Kira davalarında sert düşüş

1 Eylül itibariyle ev sahibi kiracı uyuşmazlıklarında zorunlu hale getirilen arabuluculuk olumlu sonuçlar verdi. Yasanın yürürlüğe girmesinde bu yana 6 haftalık sürede Türkiye genelinde aylık kira davası sayısı 20 binden 3 bine geriledi.

Kira davalarında sert düşüş
Kira davalarında sert düşüş
GİRİŞ 18.10.2023 11:35 GÜNCELLEME 18.10.2023 11:45
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Kira uyuşmazlıklarında 1 Eylül itibariyle yeni döneme geçildi.

Ev sahibi-kiracı uyuşmazlıkları mahkemeden önce arabuluculuk faaliyetiyle giderilmeye başlandı. Arabuluculuk sisteminin kira davalarına sayısal olarak etkisi 6 haftada net olarak görüldü. 1 Eylül öncesinde Türkiye’de bir ayda ortalama 20 bin kira davası görülüyordu, bu rakam 3 bine düştü. Kira anlaşmazlıklarında arabuluculuk başarısı ise yüzde 60 seviyesine ulaştı.

"KİRA DAVALARI YÜZDE 90 AZALDI"

Türkiye’de kira uyuşmazlıklarının arabuluculuk ile kolaylıkla ve hızlı bir şekilde çözüldüğünü vurgulayan Avukat Arabulucu Umut Metin, “1 Eylül 2023 tarihinden önce Türkiye’de bir ayda ortalama 20 bin kira davası görülüyordu. Arabuluculuk yürürlüğe girdikten sonra geçen 6 haftada açılan dava sayısı sadece 3 bin 15 oldu. Ayda hemen hemen 2 bin dava görülür duruma gelindi. Kira davalarında yüzde 90 oranında bir azalma yaşandı” dedi.

Türkiye’de kira davalarının en fazla görüldüğü iki adliye olan İstanbul Çağlayan Adliyesi ve Ankara Adliyesi’ndeki azalışına dikkat çeken Metin, “6 hafta içerisinde Ankara Adliyesi’nde Ekim ayında açılan kira davası sayısı yaklaşık 250, Çağlayan Adliyesi’nde 400 civarında. Türkiye’nin en önemli iki adliyesine bakıldığında dava sayılarında çok büyük oranda bir azalma gözlemliyoruz” diye konuştu.

"ANLAŞMA SAYILARI ARTIYOR"

Arabuluculukta şu ana kadar yaklaşık 7 bin anlaşmayla sonuçlandığını belirten Metin, “Arabuluculukta anlaşma oranları yüzde 60 seviyesine yaklaştı. Bu oran Eylül ayının ortalarında yüzde 49’lar seviyesindeydi. Toplum anlaşmak istiyor. Onları barıştıracak, anlaşma sağlatacak kurumu arıyorlardı ve buldular. Arabuluculuk topluma çok fayda sağladı.

"ARABULUCULUK ETKİSİYLE EV SAHİBİ KİRACI KAVGALARI AZALDI"

Kiracı-ev sahibi uyuşmazlıklarında arabuluculuk faaliyetinin 4 haftada tamamlandığını anlatan Metin, devam eden görüşmeler olduğunu ve ay sonuna kadar anlaşma oranlarının daha da artmasını beklediğini söyledi. Metin, “Şu an yaptığımız görüşmelerde yakın dönemde anlaşma sağlayacağız. Bu da anlaşma sayımızın her geçen gün katlanarak artıyor. Artık kiracı ve ev sahibi arasında şiddete dönüşen kavgaların sorunların azaldığını gözlemliyoruz. Bu durum sayılarla da anlaşılmış durumda” diye konuştu.

"ARABULUCULUĞUN TOPLUMSAL ETKİSİNİ YAKIN DÖNEMDE DAHA FAZLA HİSSEDECEĞİZ"

Yüksek anlaşma oranından dolayı adliyelerdeki dava yükünün azaldığını anlatan Metin, hakimlerin ve avukatların adaletin daha iyi sağlanması daha etkin çalışır vaziyete geldiğinin altını çizdi. Metin, “Yıl sonunda arabuluculuğun toplumsal faydasını göreceğiz. Bugüne kadar 7 bin anlaşma yapıldığını hesaba katarsak; iki taraf var ve 14 bin kişinin anlaştığını düşünebilir. Onların ailelerini de katarsak çarpan etkisiyle yaklaşık 100 bin kişinin arabuluculuk sayesinde kira sorunlarını geride bıraktığını anlamış oluruz. Arabuluculuğun toplumsal olarak birbirini anlayan bir hâl oluşturduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 10
 • Ömer 9 ay önce Şikayet Et
  Eski kiracılar resmen evlere coktuler.%25 olayı eski ev sahiplerini zor durumda bıraktı .benimde kiracim şu an 140625 krs oturuyor 11 .ayın 8 inde mahkemem var bakalım ne çıkacak.tahliye davası açtım.egerki kiracıdan terefa bişey çıkarsa adaleti kendim sağlayacağım başka çaresi yok .cunki hep kiracıdan taraf kanunlar aynı binada yeni kiracı 10 bine oturuyor peki bu hak mi
  Cevapla
 • Aytaç 9 ay önce Şikayet Et
  Evini sat sende kiraya geç kardeş, madem kiracılık o kadar güzel birşey.
  Cevapla
 • Faruk 9 ay önce Şikayet Et
  Hep ev sahiplerine suçlu bulunuyor. Onların hakkı yok mu? Insan olan , vicdanlı olan uygun kiraya verir zaten. Ben öyle yaptım. Ama yanlış yaptım. Bir sene öncesinden bildirmeme rağmen kiracim çıkmadı onun yüzünden ben ondan 3 kat pahalı bir şekilde kirada oturuyorum . Bana yazık değil mi? Sadece kiracılar mağdur değil, ev sahipleri de mağdur? Arabuluculuk sistemi hiçbir halta yaramıyor.
  Cevapla
 • fatih 9 ay önce Şikayet Et
  kardeşim ev sahibini niyr düşünen yok herkes zam alsın ev sahibi beklesin adam milyonlar yatırmış eve karşılıgını bekler
  Cevapla
 • Bekir 9 ay önce Şikayet Et
  500 BİN lik eve 3 trilyon vermek te tamamen SENİN SORUNUN 5 ten 15 yapmak ta senin sorunun adam seninle gram uğraşmam direk mahkeme sonra hükumet kiracıdan yana sen kafana göre arttırirsan bende seni sallamam kafama göre mahkemeye giderim kardeşssssssssss
  Cevapla
 • vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  %25 ten fazla hesaplanan kira arabulmalarını direk mahkemeye taşıyın.
  Cevapla
 • vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  arabulucular %25 yasasına karşı açıkça suç işliyorlar. savcılar göreve.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle