81 ilde et ve süt ürünlerine denetim

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bugün itibarıyla et-et ürünleri, süt-süt ürünleri ile yumurta işletmelerine yönelik ülke genelinde 13 Ekim'e kadar sürecek eş zamanlı denetimlerin başladığını duyurdu.

GİRİŞ 03.10.2023 10:44 GÜNCELLEME 03.10.2023 11:01
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nce yıl boyu gerçekleştirilen rutin denetimlere ilaveten, farkındalığın artırılması amacıyla eş zamanlı denetimlerin başlatıldığını belirtti.

Yumaklı, denetimlerin ilkinin 21 Ağustos-8 Eylül tarihlerinde lokanta, restoran, kafe, otel gibi toplu tüketim yerlerine, 2'ncisinin ise 12-29 Eylül tarihlerinde kasap ve şarküteri ile bakkal, market, büfe gibi gıda satış yerlerine yönelik gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Yumaklı, bugün itibarıyla et-et ürünleri, süt-süt ürünleri ve yumurta işletmelerine yönelik 13 Ekim tarihine kadar sürecek eş zamanlı denetimlerin başladığını bildirerek, "Rutin denetimlerimize ilaveten bugün itibarıyla başlayacak eş zamanlı denetimlerimiz ülke genelinde 2 hafta sürecek. Konusunda uzman 7 bin 628 personelimizin görev alacağı denetimlerimizde, söz konusu işletmelerde; teknik ve hijyenik koşullarda üretim, izlenebilirliğin sağlanması ve kayıtların tutulması, depolama ve muhafaza koşullarının uygunluğu gibi hususlara ağırlık verilecek." dedi.

"TEDBİRLERİ ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Yumaklı, vatandaşların güvenilir ve sağlıklı gıda tüketmesinin halk sağlığının korunmasında büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Özellikle kasap ve şarküteri ile bakkal, market, büfe gibi gıda satış yerlerinin denetimlerine bu dönemde ağırlık veriyoruz. Tüketicilerimizin güvenilir gıdaya gönül rahatlığıyla ulaşması için gereken her türlü tedbiri almaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"406 İŞLETMEYE CEZA UYGULANDI"

Yumaklı, 12-29 Eylül tarihlerinde ülke genelinde kasap ve şarküteri ile bakkal, market ve büfe gibi denetimlerde 62 bin 372 işletmeden 406’sına cezai işlem uygulandığını belirtti.

Yumaklı, şunları kaydetti: "Kurallara uyan, gıda imal ve satış yerlerinde vatandaşımızın sağlığını gözeten işletmelerimize özellikle teşekkür ediyorum. Bakanlığımız her zaman olduğu gibi bundan sonra da tüketicilerimizin ve kurallara uymaya özen gösteren işletmelerimizin yanında olacaktır. Bunun yanında bakanlığımızca farklı sektörlere yönelik denetimlerimiz bundan sonra da hız kesmeden devam edecek."

KAYNAK: DHA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 25
 • gariban 7 ay önce Şikayet Et
  ben hiç bir denetleme felan görmüyorum bu ülkede memurlar yattığı yerden maaş almaya alıştılar
  Cevapla
 • asi 7 ay önce Şikayet Et
  bilmeden boş işkembeden sallayın
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Avrupada nylonun bile darasını alıyorlar bize burada ambalajı bile malın kendi fiyatından satıyorlar süreli değil sürekli denetim yoksa zabıtaya kalırsak süt tozunu peynir diye yedirirler
  Cevapla
 • mahmuthan 7 ay önce Şikayet Et
  kaşar fiyatları.peynir fiyatları resmen uçtu.
  Cevapla
 • Kenan Koç 7 ay önce Şikayet Et
  Böyle bir dönemde memurların vicdan sahibi olmaları şart. el altı iş yapmayın vebali büyük
  Cevapla
 • Topkapı 7 ay önce Şikayet Et
  et fiyatlarında gelinen noktada yapacağınız her şey nafile. 380 - 400 aralığında . yarıya düşürseniz ne olur. geçti borun pazarı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle