Yunan yetkili açıkladı! Türkiye sınırına yeni köprü yapılacak

Yunanistan'ın Ekonomi Diplomasisinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis, İpsala sınırında yeni bir köprünün inşaatına başlanacağını açıkladı. Frangoyannis köprü için 2024 yılını işaret etti.

GİRİŞ 30.09.2023 16:22 GÜNCELLEME 30.09.2023 19:26
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Yunanistan Ekonomi Diplomasisinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Frangoyannis, Parapolitika gazetesine verdiği röportajda, Türkiye ile olumlu seyreden ilişkileri ve gündemdeki konuları değerlendirdi.

Türkiye ile ikili ilişkilerde hassas konulara dokunulmadığına dikkat çeken Frangoyannis, ilişkilerin "ulaşım, çevre, küçük ve orta ölçekli işletmeler, turizm gibi ekonomi ve ticarette 29 alan üzerinde gelişmekte" olduğunu ifade etti.

Frangoyannis, pozitif gündemin ilk üç yılında ikili ticaretin kolaylaştırılması, turizmin canlandırılması ve sivil koruma alanlarında işbirliğinin geliştirilmesinde önemli adımlar atıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in, New York'taki görüşmelerinde de ikili ilişkilerde pozitif iklimin korunmasında mutabık kalındığını hatırlatan Frangoyannis, "Benim de muhatabım olan Türkiye'nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar ile biz de New York'ta son derece iyi ve özlü bir görüşme gerçekleştirdik. Ortak amacımız 7 Aralık'ta Selanik'te düzenlenecek Zirvede belli etkinlikler üzerine memorandum ve anlaşmaların imzalanması." diye konuştu.

Yunanistan

KÖPRÜ TİCARETE YARAYACAK

Frangoyannis, pozitif gündemin iki ülke halkları açısından pratik fayda da sağlayacağını vurgulayarak, İspala sınırda, araçların geçişi için ikinci bir köprünün yapımına 2024'ün içinde başlanacağını, bu köprünün ulaşım ve ticarette büyük kolaylıklar sağlayacağını ifade etti.

İklim krizi ve düzensiz göç alanında da işbirliğinin şart olduğunu belirten Frangoyannis, Türkiye ile Yunanistan arasındaki "sükunetin" devamına ilişkin de iyimser olduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 49
 • bülent 2 ay önce Şikayet Et
  silah almaktan köprü yapmaya paranız kaldımı açlıktan nefes kokunuz buradan duyuluyor
  Cevapla
 • Aydos 2 ay önce Şikayet Et
  Yunan uşağı bizimle takıl hayatını yaşa,aksi halde neolacağını biliyorsun.
  Cevapla
 • Herşey vatan için. 2 ay önce Şikayet Et
  bu yunan yine bir hainlık peşinde
  Cevapla
 • Sakaryalı 2 ay önce Şikayet Et
  1 bombaya bakar sıkıntıya gerek yok
  Cevapla
 • Cahil 2 ay önce Şikayet Et
  ABD yunanistana askeri yığınak yaptı, nereye gidecek bu tanklar derken, bizim elimizle askeri konvoyun yolunu da yaptırıyor. Pes artık :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle