Avrupa Birliği'nden Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketi

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Rusya'dan elmas ithalatının yasaklanmasını içeren 12'nci yaptırım paketi hazırlıklarının yapıldığını, dondurulan Rus varlıklarının kârlarına odaklanan ayrı bir teklif üzerinde de çalıştıklarını bildirdi.

Avrupa Birliği'nden Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketi
Avrupa Birliği'nden Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketi
GİRİŞ 27.10.2023 18:57 GÜNCELLEME 27.10.2023 20:58
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Brüksel'deki AB Liderler Zirvesi bitiminde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

"Şu anda 12'nci yaptırım paketini hazırlama sürecindeyiz ve bu konuda üye ülkelerle istişarelerde bulunuyoruz." diyen von der Leyen, özellikle Rusya'nın Avrupa ve ortak ülkelere elmas ihracatından elde ettiği gelirin nasıl kesilebileceğini araştırdıklarını belirtti.

Von der Leyen, elmas ihracat yasağının G7 ortaklarıyla çok yakın işbirliği içerisinde yapılacağını vurgulayarak, "Yaptırımların düzgün ve etkin bir şekilde uygulandığından emin olmak istiyoruz." dedi.

Rusya'nın AB'de dondurulmuş varlıklarına ilişkin de von der Leyen, "Dondurulan Rus varlıkları da tartışma konusuydu." ifadesini kullandı.

Von der Leyen, geçen yıl Rusya kamu varlıklarının dondurulmasına yönelik önemli bir siyasi karar aldıklarını hatırlatarak, dondurulan Rus varlıklarının değerinin 211 milyar avroyu bulduğunu bildirdi.

Siyasi olarak Rusya'nın Ukrayna'nın uzun vadede yeniden inşası için ödeme yapması gerektiği konusunda mutabık kaldıklarını anımsatan von der Leyen, bu ay Fas'ın Marakeş şehrinde gerçekleştirilen toplantılarda maliye bakanları arasında yapılan görüşmelerde bu konudaki temel ilkelerde ilerleme kaydedildiğini anlattı.

Von der Leyen, bir sonraki adımın somut bir teklif olacağına dikkati çekerek, ilk aşamada dondurulan varlıkların faiz gibi getirilerinden sağlanan beklenmedik karlara odaklanan bir teklif üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

"Halihazırda AB'deki sınırlı sayıda finansal kuruluşa fayda sağlayan dondurulan Rus varlıklarından elde edilen gelirlerin nasıl kullanılacağına ilişkin bir teklif sunacağız." diyen von der Leyen, dondurulan Rus varlıklarının beklenmedik karlarının oldukça fazla olduğunu, amaçlarının bu gelirleri AB bütçesi aracılığıyla Ukrayna'ya ve ülkenin yeniden inşasına aktarmak olduğunu vurguladı.

"KARARLI ADIMLAR ATMAMIZ YÖNÜNDE GENİŞ BİR İSTEK VARDI"

AB Konseyi Başkanı Michel de dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna'ya kısa vadede destek ve uzun vadede Ukrayna'nın yeniden inşası için harekete geçirilmesine yönelik AB Komisyonundan operasyonel teklifler hazırlamasını istediklerini belirterek, "Rusya'nın dondurulmuş varlıkları konusunu ele aldık. Bu konuda son derece iyi bir tartışma yaşandı. Bu konuda kararlı adımlar atmamız yönünde geniş bir istek vardı." diye konuştu.

AB, savaş nedeniyle şimdiye kadar Rusya'ya yönelik 11 yaptırım paketini hayata geçirdi.

Bu çerçevede, Rusya'ya yönelik ticaret, finans, petrol ve kömür de dahil enerji, sanayi, teknoloji, ulaşım, çift kullanımlı ve lüks ürünler ile altını da içeren geniş yelpazeye yayılmış kısıtlamalar uygulandı.

BATI RUSYA MERKEZ BANKASI'NIN 300 MİLYAR AVROSUNU DONDURDU

Yaklaşık 200 milyar avrosu AB üyeleri tarafından olmak üzere Batılı ülkeler, Rusya Merkez Bankasının toplamda yaklaşık 300 milyar avrosunu dondurdu. Bu aşamada dondurulan varlıklar ve bu varlıklardan sağlanan gelirin sahibinin rızası olmadan kullanımının hukuki ve finansal boyutları tartışılıyor.

AB'nin dondurduğu Rusya Merkez Bankası rezervlerinin büyük kısmı, Belçika merkezli menkul kıymet takas ve saklama hizmeti sunan Euroclear'da bulunuyor.

Euroclear'ın dondurulan varlıklar nedeniyle bilançosundaki varlıkları hızla artarken, kurum büyük miktarda faiz geliri sağlıyor. Euroclear, dün, AB yaptırımları nedeniyle dondurulan Rus varlıklarının faizinden bu yılın 9 ayında 3 milyar avro gelir elde ettiğini açıklamıştı.

AB planı kapsamında Belçika'da Euroclear'ın ilgili Rus varlıklarından elde ettiği faiz gelirlerine yönelik özel bir vergi getirilmesi ve bunun Ukrayna'da kullanılması tartışılan unsurlar arasında yer alıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise haziran ayında Rusya Merkez Bankasının dondurulan varlıklarına yönelik AB Komisyonunu uyarmıştı.

ECB, Rus varlıklarına veya bunların gelirlerine el koymanın, avronun küresel para birimi olarak konumuna ve finansal istikrara zarar verebileceği konusundaki hassasiyete dikkati çekmişti.

Özellikle AB'nin tek taraflı hareket etmesi durumunda, büyük miktarda döviz rezervine sahip diğer merkez bankalarının avrodan çıkabileceğine işaret eden ECB, avro cinsinden varlıklardan uzaklaşılabileceğini ve Avrupa ülkelerinin finansman maliyetlerinin yükselebileceğini belirtmişti.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 20
 • heval 6 ay önce Şikayet Et
  ABD yaptırımlarına neden katılıyoruz. eli kanlılarla her türlü işbirliği kesilmeli
  Cevapla
 • luzumsuz 6 ay önce Şikayet Et
  lan maf ettiniz avrupayida millet zorla geciniyor artik 1500 euro maas al 1000 euro Kira ver 11.5 euro olmus bir paket sigara lan bu millet ne yiyip icecek alt kesimi bitirdiniz
  Cevapla
 • DADAŞ 6 ay önce Şikayet Et
  Kahrolsun İsrail ve Amerika, İki yüzlü katiller {Yahudilerin yeri cehennemin dibi}
  Cevapla
 • Kartal 6 ay önce Şikayet Et
  Defolun gidin adi herifler. Konu Filistin olunca sesiniz çıkmıyor.
  Cevapla
 • Sakin 6 ay önce Şikayet Et
  Gözünüzde büyütmeyin ab yi abd den dayak yiye yiye arsız oldular Rus'a mal satmak için binbir fırıldak çeviriyorlar ticarette Çin alternatif aptal AB.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle