Rusya'dan dikkat çeken açıklama: Türkiye fırsat buldu, beraber yapacağız

Enerji alanındaki anlaşmalar ve projelerin, Rus-Türk iş birliğinin amiral gemisi ve temeli olduğunu belirten Buravov, 'Türkiye, büyük bir enerji merkezi olarak rolünü güçlendirme fırsatı buldu." dedi.

GİRİŞ 22.09.2023 15:52 GÜNCELLEME 22.09.2023 16:07
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Buravov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğalgaz merkezi projesi ile birlikte ulusal, bölgesel, ve Pan-Avrupa enerji güvenliğinin sağlanmasının en önemli unsur olduğunu söyledi.

Enerji alanındaki anlaşmalar ve projelerin, Rus-Türk iş birliğinin amiral gemisi ve temeli olduğunun altını çizen Buravov, şunları kaydetti:

"Mevcut projelerin (Türk Akımı, Akkuyu nükleer santrali) uygulamasının kazan- kazan biçiminde karşılıklı yarara dayalı iş birliğinin açık bir örneği olduğu söylenebilir. Rusya güvenilir bir enerji üreticisi, Türkiye de güvenilir bir enerji tüketicisi ve Türkiye, büyük bir enerji merkezi olarak rolünü güçlendirme fırsatı buldu. Söz konusu iki proje de en yüksek çevresel ve teknolojik normları ve standartları karşılamakta ve şu anda Rusya ve Türkiye büyük bir doğal gaz merkezini Türkiye'de kurma projesini görüşüyorlar."

Haber7.com'u WhatsApp üzerinden takip etmek için hemen tıklayın!

"Genel olarak Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret akışının dinamikleri sürdürülebilir olarak tanımlanabilir." diyen Buravov şöyle devam etti:

"2017 yılından başlayarak, Kovid 2020 yılını ayrı tutarsak, ticaret hacminin istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü göreceksiniz. 2017'de 22,3 milyar dolar 2018'de 25,4 milyar dolar, 2019'da 26,3 milyar dolar 2021'de 32,9 milyar dolar ve geçen sene 65 milyar dolar olarak gerçekleşti. Mevcut 2023 yılının ilk yarısının sonuçlarına göre, karşılıklı ticaretimiz 28,3 milyar dolara ulaşmış bulunmaktadır. Ancak son yılların genel eğilimi, ticari ve ekonomik ilişkilerimizin sürdürülebilirliğini ve bunların büyümesi için hala önemli bir potansiyelin bulunduğunu gösteriyor."

Buravov, Türk ihracatçıları birlikleri ile temaslarının, Rusya tarafından ithal edilen malların geniş yelpazesinin Türk üreticilerinin ürünleriyle ikame edilmesinin varlığını doğruladığını belirtti.

"OCAK-TEMMUZ DÖNEMİNDE RUSYA'DAN 3,5 MİLYON TURİST GELDİ"

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine dayanarak, bu yılın ocak-temmuz döneminde Rusya'dan 3,5 milyon turist Türkiye'ye geldiğini belirten Buravov, "Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 300 bin kişi daha fazla. Ayrıca bu tüm yabancı ülkeler arasında en büyük rakam. Rus turistler Türkiye'ye giden toplam turist akışının yüzde 13'ünden fazlasını oluşturmaktadır." dedi.

Buravov, Rusya ile Türkiye arasındaki potansiyel iş birliğinin yönünün çok çeşitli olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Gözümüzün önünde yeni iş birliği biçimleri ortaya çıkmakta, çeşitli alanlarda ortak çalışma istikametleri belirlenmektedir. İş birliği sürdürmenin ve genişletmenin ana unsuru, hem hükümet düzeyinde hem de iş çevreleri arasında sürekli bir diyalog olması, bu nedenle, Rus - Türk devlet kurumları iş birlikleri yeni ortak projelerin ve faaliyetlerin geliştirilmesi ve gerçekleştirilmesi için çalışıyorlar."

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 37
 • Zımbırtı 8 ay önce Şikayet Et
  Rusya "gaz" veriyor bize.
  Cevapla
 • Netitrebet 8 ay önce Şikayet Et
  Maalesef, ''GAZ'' ın yoksa, ''GAZ'' almak zorundasın bir yerlerden.
  Cevapla
 • Emekli memur 8 ay önce Şikayet Et
  Kış yaklaşıyor.
  Cevapla
 • Murat 8 ay önce Şikayet Et
  TÜRK BİRLİGİ VE ORTAK ORDUYU KURMANIN TAM ZAMANIDIR. KAFKASYA VE RUS ETKİSI ALTINDAKI TÜRKLERİ KURTARMANIN TAM ZAMANIDIR. BU FIRSAT ELIMİZE BİRDAHA GECMEZ. İYİ VE CESARETLE DEGERLENDİRMELİYiz
  Cevapla
 • Heredot 8 ay önce Şikayet Et
  He he orduya sende katıl belki stratejik yardımın olur kimbilir
  Cevapla
 • hans 8 ay önce Şikayet Et
  galiba türkiye rusyaya gas satcak
  Cevapla
 • avni 8 ay önce Şikayet Et
  hadi lan ordan rus ayısı, işin düşünce doğalgazın petrolün para etmeyince mi türkiye aklına geldi, 20 yıldır avrupaya türkiyeden %400 daha ucuza doğalgaz verip bize %400 pahalıya satarken aklın neredeydi! bunlardan yıllık 1 milyar metreküp doğalgazı belej almadan asla kabul etmemek lazım dediklerini.
  Cevapla
 • Cemhan 8 ay önce Şikayet Et
  Nükleer santralin bedelini doğal gaz bedeline ilave edilerek ödeniyor. Yani vatandaş taksit taksit ödüyor.
  Cevapla
 • mim cim 8 ay önce Şikayet Et
  Otuz yıl önce Rusya ile mavi akım gaz anlaşması Mesut Yılmaz tarafından yapılmıştır. Arada % 2,5'luk bir hisse sahibi bilinmeyen bir kişiye ait (?).
  Cevapla
 • Sveta 8 ay önce Şikayet Et
  Uydurma. Lan. Yalanci
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle