştu.

İstanbul'daki JETCO toplantısı kapsamında, ikili ticaret, yatırım, müteahhitlik, gümrük ve üçüncü ülkelerde iş birliği konuları ele alınacak, bakanlar tarafından Türkiye-BAE JETCO Mutabakat Zaptı imzalanacak. JETCO kapsamında iki ülke iş insanları da temaslarını bakanlara sunma imkanı bulacak.

100'DEN FAZLA İŞ İNSANI DA GELİYOR

Ziyaret kapsamında, BAE'den 100'den fazla iş insanı ve yatırımcı da Türkiye'ye gelerek hem firmalar arasında tertip edilecek görüşmelere katılacak hem de düzenlenecek İş Forumu ve yuvarlak masa toplantıları marjında bakanlarla bir araya gelecek.

Programın özel sektör kanadıyla gerçekleşecek kısmında, Türkiye-BAE İş Forumu kapsamında "Müteahhitlik ve Kamu Özel Sektör Ortaklığı", "Teknoloji ve İnovasyon", "Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması" ve "Lojistik" konularında paneller düzenlenecek.

- 25 milyar dolarlık ticaret hedefi

Türkiye ile BAE arasındaki ikili ticaret geçen yıl yüzde 25'lik artışla yaklaşık 10 milyar dolar seviyesine ulaştı. İkili ticaretin 1 Eylül 2023'te yürürlüğe giren Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması sayesinde 5 yıl içinde 25 milyar dolar seviyesine ulaştırılması hedefleniyor.

Türk müteahhitlik firmaları tarafından BAE'de bugüne kadar 12,6 milyar dolar değerinde 141 proje üstlenildi. Bu rakam BAE'yi, Türk firmaları tarafından dünyada en fazla proje üstlenilen 10. ülke konumuna getirdi.

Türkiye, ikili ilişkilerde yakalanan ivmenin ticarete de yansıtılmasını ve dengeli bir yapı içinde sürdürülmesini, firmalar arasındaki işbirliği ve ortaklıkların artırılarak devam ettirilmesini hedefliyor.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 35
 • GAZ Kardeşliği 4 ay önce Şikayet Et
  israilin hizmetkarları güçlerini birleştiriyor... Hizmette sınır yok.
  Cevapla
 • Cemal isik 4 ay önce Şikayet Et
  Her sey degisiyo zaman oyle bir zaman islam ulkeleri aklini basina alsin bir israile ambargo bile koyamadilar yazik
  Cevapla
 • Ramazan 4 ay önce Şikayet Et
  İstanbul un yeniden inşa edilmesi yada taşınması lazım depreme hazır olmamız lazım binaların çoğu çürük
  Cevapla
 • Nurettin GÜN 4 ay önce Şikayet Et
  Araplar gelsin adana misis,e liman yapsın sadece ceyhan ırmağını adalı köyünden misis,e kadar genişletecekler
  Cevapla
 • Sivasspor 4 ay önce Şikayet Et
  Maaşlara zam az geldi,şu pahalı bu pahalı ekonomi çöktü diye sızlanıyorsunyz,devlette dışardan sermaye çekmeye çalışıncada cahil cahil yorumlar yapıp tepiniyorsunuz.paranın dini dili ırkı olmaz..yeterki ülkeye sermaye gelsin iş kurulsun ülke kalkınsın.bunun amerikalı Yunanlı çinli Rus yada Arap olması ne farkeder.hep boş boş cahil cahil yorumlar.bilende konuşuyor bilmeyende...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle