Goldman Sachs: Petrol fiyatları 100 doları aşacak

ABD merkezli uluslararası bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Goldman Sachs, petrolün varil fiyatının gelecek yıl 100 doları aşabileceğini bildirdi.

GİRİŞ 23.09.2023 17:44 GÜNCELLEME 23.09.2023 17:45
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Goldman Sachs tarafından hazırlanan rapora göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun arz kesintileri ve talepteki artış, piyasadaki arz yönlü sıkışıklığı artırarak fiyatları yukarı yönlü destekliyor.

ABD petrol üretiminde her ne kadar artış beklense de bunun artan talebi karşılamaya yetmeyeceğinin altı çizilen raporda, fiyatların, takip eden 12 aylık dönemde varil başına 100 doları aşabileceği belirtildi. Goldman Sachs daha önce fiyatların gelecek yıl varil başına 93 dolar civarında olacağını öngörmüştü.

Raporda, Suudi Arabistan ve OPEC+ ülkelerinin arz kesintilerinin, söz konusu ülkelerin "küresel stokları azaltarak fiyatları artırma'' konusundaki kararlılığını ortaya koyduğu ve fiyatların artış eğilimini desteklediği belirtildi.

Fiyat değişimlerinin OPEC grubu ülkelerinin arz kesintilerini nasıl uyguladığına bağlı olduğunun altı çizilirken fiyatların da grubun hedeflediği varil başına 80-105 dolar aralığında olacağı, OPEC grubunun en büyük üreticisi Suudi Arabistan’ın, üretim kesintilerine rağmen gelecek yıl kazancını artıracağı öngörüsünde bulunuldu.

ABD’nin başı çektiği bazı OPEC dışı ülkelerde gerçekleşen arz artışları nedeniyle OPEC grubunun üretim kesintilerine bir süre daha devam edebileceği tahmininde bulunulurken ABD’de sondaj ve üretim konusundaki kısıtlamaların hafiflemesiyle ülkenin daha hızlı üretim yapabileceği kaydedildi.

Buna karşın küresel petrol talebinin de artış kaydedeceği, bu artışta ekonomik toparlanma sürecinin ivme kazandığı Çin ile Hindistan ve Ortadoğu bölgesinde beklenen büyük talep artışlarının rol oynayacağı belirtildi.

Raporda, küresel enerji fiyatlarındaki artışın ABD ve Avrupa ülkelerindeki ekonomik büyümeye sınırlı bir negatif yansıması olacağı ifade edildi.

Arz yönlü endişelerin büyük oranda fiyatlanmasıyla fiyat artışlarının çoğunlukla piyasaya yansıdığı ve bu nedenle enerji fiyatlarındaki artışın, ülkenin faiz politikasındaki “yumuşak ekonomik iniş” hedefine ket vurmayacağı bildirildi.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 77
 • Bülent 2 ay önce Şikayet Et
  Bunlar şeytan! Allah'ın azabı üzerlerine olsun.
  Cevapla
 • Yunus 2 ay önce Şikayet Et
  sorun degil Reis basimizda oldugu surece her badireyi atlatiriz 130 dolari kisa zaman once gormustum brent petrolde zaten 1999 2006 doneminde petrol fiyatlari 110 ile 130 dolar arasinda oynadi tahminler 150 dolar olacak diyordu bir fiske geldi 80 dolarlari gordu yetmedi pandemide 30 dolarin altini gordu Allah C.C kimseye dusman degil kimseyi zelil etmez biz zulum etmedikce vesselam
  Cevapla
 • Das 2 ay önce Şikayet Et
  Niye ucuz satiliyor vahsi batiya varil basi 300 dolardan asagi satanlarin cani cehenneme
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Doların 2022 Aralık ayında 10 TL olacağını söyleyen algı operasyoncusu vardı. ortadan kayboldu. atalar ne güzel demişler " Varsa pulun herkes kulun yoksa pulun dardır yolun" işin özeti pul yani dolar devlet hazinesinde yok. eksi rezerv var. olmayınca zirvede aşağı inmiyor.
  Cevapla
 • Yunus 2 ay önce Şikayet Et
  Necmettin Batirel Hocamiz vatan millet adina konusur olmayacagini bilse bile vatan millet icin o algiyi olusturmak atesi bir nebze olsada sondurme gayreti icindedir haddinizi biliniz imaniz Necmettin hocadir amma siz onunla asik atacak durumda degilsiniz bilesiniz vesselam
  Cevapla
 • Trabzon 2 ay önce Şikayet Et
  Petrolün fiyatının 140 dolar olduğu zamanlar oldu.Bizim ülkemizde fiyatlar doların artması ve ağır vergiler yüzünden bu halde.Milleti kandırmayın.Doların düşeceği falan da yok.Artacaktır da.KKM de olan para inşaallah dövize yönelmez.Yoksa yandık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle