Rusya'nın ham petrol ihracatı yüzde 50 arttı

Rusya'nın ham petrol arzı G7 ülkelerinin Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımlara rağmen ilkbaharda yüzde 50 arttı.

GİRİŞ 25.09.2023 09:30 GÜNCELLEME 25.09.2023 09:44

Financial Times da (FT) yer alan haber Kper adlı analiz şirketinin verilerine dayandırıldı. Avrupa Birliği (AB), G7 ülkeleri ve Avustralya, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşa sağladığı finansmanı azaltabilmek için Rus petrolünün varil başına 60 dolardan pahalıya satılmasını engelleyen tavan fiyat uygulamasını 5 Aralık'ta devreye almıştı.

Ancak, Kyiv School of Economics'in (KSE) tahminlerinin yer aldığı FT'nin haberine göre Rus petrol gelirleri ham petrol fiyatlarındaki sürekli artış ve Rusya'nın kendi petrolüne uyguladığı indirimi azaltması nedeniyle yükselebilir. FT'nin gemicilik ve sigorta kayıtlarını analiz ettiği haberde deniz yoluyla taşınan Rus ham petrolünün neredeyse dörtte üçünün Ağustos'ta Batı'nın sigortası olmadan taşındığı görüldü.

Rusya, deniz yoluyla taşınan dizel ve motorin ihracatını Eylül'ün ilk 20 gününde Ağustos'un aynı dönemine kıyasla neredeyse %30 azaltarak yaklaşık 1.7 milyon tona indirdi. Rusya'nın geçen hafta duyurduğu pek çok ülkeye dizel ve motorin ihracatını geçici olarak yasaklama kararının da arzın daha fazla daralmasına yol açması bekleniyor.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.