Rusya'da bazı ihracatçılara döviz satış zorunluluğu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, rubledeki değer kaybı nedeniyle ülkesindeki büyük ihracatçılara döviz satış zorunluluğunu tekrar uygulamaya koydu.

Rusya'da bazı ihracatçılara döviz satış zorunluluğu
Rusya'da bazı ihracatçılara döviz satış zorunluluğu
GİRİŞ 12.10.2023 09:45 GÜNCELLEME 12.10.2023 09:47
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Rus hükümetinden yapılan açıklamada, Putin'in bazı Rus ihracatçı şirketlere yönelik kararname imzaladığı belirtildi.

Buna göre, Rusya’nın en büyük 43 ihracatçı şirketine döviz gelirlerini iç piyasada satma zorunluluğu getirilirken, söz konusu şirketlerin döviz satışı sürecini bazı resmi kurumlar denetleyecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Andrey Belousov, "Bu önlemlerin temel amacı, döviz piyasasının şeffaflığını ve öngörülebilirliğini artırmak ve döviz spekülasyonu fırsatını azaltmaktır." ifadesini kullandı.

Rusya’da Ukrayna savaşının ardından şirketlere getirilen döviz satışı zorunluluğu bir süre sonra kaldırılmıştı. Ancak rublenin bu yıl dolar karşısında yüzde 25’ten fazla değer kaybetmesi üzerine tekrar uygulanması gündeme gelmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 12 Eylül’de yaptığı açıklamada, ihracatçı şirketlerin döviz gelirlerini Rusya’ya "kısıtlı" bir şekilde döndürdüklerine işaret ederek, "Burada çalışmanın daha güvenli olduğu gerçeğini anlamalılar. Hitap ettiğim kişilerin beni anladığından eminim." demişti.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 2
  • deli dumrul 7 ay önce Şikayet Et
    basit bir yolu var dolar basın. bu kadar basit. kur matbayı bas doları içerde kendi doların dolansın. piyasaya bol miktar dolar sürülmeli.
    Cevapla
  • Koca Mahmud 7 ay önce Şikayet Et
    Bunu israil yapıyor,ne karşılığı var,ne de soranı.Amerika merkez bankası(yahudi rotschild ailesinin malı) istediği zaman,istediği kadar dolar basıyor.Haydut abd nin en büyük ihracatı,dolardır.1 doların maliyeti,1 cent(sent) bile değildir.
    Cevapla