'Batmayan mayo'nun acı öyküsü!

Yeğeni boğulunca insanı suda güvenle tutabilecek bir mayo üzerinde çalışmaya başlayan Gökhan Yılmaz batmayan mayoyu bakın nasıl icat etti.

'Batmayan mayo'nun acı öyküsü!
'Batmayan mayo'nun acı öyküsü!
GİRİŞ 04.08.2008 20:33 GÜNCELLEME 04.08.2008 20:33
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Tekstilci Gökhan Yılmaz, yüzmeyi iyi bilmeyenler için batmayan mayo geliştirdi. Deniz korkusunu ortadan kaldıran yeni ürünün öyküsü oldukça ilginç. Yılmaz'ın yeğeni, 2006 yılında yüzmeye gittiği Şile'de azgın dalgalara kapılarak boğulmuş.

Bu acı kayba çok üzülen Gökhan Yılmaz, o günden sonra insanı suda güvenle tutabilecek bir mayo üzerinde çalışmaya başlamış. Makine mühendisliği eğitimi de alan tekstilci, projesini, "Öyle bir şey yapmalıydım ki can yeleği kadar güvenli olsun ama kişinin suda rahat hareket etmesini de engellemesin." sözleriyle ifade ediyor.

Yılmaz, katıldığı bir yat turunda suya atlayanların batmamak için üzerine içi hava dolu yastıklar bağladıklarını görmüş. Bunun üzerine aklına deniz şortuyla batmayan maddeleri birleştirme fikri gelmiş. Hava kaçırmayan çok dayanıklı minik yastıklar yaparak bunu şortun içine yerleştirmiş. Denemelerini de havuzda kendisi yapmış. Ancak ürünün önemli bir sorunu çıkmış; çirkin görünüm. Yılmaz, hazırladığı ilk prototiplerin çok kaba olduğunu, giyenlerin adeta uzaylılara benzediğini söylüyor. Pes etmeyen mucit, bir yıl içinde 38 farklı prototip daha hazırlamış. Her bir model, bir öncekinden daha ince ve kaliteli olmuş. Mayo 1 yıl süren çalışmanın ardından 250 gram ağırlığıyla normal deniz şortlarından ayırt edilemez hale gelmiş.

Gökhan Yılmaz, geliştirdiği ve Dolfinus markasını verdiği ürün için hem Türkiye'de hem de dünya genelinde uluslararası patent aldı. Batmayan mayonun kemer kısmında gözeneklere hapsedilmiş hava bulunuyor. Bu sayede ürünü giyenler hiçbir çaba sarf etmeden su üzerinde batmadan kalabiliyor. Güngören Sanayici ve İşadamları Derneği'nden İnnovasyon ödülü alan Yılmaz, ürünü şöyle tarif ediyor: "Yorulduğunuzda dışarı çıkmaya gerek yok. Suda yatıp dinlenebilirsiniz. Böylece denizin tuzundan ve mineralinden daha fazla yararlanabilirsiniz."

Batmayan mayonun erkekler için şort, bayanlar için isteyene tesettüre uygun, isteyene de etek tarzı modelleri bulunuyor. Ancak batmayan mayonun beden ölçüleri alışılmış sistemden farklı. Ürün, kullanıcının kilosuna göre veriliyor. 50 kiloluk kişiye bu ağırlığı kaldırmaya yeter güçte, 100 kiloluk kişiye de buna uygun mayo satılıyor. Firma, mayoyu şimdilik internetten, telefondan ve televizyondan satış yöntemiyle pazarlıyor. Yakında ürün büyük süpermarketlere ve zincir mağazalara da verilecek.

SU ALMAYAN SEPET DE VAR

Gökhan Yılmaz'ın girişimcilik ruhu batmayan mayoyla da sınırlı değil. Denizde piknik yapmaya yarayan bir de sepet geliştirmiş. Suda batmayan piknik sepeti yapan Yılmaz, "Acıktığınızda denizden çıkmanıza gerek yok. Batmayan piknik sepetiyle denizde karnınızı doyurabilirsiniz. Bu ürünün de patentini aldık." diyor. Yılmaz, ürünlerini yurtdışına da açmaya hazırlanıyor. Birkaç ay önce piyasaya çıkan batmayan mayo en çok İstanbul'da satılıyor. Ama Diyarbakır ve Siirt gibi doğu illerinden de talep geliyor.

Zaman

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Ayhan Karadağ 12 yıl önce Şikayet Et
  Yeğeni İçin Allah Rahmet Eylesin. Süper bir buluş söz konusu hayat olunca fiyat boş ama hocam alacak var alamıyacak var 80.ytl içinde kar marjı çok değilse bir şey diyemem ama baktığında boğulan kişilerin bir çoğu fakir fukara nasıl alsın 80 ytl. Tamam Allah Razı olsun yapmışsın bir buluş ama amaç yeğeninin anısına ise başka yeğenlerde bunu alabilsin.
  Cevapla
 • cihan cihan 12 yıl önce Şikayet Et
  mayo süper ama benim için degil. suyun üstünde batmadan süper durabiliyorsunuz ama malesef asla dibe dalamıyorum su altında 2 dakikalık keyfimizi bu mayo sayesinde gerçekleştiremiyorum ancak normal mayo ile dibe dalabiliyorum.yüzme bilmeyenler için süper bi mayo..
  Cevapla
 • Fatih Araz 12 yıl önce Şikayet Et
  .... Böyle adamlara hep imrenmişimdir tebrikler...
  Cevapla
 • yaren yaren 12 yıl önce Şikayet Et
  denedim ve çok memnun kaldım. daha önce ben de paletsiz yüzemezdim. suyu çok sevmeme rağmen yıllar evvlel boğulma tehlikesi atlattığım için bu fobimi yenemiyordum. bu şortu aldım ama biraz pahalı . kullanıyorum ve çok faydalı tavsiye edrim. dediğim gibi 100 kg. ım ve 80 ytl ye aldım. yani pahalı ama yakında taklidi çıkar siz sakın aslından şaşmayın. taklidi sizi suyun ortasında bırakıverir.
  Cevapla
 • serkan günal 12 yıl önce Şikayet Et
  gurur duydum. gerçekten böyle girişimci,yenilikçi çalışkan ve akıllı insanlar Türkiyemizin gurru denizde boğulan insanların artık kurtulacağını bilmek güzel tabi takdir Allah'ımızın ama 1 can 1 candır tebrik ederim helal olsun
  Cevapla