Türkiye'nin Katar’a ihracatı son 10 yılda 6 kat arttı

Katarla olan ticari yakınlaşma karşılıklı iş görüşmeleri ve düzenlenen anlaşmalarla gelişmeye devam ediyor. Şu an Doha'da bulunan Türk Ticaret Heyeti de dış ticareti artırıcı adımlar atmayı amaçlıyor.

Türkiye'nin Katar’a ihracatı son 10 yılda 6 kat arttı
Türkiye'nin Katar’a ihracatı son 10 yılda 6 kat arttı
GİRİŞ 09.10.2023 13:47 GÜNCELLEME 09.10.2023 16:33

Katar Ticaret Heyeti programı, heyette yer alan ihracatçıların katılımlarıyla Katar'ın başkenti Doha’da başladı.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Katar Ticaret Heyeti programının açılış töreni düzenlendi.

Programın açılışına Ticaret Bakanı Ömer Bolat da katıldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, programın açılışı ile ilgili paylaşımında Türkiye'nin Katar’a ihracatının son 10 yılda 6 kat arttığını belirten bir açıklama yaptı.

"KATAR’IN İTHALATINDAKİ PAYIMIZ YÜZDE 1'DEN YÜZDE 4,5'E ÇIKTI"

Açılış töreninde konuşan Gültepe, şu değerlendirmede bulundu:

Böylesine kapsamlı bir heyetle dost ve kardeş ülke Katar’da bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Katar’a ihracatımız son 10 yılda 6 kat arttı. 10 yıl önce Katar’ın ithalatındaki payımız yüzde 1 düzeyindeydi. Oran bugün yüzde 4,5 düzeyine gelmiş bulunuyor. Konjonktürün lehimize olduğu bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.