TBMM'de gündem yoğun: Çalışmayan emekliye 5 bin TL ve bütçe mesaisi

TBMM'nin yeni haftada oldukça yoğun bir gündemi var. Genel Kurul'da, çalışmayan emekliye 5 bin lira ikramiyeyi de içeren Torba Kanun teklifi görüşülecek. Öte yandan 2024 bütçesinin komisyon mesaisi de başlayacak.

TBMM'de gündem yoğun: Çalışmayan emekliye 5 bin TL ve bütçe mesaisi
TBMM'de gündem yoğun: Çalışmayan emekliye 5 bin TL ve bütçe mesaisi
GİRİŞ 22.10.2023 14:11 GÜNCELLEME 22.10.2023 14:11
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Meclis'in yeni haftada gündemi yoğun geçecek.

Haftalık çalışmasına 24 Ekim Salı günü başlayacak Genel Kurul'da, Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ikinci bölümündeki maddeler görüşülecek.

Bu maddeler arasında emeklilere bir defaya mahsus 5 bin lira ödenmesi yer alıyor.

5 bin liralık ikramiyenin kasım ayının ilk yarısında hesaplara yatırılması bekleniyor.

Torba teklif ayrıca, konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için izin belgesi alınmasını öngörüyor.

BÜTÇE MESAİSİ

Plan ve Bütçe Komisyonunda 23 Ekim Pazartesi ve 24 Ekim Salı günü 12. Kalkınma Planı görüşülecek.

Ayrıca Komisyonda 26 Ekim Perşembe günü 2024 yılı bütçesinin geneli üzerindeki görüşmelere başlanacak.

27 Ekim Cuma günü ise Komisyonda, TBMM, Kamu Denetçiliği Kurumu ile Sayıştay'ın bütçeleri görüşülecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜM TEKLİFİ

kentsel dönüşüme yönelik düzenlemeleri içeren "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin görüşmelerine ise Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda başlanacak.

Teklifte, deprem bölgesinde yıkım kararı alınan binalarla ilgili yargısal süreçlere ilişkin düzenlemeler de yer alıyor.

Riskli yapı tespiti Kentsel Dönüşüm Başkanlığı veya idarece resen yapılabilmesine yönelik düzenlemeyi de içeren teklifle, uygulamada bazı maliklerce veya kiracılarca riskli yapı tespiti yapılmasının engellendiği ve kendi bağımsız birimlerinden tespit için numune alınmasına müsaade edilmediği görüldüğünden, riskli yapı tespitinin, gerekmesi halinde mülki idare amiri tarafından verilecek yazılı izne istinaden yeterli kolluk kuvveti marifetiyle kapalı kapılar veya alanların açtırılması suretiyle yapılabilmesine imkan getirilecek.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 3
 • Ali AydınN 8 ay önce Şikayet Et
  2 ihtiyacımız olmasa neden çalışalımki genel secimde reisten şaşmam lakın yerel secimde sandığa gitmeyeceğim hiçnirşey yapmasa lafım yok lakin ne yapılırsa tuzu kurulara yarıyor doğal gaz bedava bizde yok kırgınım para için deyil adil olunamadığı için hastalığından dolayı çalışamayana ver ? o zaman
  Cevapla
 • Ali AydınN 8 ay önce Şikayet Et
  emekliyim 17 saat çalışıyorum emekli maaşım ancak çocuğun eğitimine yetiyor emekli ve varlığı güzel olanlar çalışmıyor gecenlerde bir zengin emekli çalışmayan ahbabıma söyledim secim zamanı benim işim var çalışıyorum oy vermeye siz çalışmayanlar gideceksiniz tabi gülüşdük yalnız gercek olan birşey var ne yapılıyorsa zengine yarıyor kim cıkardı bu çalışana para yok diye la ihtiyacımız olm
  Cevapla
 • kenan 8 ay önce Şikayet Et
  yetmediği için çalışanı cezalandıran ! hainlere, boğazınızdan geçen her lokma zehir zıkkım olsun !! terörist yahudi gibi siz de bizi öz vatanımızda aç susuz bırakmaya mı çalışıyorsunuz. işte bundan pkk'nin ortak olduğu partiler bile sizin kadar oy alır oldu. HAİNSİNİZ oğlum, elbet "hesap günü"nde sorulacak bunlar, hoş Allah'a iman etseniz böyle ayrımcılıklar yapmazdınız ya
  Cevapla