81 ilde gıda denetimleri Türkiye’nin 81 ilinde gıda denetimleri eş zamanlı başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı gıda denetim görevlileri, Türkiye’nin 81 ilinde güvenilir gıda arzının sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla et, süt ve yumurta üretilen imalathanelerin denetimlerine eş zamanlı başladı.

81 ilde gıda denetimleri Türkiye’nin 81 ilinde gıda denetimleri eş zamanlı başladı
81 ilde gıda denetimleri Türkiye’nin 81 ilinde gıda denetimleri eş zamanlı başladı
GİRİŞ 06.10.2023 15:49 GÜNCELLEME 06.10.2023 18:37
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin 81 ilinde gıda denetimleri eş zamanlı başladı.

Gıda denetim görevlileri, gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, satış, toplu tüketim, dağıtım gibi aşamalarındaki tüm resmi kontrolleri 5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu"na göre yürütüyor.

Bu çerçevede Türkiye’nin 81 ilinde et, süt ve yumurta üretilen imalathanelerin denetimlerine eş zamanlı başlandı. Ankara’da bir et imalathanesinde yapılan denetimlerde ise ürünlerin saklanma şartları incelendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Ankara İl Müdürü Bülent Korkmaz, burada yaptığı konuşmada, denetimlere hız kesmeden devam edildiğini söyledi. Et, süt ve yumurta ürünlerine yönelik yoğunlaştırılmış denetimlerde titizlik çalıştıklarını belirten Korkmaz, “Bugün Akyurt ilçemizdeki bir et işleme tesisinde ekiplerimizle beraber denetim gerçekleştirdik. Ankara genelinde de 320 gıda denetim görevlisi söz konusu sektörlere yönelik denetim yapıyor.” dedi.

Söz konusu gerçekleştirilen işletmedeki denetimlerde her şartın gözden geçirildiğini vurgulayan Korkmaz, “İşletmenin fiziki şartları, asgari hijyen ve teknik şartları ne kadar sağladığı. Onay belgelerinin olup olmadığı, etlerin nereden geldiği, ürünlerin hangi şartlarda işlendiği. Çalışanların hijyen belgesi, depoların sıcaklığı, ürünlerin etiket bilgileri, son çıktıların nereye gittiği. Gerek ham maddelerin gerek çıktıların nereye gittiği izlenilebilirlik şartları olmak üzere 5996 sayılı gıda kanunu çerçevesinde yetkili gıda kontrollerimiz tarafından bir denetim yapıldı.” diye konuştu. Eş zamanlı başlayan denetimler 13 Ekim tarihine kadar devam edecek.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 6
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Sen üretimin nasıl yapıldığını biliyormusunki 90 100 diyon ağzını topla yırtarım
  Cevapla
 • C.Türk 7 ay önce Şikayet Et
  Denetimin yanısıra Asıl Et fiyatlarını düşürün!?... kilosu 90-100 Liralık etleri 350- 400 Liraya satıyorlar!.
  Cevapla
 • Yoksa Bizdemi 7 ay önce Şikayet Et
  Ülkemizdeki domuz ciftlikleri bu etleri nerelere satiyor takip sistemi varmı
  Cevapla
 • Lafı guzar 7 ay önce Şikayet Et
  Hikaye Hikaye
  Cevapla
 • Millet 7 ay önce Şikayet Et
  Adana'da essek eti çok denetim yok rüşvet çok donerciler ölü mindar tavuk kullaniyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle