TBMM'de ekonomi zirvesi...Emekliler için önemli gelişme

TBMM'de 12'nci Kalkınma Planı görüşülecek. 2024 yılı bütçesi de Plan ve Bütçe komisyonunun gündeminde olacak. Emekliye bir defaya mahsus 5 bin lira ödeme yapılmasına imkan veren madde Meclis Genel Kurulu'nun onayına sunulacak.

GİRİŞ 23.10.2023 06:41 GÜNCELLEME 23.10.2023 11:00
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Haftalık çalışmasına 24 Ekim Salı günü başlayacak Genel Kurulda, Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ikinci bölümündeki maddeler görüşülecek.

EMEKLİLER İÇİN DE ÖNEMLİ OYLAMA

Bu maddeler arasında emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödenmesi, Kapadokya Alanı Hakkında Kanuna ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansına ilişkin düzenlemeler yer alıyor.

Plan ve Bütçe Komisyonunda 23 Ekim Pazartesi ve 24 Ekim Salı günü 12. Kalkınma Planı görüşülecek. Ayrıca Komisyonda 26 Ekim Perşembe günü 2024 yılı bütçesinin geneli üzerindeki görüşmelere başlanacak. 27 Ekim Cuma günü ise Komisyonda, TBMM, Kamu Denetçiliği Kurumu ile Sayıştay'ın bütçeleri görüşülecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜM TEKLİFİ

Ayrıca AK Parti tarafından TBMM Başkanlığına sunulan kentsel dönüşüme yönelik düzenlemeleri içeren "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin görüşmelerine ise Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda başlanacak.

Teklifte, deprem bölgesinde yıkım kararı alınan binalarla ilgili yargısal süreçlere ilişkin düzenlemeler de yer alıyor.

Riskli yapı tespiti Kentsel Dönüşüm Başkanlığı veya idarece resen yapılabilmesine yönelik düzenlemeyi de içeren teklifle, uygulamada bazı maliklerce veya kiracılarca riskli yapı tespiti yapılmasının engellendiği ve kendi bağımsız birimlerinden tespit için numune alınmasına müsaade edilmediği görüldüğünden, riskli yapı tespitinin, gerekmesi halinde mülki idare amiri tarafından verilecek yazılı izne istinaden yeterli kolluk kuvveti marifetiyle kapalı kapılar veya alanların açtırılması suretiyle yapılabilmesine imkan getirilecek.

KARARLAR SALT ÇOĞUNLUKLA ALINACAK

Teklife göre, kentsel dönüşümlerde, yapı ruhsatı alınması da dahil tüm iş ve işlemler, hisseleri oranında maliklerin salt çoğunluğu ile aldığı karara istinaden gerçekleştirilecek.

İstanbul'da dönüşümü hızlandırmak için başlatılan "yarısı bizden" kampanyasının uygulanabilmesi için hak sahiplerine yapım için mali yardım sağlanabilmesine yönelik kanunda düzenleme yapılacak.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Göç ve Uyum Alt Komisyonu da bu hafta toplanacak.

Salı ve çarşamba günü ise Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin grup toplantıları düzenlenecek.

KAYNAK: AA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 48
 • Muhammet 4 ay önce Şikayet Et
  Çalışan emekli zevkinden mi çalışıyor.bunun bir bedeli olacak.
  Cevapla
 • Sayan 4 ay önce Şikayet Et
  Emekli yediği ayazı unutmaz
  Cevapla
 • Ahmet 4 ay önce Şikayet Et
  Acilen memura verilen 8000 TL memur emeklisine de verilmeli
  Cevapla
 • Sadik 4 ay önce Şikayet Et
  Emekli ne yapmalıkı
  Cevapla
 • Emekli 4 ay önce Şikayet Et
  Mayıs'ta emekli oldum çalışan memurla 600 TL fark vardı , şimdi 10000 TL oldu.nerde adalet,eşitlik hak hukuk,bu makas nasıl kapanacak,5000 TL ilemi.her ay memura verilen seyyanen zammı emekliye verilmezse hiç kimse adaletten eşitlikten hukuktan basetmesin.hersey yüzde yüz zam aldı emekli 25 zam nasıl kalkacak bunun altından.seyynen zam emekliye 8000 TL acilen verilmeli,
  Cevapla
 • Emekli 4 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru ve yerinde memura verılpde emekliye verılmzse adalet nerde kalkınma nerde
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle