Altına düşük tahvil getirisi dopingi

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin faiz oranlarının yeterince yüksek olduğu yönündeki yorumları sonrası tahvil getirilerinin düşmesiyle bu ayın en yüksek seviyesinde işlem görüyor.

Altına düşük tahvil getirisi dopingi
Altına düşük tahvil getirisi dopingi
GİRİŞ 11.10.2023 11:20 GÜNCELLEME 11.10.2023 11:20

Altın, Fed yetkililerinin faiz oranlarının yeterince yüksek olduğu yönündeki açıklamalarının ardından tahvil getirilerinin düşmesiyle bu ayın en yüksek seviyesinde işlem görüyor.

Spot altın, bu hafta yüzde 1,5 artış göstermesinin ardından haftanın 3. işlem gününde 1.860 dolar seviyelerinde yatay seyretti.

Tahvil getirileri, swap piyasalarında faiz artırımı ihtimalinin düşmesiyle, Salı günlük bazda yılın en büyük kayıplarından birini yaşadı. Hamas'ın İsrail'e saldırısının güvenli liman alımını teşvik etmesiyle Pazartesi günü yüzde 1,5 oranında yükseldikten sonra seansı hafif düşüşle kapattı.

Commonwealth Bank of Australia Analisti Vivek Dhar, dolar ve 10 yıl vadeli tahvil getirilerindeki son düşüşün, altının bu son kazanımlarının bir kısmını koruyabileceğine dair umut verdiğini söyledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi pek değişmezken, gümüş, platin ve paladyumun yatay seyretti.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.