Emeklilerden seyyanen zam talebi! Rakam verdiler

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine yükseltilmesini talep ederken, 7 bin 500 lira alanlara 8 bin lira seyyanen zam yapılmasını istedi.

GİRİŞ 03.10.2023 11:57 GÜNCELLEME 03.10.2023 15:35
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, tüm milletvekillerine mektup gönderdi.

Mektupta yaklaşık 6 milyon emeklinin en düşük emekli aylığı olan 7 bin 500 lirayla geçinmek zorunda kaldığı belirtildi.

Toplu sözleşmeyle kamu işçilerinın taban maaşının 21 bin lira olarak belirlendiği, memur taban maaşının da 22 bin liraya yükseldiği kaydedildi.

Mektupta şöyle dendi:

"Hali hazırda, çalışan ve emekli arasında ciddi bir maaş farkı varken ve bu durumun düzeltilmesi için ısrarla intibak beklentimiz masadayken, emeklilerimizin beklentileri de en az çalışanlar kadar zam almaktır. Aksi halde çalışan ve emekli arasında en az iki kat olan ücret adaletsizliği üç-dört katına çıkacaktır. Bu durum, yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş emekli kesimi için hayal kırıklığı olacak ve toplumsal barış zedelenecektir. Altı ayda bir alınacak TÜFE zammı ile de fark daha hızlı artacak ve toplumda kapanması çok derin bir yara açacaktır."

'EMEKLİLER HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI'

Temmuz ayındaki yüzde 25'lik zammın emeklileri hayal kırıklığına uğrattığını vurgulayan Ergün, mektupta şu ifadeleri kullandı:

"Zatıalinizden talebimiz, emeklilerimizin bir nebze olsun rahatlamasını sağlayacak iyileştirmenin yapılması, en düşük emekli aylığının hiç olmazsa asgari ücret seviyesine çekilmesi ve söz verildiği gibi 7 bin 500 lira üzerinde aylık alanlara da en az 8 bin lira seyyanen zam yapılarak, gerçek anlamda devlet korumalı sosyal güvenliğin hayata geçirilmesi için parlamentoda emeklilerimizin, dul ve yetimlerimizin sesi olmanızdır.

'SABIR VE TAKAT KALMADI'

Emeklilerimizin yıl sonunu veya 2024 bütçesini bekleyecek, sabrı da takati de kalmamıştır. Alım gücümüz, belki de bu yüzyılın en düşük seviyesine inmiştir. Eli nasırlı, ağzı dualı emekli topluluğumuz, geçmişte olduğu gibi bugün de kendisine atılacak adımları vakarına yaraşır bir olgunlukla karşılayacak ve bunu hakkıyla takdir edecektir."

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 54
 • sutcu 4 ay önce Şikayet Et
  vatandaşın biri eşiyle birlikte SSK emeklisi evi var arabası var kirada evi var köydede evi.var.. 3 çocuklarını evlendirmiş. çok şükür abartıldığı gibi sıkıntımız yok.diyorlar..bu örnekte milyonlarca kişi vardır.....
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Ben 26 sene pirim ödedim benim hakkım yok yani öylemi diyorsun yaşım 47
  Cevapla
 • HAKAN'IN FİKRİ 4 ay önce Şikayet Et
  endüsük maaş saçmalıgına son verilmeli herkez pirimi ve günü neyse ona göre maaş almalı 3600 günle emekli olan kurnaz 3 kat fazla pirim ödeywnle aynı parayı istiyor devlwtede oy şantajı yapılıyor devlet bu fırsatcılıga ne zaman dur diyecek Allah'tan korkan kalmadıdı artık
  Cevapla
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  maaşlara zam yapılması almadan erimesi demek.ekonomi düzelmeden gıda ve gıda dışı ürünlerde taban tavan fiyatları belirlenmediği sürece %50 zam da yapsalar biz yine bu konular konuşuyor olacağız.hersey çok pahalı.pahalılığı durdurun
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  seyyanen aynen 8 bin tl verilmesi bekleriz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle