Dünya Altın Konseyi duyurdu: Türkiye'nin 3500 ton altını var

Dünya Altın Konseyi verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Filiz Eryılmaz, "Dünya Altın Konseyi, Türkiye 3500 ton altın olduğunu söylüyor. Geçen 2022 yılına göre bu 350 milyar dolara tekabül ediyor" bilgisini paylaştı.

GİRİŞ 29.09.2023 15:12 GÜNCELLEME 29.09.2023 15:15
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Yastık altık altınların ekonomiye kazandırılması için yeni hamleler geliyor. Önümüzdeki dönemde TL enstrümanlar çeşitlendirilecek ve yatırımcı için cazip hale getirilmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz başkanlığında, Beştepe'de düzenlenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu yaklaşık 4.5 saat sürdü. EKK toplantısının ana gündemini, finans piyasalarının gelişimini ve istikrarını destekleyecek politikalar ve tedbirler oldu.

Sabah'ta yer alan habere göre, toplantı sonrası yapılan açıklamada, Türkiye Yüzyılı'nda fiyat istikrarını esas alan sürdürülebilir, kapsayıcı ekonomik büyümenin sağlanması, stratejik yatırımların desteklenmesi, küresel ekonomide ortaya çıkabilecek risklere karşı finansal istikrarın güçlendirilmesi, yurt içi tasarrufların artırılması, finansmana erişimin artırılmasının hedeflendiği vurgulandı.

Toplantıda ön plana çıkan bazı başlıklar ve tespitler şöyle:

Fiyat istikrarı ve finansal istikrarın sağlanması ile uyumlu olacak şekilde, katma değeri yüksek ve ihracat odaklı yatırımların teşvik edilecek. Dışa bağımlılığın azaltılması ve sürdürülebilir büyümenin desteklenmesi amacıyla başta Yatırım Taahhütlü Avans Kredileri (YTAK) olmak üzere yatırımcıların finansman imkânlarını artıracak yeni adımlar devreye girecek. Finansal piyasalarda Türk lirası cinsinden enstrümanlar çeşitlendirilecek ve yatırımcılar için daha cazip hale getirilecek.

YASTIK ALTINDAKİ ALTINLAR İÇİN YENİ ADIMLAR ATILACAK

Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılmasına yönelik mevcut sistemlerin geliştirilmesi amacıyla önümüzdeki dönemde yeni adımlar atılacak. Yastık altındaki 5 bin ton altının finansal sisteme kazandırılması için Merkez Bankası geçen yıl "Altın Cinsinden Fiziki Varlıkların Finansal Sisteme Kazandırılması Hakkında Tebliği"ni yayınlamıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca devreye alınan Altın Tasarrufu Sistemi kapsamında vatandaşın altınını ekonomiye kazandırması için teşvik edici uygulamalar devreye alınacak.

DİJİTAL TÜRK LİRASI PROJESİ'NDE TARİH BELLİ OLDU

Merkez Bankası öncülüğünde çalışmaları yürütülen Dijital Türk Lirası Projesi hızlandırılacak. Türk lirası cinsi yatırım araçlarının cazibesi ve çeşitliliği artırılacak. Dijital Türk Lirası için idari düzenleme 2024 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Dijital Türk Lirası Projesi'nin birinci faz çalışmaları kapsamında, Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme Aralık 2022'de gerçekleştirilmişti.

Bu yıl seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımlarıyla geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ait testlere devam ediliyor.

KATILIM FİNANS SEKTÖRÜ DESTEKLENECEK

Katılım finans ekosisteminin geliştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında sektörü destekleyici mekanizmalar güçlendirilecek. Katılım Finans Çerçeve Kanunu hazırlıkları tamamlanacak. Katılım finans sisteminin reel sektörü daha fazla desteklemesini sağlayacak çeşitli düzenlemeleri içeren kanunla Türkiye Katılım Finans Kuruluşları Birliği kuruluyor. Katılım finans kuruluşlarının mezkûr kanunlarda tanımlanan faaliyet konularının yanı sıra finansman işlemlerinde alım, satım, ortaklık veya kiralama yöntemlerini de kullanmaları amaçlanıyor.

AİLE VE GENÇLİK BANKASI'NDA GERİ SAYIM

Aile ve Gençlik Bankası'na ilişkin çalışmalar önümüzdeki günlerde Meclis'e sunulacak. Doğalgaz ve petrol gelirleriyle, gençlere eğitim, istihdam, evlilik, çocuk bakımı gibi alanlarda katkı için kurulacak olan Aile ve Gençlik Bankası'nın "Norveç Varlık Fonu" benzeri bir sistemle çalışması öngörülüyor. Fon'un 60'ın üzerinde ülkede, 10 bin yakın firmada yatırımı bulunuyor. Banka, hibe ve teşvik programlarıyla gençlerin yanında olacak.

TÜRKİYE'NİN 3500 TON ALTINI VAR

Ekonomist Filiz Eryılmaz, konuya ilişkin CNN Türk ekranlarında önemli bir açıklama yaptı.

Eryılmaz şu ifadeleri kullandı:

Türkiye'de yastık altındaki altın miktarıyla ilgili fazlaca rivayet var. Ama benim araştırmalarıma göre en sağlıklı rakam Dünya Altın Konseyi'nin raporunda yer alıyor.

Dünya Altın Konseyi, Türkiye 3500 ton altın olduğunu söylüyor. Geçen 2022 yılına göre bu 350 milyar dolara tekabül ediyor. Muhtemelen bu sene ise bu rakam artmış olabilir. En sağlıklı rakam Dünya Altın Konseyi'nin bildirdiği rakamdır.

Diğer dünya ülkelerine kıyaslamaya bakarsak birçok ülkenin merkez bankası altın stokluyor. Çin bu konuda bir hayli stoklama yapıyor. Türkiye bu alanda güçlü olan ülkelerden bir tanesi.

KAYNAK: SABAH
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 62
 • TASARRUF TASARRUF 8 ay önce Şikayet Et
  Memuriyete başladığımda her maaş aldığımda en azından bir çeyrek altın alıp yok sayardım. Evlenirken dahi yok saydım, hatta kredi çekip ev alırken dahi dokunmadım her ay az çok demedim bir iki bazen dört beş çeyrek altın almıştım. Halen alıyorum oğlumun eğitimi için harcarım diyordum muhtemelen evliliği için harcayacağım 285 tane çeyrek, 70 tane yarım ve 11 tane tam 1,5 kg dan fazla
  Cevapla
 • dikkat 8 ay önce Şikayet Et
  sayın tasarruf tasarruf adlı yorumcu, biriktirdiğinizi iddia ettiğiniz yaklaşık 1.5 kg altınınızın zekatını verdiniz mi? yada veriyormusunuz. eğer ki, ahirete iman etmiş kimseler iseniz yarın mahşerde bunların vucudlarımıza basılıp dağlanmasını istemiyor isek, zekata dikkat edelim. borçlar çıkıldıktan sonra elinizde 80,18 gr altın kalıyorsa zekat vermekle mükellef oluyorsunuz
  Cevapla
 • Gariban emekli 8 ay önce Şikayet Et
  Benim yastık altında altınım yok ama kemerimin altında tek bir altinim var isteyen kiralayabilir
  Cevapla
 • Soru soran 8 ay önce Şikayet Et
  Konuyu açın :)
  Cevapla
 • Zehni 8 ay önce Şikayet Et
  Sırtlanlar dişlerini göstermeye başladılar altınla ilgili merkez bankasi ile hicbir şey aciklanmasin işgal sebebi olur
  Cevapla
 • Yaşlı adam 8 ay önce Şikayet Et
  devletten düşük faizle aldığı krediyi 55 milyar dolara çeviren iş adamlarından o paraları alın bırakın milletin cebindeki kuruşları
  Cevapla
 • kemal 8 ay önce Şikayet Et
  Altının üretim sağlayan bir yatırım olmadığını herkes biliyor fakat 20 yıldır helal bir yatırım yöntemi geliştirildi de vatandaş tasarrufunu ekonomiye aktarmadı mı? Ne katılım bankası ne borsa helal olmak bakımından güven veriyor. Ama kimisi faize yatırmayı hamiyetperverlik sandı.
  Cevapla
 • Haklısınız 8 ay önce Şikayet Et
  Bu konuda çok güzel bir proje var aslında, KAVİ projesi. Yani Kamu vatandaş işbirliği projesi, bu hususu Cevdet Yılmaza bile yolladılar ama maalesef bir ilerleme kaydedilemedi. Internetten aratin yeni bir kalkınma projesi olacağına inanıyoruz
  Cevapla
 • Kamil 8 ay önce Şikayet Et
  Emlak katılım bankası tarafından gerçekleştirilen sadece o caiz. Yani helal Fon seçimli Katılım ortaklığı. Esası da fiili olarak muhataplar arasında alacak borç ilişkisi tesis edip. Kamu güvencesi veriyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle