İhracatçılara göre dolar düşük, yükselsin istiyorlar

İhracatçılar “Kurlar ihracatçının çok istediği seviyede değil, maliyetleri de katarsak rekabetçilik noktasında Türkiye’yi pahalı noktaya koydu’’ açıklamasında bulundu

GİRİŞ 22.09.2023 09:20 GÜNCELLEME 22.09.2023 09:28
Bu Habere 198 Yorum Yapılmış

Dövizin geldiği nokta ihracatçıların tepkisine neden oldu. Dövizde dengenin sağlanmasını isteyen iş insanları, maliyetlerin hesaba katılması halinde ihracatta Türkiye’nin pahalı bir ülke konumuna geldiğini dikkat çekiyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, bu yıl küresel pazarlardaki talep daralmasının yansımalarının çimento, cam ve seramik sektöründe hissedildiğini söyledi. Gültepe, “Karamsarlığa kapılmıyoruz, ihracatta dönemsel inişler çıkışlar olabilir.

Bizim oyun planlarımızı, uzun vadeli hedeflere göre kurgulamamız gerekiyor. Hazırlık sürecinin her aşamasında katkı sunduğumuz Orta Vadeli Plan’da 2026 için 302 milyar dolarlık bir ihracat hedefi belirlendi. Mütevazı sayılabilecek bu hedef, bizim yeni dönemdeki ilk büyük sınavımız olacak. Ancak, kurlar ihracatçının çok isteği seviyede değil, maliyetleri de katarsak rekabetçilik noktasında Türkiye’yi pahalı noktaya koydu’’ dedi.

Finansmana erişim konusunda son iki ayda atılan adımlara dikkat çeken Gültepe, “Eximbank kredilerinde ihracatçı için 70 milyar liralık ek kaynak sağlandı. Reeskont kredisinde ise günlük limit bir buçuk ayda 10 kat artırılarak, 3 milyar TL’ye çıkarıldı. Son düzenlemeyle reeskont kredileri için yüzde 30 ilave döviz satışı ve önden döviz satışı gibi koşullar da kaldırıldı.

Ayrıca, 11 bankanın katılımıyla ihracatçılar için 1 milyar dolarlık esnek vadeli bir kredi paketi oluşturuldu. Bütün bu adımlarla ihracatçımızı finansmana erişimde yaşadığı sorunlar büyük ölçüde aşıldı. Dolayısıyla, artık enerjimizi finansman arayışına harcamayacağız. Daha fazla üretime ve ihracata odaklanacağız. Kredilere ulaşma noktasında finans sorununu aştık, bir iki yıl sonra finansman sorununu konuşmayacağız’’ şeklinde konuştu.

“ARZ-TALEP DENGESİNDE SIKINTI YAŞIYORUZ”

 OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İş İnsanları Ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Çamur da ihracatçının üretimde potansiyelini kaybetmemesi için krediyle ilgili engellemelerin ortadan kaldırılması ve kurda dengenin sağlanması gerektiğini vurguladı. Çamur, “Kur’u dizginlemeye çalışırken ihracatçıyı vurmamak lazım. İhracat yapmadan döviz elde edemeyiz.

Döviz için sadece turizm geliri yetmez. Kısa vadeli yükümlülüklerimiz için, dış borç yükümlülüklerimiz için dövize ihtiyaç var. İçerde maliyetler sürekli artıyor ama kur artmayınca rekabetçi olamıyoruz. Bakın; düşük kur yüzünden Ortadoğu pazarında Çin bizi çok ciddi zorluyor. Arz talep dengesinde sıkıntı çekiyoruz. Kurun düşük olması, ithalatı da özendirir. Kurla alakalı bir dengeleme mekanizması olmalı ki ihracatçı çalışsın” dedi.

“ÜRETİM SOĞURSA TEKRAR ISITMAK ZOR”

Levent Çamur, OVP’nin uygulanmasıyla ilgili sürecin uzun sürmemesi gerektiğine işaret etti. “Üretim soğursa, tekrar ısıtmak çok zor” uyarısında bulunan Çamur, şunları söyledi: “İnsanlar üretmek için can atıyor.

Ancak bunun için önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor. Faizden ağzı yanan üreticinin; teşvikler ve desteklerle yeniden iştahı kabartılmalı.”

OVP açıklandıktan sonra finansmanla ilgili bir takım gelişmeler olduğunu, bu gelişmeleri olumlu karşıladıklarını da kaydeden Çamur, OVP'de reel sektörün destekleneceğine, üretimin; savunma sanayi başta olmak üzere yatırımların devam edeceğine, para politikalarının geliştirileceğine yönelik pozitif hedefler bulunduğuna dikkat çekti.

KAYNAK: DÜNYA
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 198
 • temel 8 ay önce Şikayet Et
  adam gibi vergi sistemi koyarsin herkes vergi verir mujde diye durmadan af olmaz devlet yalaka olmaz biraz ciddi olur herkesi emekli yaptilar sonuc para bitti bir manyak o zaman teplik verdi diye kabul edilecek demek degil cok verilen teklif yanlis zaten cikar icin secim var diye geliyor bazi sey net yazarsin kimse oynamaz calismadan emeklik ne ya yada cocuk yasinda calismis demek ne
  Cevapla
 • Murat gözükara 8 ay önce Şikayet Et
  Bunlar vergi kaçıranlar.... Dolar yükselsinmiş... İflas edin la hayali faturacılar... Aşağlik bunlar...
  Cevapla
 • Turancılar 8 ay önce Şikayet Et
  Bunların karnı değil, gözü aç. Doları kaç TL yaparsan yao doyuramazsın, ancak toprak doyurur. Ar damarları çatlamış, dünya çapında bir marka değiller amma burnundan kış aşdırmazlar
  Cevapla
 • Ümit 8 ay önce Şikayet Et
  3-5 uyanık tüccar kendi cebini dolduracak diye vatandaş bir telefona ya da eşyaya 30-40 bin tl vermek zorunda mı?
  Cevapla
 • Tatarlı 8 ay önce Şikayet Et
  İhracat ve üretim yapmayan şirketlere kredi verilmesin ayrıca gelir seviyesi düşük vatandaşada ihtiyaç harici kredi imkanı verilmesin servet transferine hayır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle