Herkesi bezdiren yüksek kira sorunu çözecek proje: Kira gelirin yüzde 30'unu geçmeyecek

Kiralık konut üretme odaklı model hayata geçiriliyor. GYODER'in hazırladığı projeye göre kamuya ait arazilerin kullanıma açılmasıyla arsa maliyeti sıfırlanacak, konut kiraları ise hane gelirinin yüzde 30'unu geçemeyecek.

GİRİŞ 09.10.2023 17:30 GÜNCELLEME 09.10.2023 17:54
Bu Habere 223 Yorum Yapılmış

Konut sektörü temsilcileri, gayrimenkul piyasasındaki sıkıntıları çözmek için kolları sıvadı.

Yüksek fiyat artışlarıyla birlikte başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin birçok noktasında baş gösteren konut sıkıntısı artarak devam ediyor.

Gayrimenkul sektörü temsilcileri konutta krizi çözebilmek için alternatif modeller hazırlıyor.

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği, kamuya ait arsalarda özel sektörün kiralama amaçlı konut üretmesini ve kiralık için üst limit ile devlet denetimi yapılmasını öneriyor.

GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, konuyla ilgili olarak, "Konut üretiminin en önemli bileşeni arsa maliyetini biz modelimizde sıfırladık. Arsa maliyeti olmayınca maliyetler yarıya indi. Ama bu ortaya çıkan yüzde 50 kimin faydasına? Geliştirici makul ticari beklentilerle bu işi yapacak. 5-6 yıl geri dönüş olan durumdan çıkıp biz 10 yıl ve üzeri geri dönüşleri bu modelde konuşuyoruz." dedi.

HANE GELİRİNİN YÜZDE 30'UNU GEÇMEYECEK

Kamu-özel sektör işbirliği ile 500 bin kiralık konut üretilmesi hedeflenirken, konutların hane gelirinin yüzde 30'unu geçmeyecek şekilde fiyatlarla kiralanması öngörülüyor.

GYODER, arsa için belediyelerle görüşürken, modelin finansmanı için de bankalar ve uluslararası emeklilik fonlarıyla görüşüyor.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 223
 • serdar uyumaz 4 ay önce Şikayet Et
  BU NE PEHRİZ NE LAHANA TURŞUSU tokiden ev alanlar yılı dolmadan satışa koyup binlerce lira haksız kazanç alıyorlar TOKİ 10 YIL SATAMAMA KARARI ALMAZSA RANTA DÖNÜŞÜYOR TOKİ
  Cevapla
 • Can 4 ay önce Şikayet Et
  Kredi kampanyası yada adı her neyse peşinat zorunluluğu dayatması olmamalı insanlar gecinemiyor zaten nasıl peşinat biriktirecek
  Cevapla
 • Temel 4 ay önce Şikayet Et
  Iyi de geliri bir milyon olan 300 bin verecek o zaman tam kafayı yedi buniar
  Cevapla
 • Rafiye 4 ay önce Şikayet Et
  Gelire göre olursa oturanlar için iyi de Yeni kiralayacakkar için kötü. Çünkü ev sahipleri bu Defa da yüksek gelirlere Evlerinikiraya verirler. Yani düşük gelirlere Vermezler.
  Cevapla
 • Ben 4 ay önce Şikayet Et
  Devlet eliyle konut fiyatlarının yükselmesinin adıdır TOKİ . Tacirler alıyor satıyor garibana 20 katı fiyatına.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle