Başkan Erdoğan'dan otomobil, konut ve kira fiyatı açıklaması! İşte alınan kararlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından alınan kararları duyurdu. Başkan Erdoğan, otomotiv, konut ve kira fiyatlarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

GİRİŞ 09.10.2023 22:04 GÜNCELLEME 09.10.2023 22:04
Bu Habere 304 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

Otomotiv sektörüyle ilgili getirdikleri ve yılbaşına kadar uzatılan pazarlama, satış ve ilan sınırlamalarının etkisinin giderek daha fazla hissedildiğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan tedbirler, kesilen cezalar ve diğer engellemeler sayesinde otomotiv piyasasında yaşanan spekülatif fiyat artışlarının ortadan kalkmaya başladığını söyledi.

Bu kapsamda stokçuluk yapan ve haksız fiyat uygulamasına giden firmalar ile şahıslara toplam 222 milyon lira idari para cezası kesildiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

KONUT VE KİRA FİYATLARINA İLİŞKİN YENİ KARAR


"Aynı şekilde rekabeti bozucu faaliyet yürüttüğü tespit edilen 139 firma 2 milyar 105 milyon lira cezaya maruz kaldı. Şimdi benzer bir uygulamayı gayrimenkul piyasasında devreye alıyoruz. Konut ve kira sektöründe adil, dürüst, özenli ve makul şekilde hareket etmeyerek piyasanın dengesini bozan fahiş fiyat artışlarına yol açan kişi ve kurumlara yönelik ağır yaptırımlar getiriyoruz. Çimento ve hazır beton sektöründeki dengesiz fiyat artışları da yakın takibe alındı. Yapılacak incelemeler sonunda haksız bir şekilde fiyat yükselttiği tespit edilen firmalar bunun bedelini ağır para cezalarıyla ödeyecekler. Tüketicilerimizi korumak için aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapan firmalar ile etiketiyle kasası arasında fiyat farkı bulunan işletmeler üzerinde de hassasiyetle duruyoruz.

Yapılan denetimlerde bu tür yollara tevessül edenlere 215 milyon lira ceza yazıldı. Ticaret Bakanlığımızın 81 ilde yürüttüğü gözetim ve denetim faaliyetleri ışığında fahiş fiyat uygulayan işletmelere 86 milyon lira ceza kesildi. Bakanlığımızın zincir marketlere yönelik indirim çağrısının giderek daha çok makes bulduğunu görüyoruz. Biz de buradan zincir marketlerimiz başta olmak üzere tüm esnafımızı, işletmelerimizi yapacakları indirimlerle enflasyonla ve hayat pahalılığıyla mücadelemize destek vermeye davet ediyorum. Vatandaşımızın ekmeğine ve aşına göz dikenlere eyvallah etmeyeceğimiz gibi bu dönemde sergilenen fedakarlıkları da asla unutmayacağız."

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 304
 • Vatan 6 ay önce Şikayet Et
  Kirada,konutta,gıdada,akaryakıtta,araçlarda fahiş fiyatın sorumlusu önlem almayan,bunu öngörmeyen yetkililerdir.Herkes kafasına göre zam yapıp duruyor,bunu gören aç gözlülerde istedikleri gibi piyasayı uçurdular, sorun burada işte.Devletimiz her ilde, mahallede kira raiç bedelini açıklasaydı ve buna aykırı edenler hakkında yaptırım uygulasaydı fiyatlar bu kadar uçmazdı
  Cevapla
 • ÖTV+KDV+Adan Zye 6 ay önce Şikayet Et
  İlkönce araclarda %200 vergiyi azaltin ,fiyatlar zaten yarı yarıya düser,fiyatları artfiran % 200e varan vergiler,.
  Cevapla
 • Halil 6 ay önce Şikayet Et
  Sizi severiz ama yapacak bir şeyiniz kalmadı 3000 TL olan ev kirası 22000 TL oldu abartiyo diyenler ilanlara baksınlar ama kalp hapini hazırda tutsunlar 1400 asgari ücret 22000 ev kirası keşke asgari ücret 4500 de kalsaydı
  Cevapla
 • Yusuf 6 ay önce Şikayet Et
  Zam dengessizliginde devletin yaptığı gibi ev sahipleride en yüksek maaşları kendine baz alıyor esnafta aynı sekilde zam yapıyor. Hiç çalışana emekliye zam yapmasayfiniz inanın daha kolay ve adil bir yaşam olabilirdi. Dengesiz artış bizi bu duruma düşürdü
  Cevapla
 • Hep aciz diyen 6 ay önce Şikayet Et
  Eskiden beri dikkat etmisimdir hep tuzu kuru olanlar biz aciz diye bağırır gariban değil yollara bakıyorum neredeyse kırmızı ışık olmasa araçtan gecilmeyecek birçok ailenin en az bir arabası bir evi var birçoğunun daha fazla ama hep aciz diye bağıran gerçek garip guraba gariban değil bu kişiler oluyor garibanda değilde tuzu kuru olan olanlarda hep bir doyumsuzluk hep bir açgözlülük var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle