Merkez Bankası'nın faiz kararı dünya basınında: 'Erdoğan onay verdi'

Merkez Bankası'nın faizi yüzde 25’ten yüzde 30'a çıkarmasıyla birlikte enflasyonun düşürülmesinin hedeflendiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sıkı para politikasına verdiği desteğe dikkat çekildi.

Merkez Bankası'nın faiz kararı dünya basınında: 'Erdoğan onay verdi'
Merkez Bankası'nın faiz kararı dünya basınında: 'Erdoğan onay verdi'
GİRİŞ 21.09.2023 17:28 GÜNCELLEME 21.09.2023 17:28
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), merakla beklenen faiz kararını açıkladı.

Politika faizi, geçen ay beklentilerin üzerinde yapılan artışla yüzde 17,5'tan yüzde 25 düzeyine çekilmişti.

750 baz puanlık güncellemenin ardından, bu kez 500 baz puanlık artışa gidildi.

Böylece bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 25’ten yüzde 30 düzeyine yükseltilmesine karar verildi.

BLOOMBERG: BÜYÜK BİR FAİZ ARTIRIMI DAHA

ABD merkezli Bloomberg, Türkiye'nin enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırmaya devam ettiğini okurlarına duyurdu.

Haberde, "Türkiye Merkez Bankası büyük bir faiz artırımı daha gerçekleştirdi." denildi.

SIKILAŞMA DÖNGÜSÜ YOĞUNLAŞTI

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan öncülüğündeki Para Politikası Kurulu'nun, Bloomberg'ün anketine katılan çoğu ekonomistin tahminleri doğrultusunda gösterge faiz oranını yüzde 25'ten yüzde 30'a yükselttiği belirtildi.

Üst üste dördüncü artışın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mayıs ayında yeniden seçilmesinin ardından başlayan sıkılaşma döngüsünü yoğunlaştırdığı vurgulandı.

ERDOĞAN ONAY VERDİ

Ayrıca, "Son karar, Erdoğan'ın parasal sıkılaştırmaya açıkça onay vermesinin ardından geldi." notu paylaşıldı.

Ekonomistlerin, söz konusu artışın 2024 yılının ilk çeyreğinde, mart ayındaki yerel seçimlerden önce sonlandırılacağını düşündüğüne dair görüşleri paylaşılarak, "Seçimin ardından daha fazla faiz artışı beklenebilir." ifadesi kullanıldı.

CNBC: TEK HANELERE DÜŞÜRÜLMESİ HEDEFLENİYOR

Faiz artış kararını duyuran CNBC, "Ankara çift haneli enflasyonla mücadele ederken, 500 baz puanlık sıçrama geldi." ifadesini kullandı.

TCMB'nin faizi yükseltmeye başladıktan sonraki dönemde açıkladığı orta vadeli ekonomi programında enflasyonun tek haneli rakamlara düşürülmesinin hedeflendiği anımsatıldı.

Yılsonu enflasyon tahmininin yüzde 65 olduğu da aktarıldı.

FİNANCİAL TİMES: ENFLASYONU AZALTMAK İÇİN FAİZ YÜKSELTİLDİ

İngiltere merkezli Financial Times, "Türkiye, yüksek enflasyonu azaltmak amacıyla faiz oranını yüzde 30'a yükseltti." diye yazdı.

Türkiye'nin, yüzde 60'a yaklaşan enflasyonu dizginleme hamlelerini hızlandırdığı, haziran ayından bu yana dördüncü kez faiz artışına gidildiği belirtildi.

ERDOĞAN SIKI PARA POLİTİKASINI DESTEKLİYOR

500 baz puanlık artışın, ekonomistlerin tahminleriyle uyumlu olduğuna işaret edilerek şöyle denildi:

Perşembe günkü faiz artışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuoyu önünde sıkı para politikasına desteğinden birkaç hafta sonra geldi.

YABANCI YATIRIMCILARI ÇEKMEYİ AMAÇLIYORLAR

Erdoğan'ın, mayıs ayında yeniden seçilmesinin ardından atadığı ekonomi yönetim ekibinin, Türkiye'nin enflasyonla mücadele etmek için düğmeye bastığı ve yabancı yatırımcıları çekmeyi amaçlayan bir dizi başka adım da attığı kaydedildi.

Fransa merkezli haber ajansı AFP de enflasyonla mücadele için faizin yüzde 30'a çıkarıldığını son dakika notuyla duyurdu.

KAYNAK: ENSONHABER
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 91
 • Öyle mi 10 ay önce Şikayet Et
  Faiz dünya rekoru, bizi takdir ediyorlar, biz borçlanalım köle olalım, onlar mutlu olsunlar
  Cevapla
 • Mizah 10 ay önce Şikayet Et
  Bu artış gereksizdi. Dolar gerilemiyor ise artış bir işe yaramamıştır.
  Cevapla
 • Faiz haramdır 10 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın yer vermesi, önem verdiğinden değil. Faiz haramdır. Reis'in dönüş yaptığını, faizin iyi birşey olduğunu ima etmeye çalışıyorlar. Faiz artınca tabii ki paralar bankaya gider, piyasadan çekilen paranın kıymeti artar ve enflasyon düşer. Ya sonrası? 100 senedir gördük bu filmi hala anlamayanlar var...
  Cevapla
 • Vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  Olması gereken ekonomi politikasına dönüldü. Reis hatasından geri döndü. Muhalefet bu nedenle itiraz ediyor. Reis hyasondan dönerek muhlefietin kozunu elinden almıştır. Seçimi millet ittifakınkazanmış olsaydı yine bugun yasadıgımız durumu yasayacaktık .
  Cevapla
 • siyasi 81 10 ay önce Şikayet Et
  Herşeyin fiyatı yükselmiş faizi yükseltmek hiçbirşeyin fiyatını düşürmez anca sabit kalır.
  Cevapla
 • Özkan 10 ay önce Şikayet Et
  Sen dua et fiyatların daha fazla artıp dahada durum kötüye gitmesin faizler artırılmasaydı T.C. Venezuela versyon 2.0 olacaktı ""Venezuela +%1500""Enflasyon uçuruma doğru gidiyorduk bu yanlış yoldan hele şükür U dönüş yapıldı! Zararın neresinden dönersen orası kardır! Enflasyonun düşmesine gayet sabır ve zaman isteyecek BOJ Bank of Japan çift haneli enflasyonu 5 senede düştü!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle