Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Mehmet Şİmşek'ten ilk açıklama geldi

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 25’ten yüzde 30 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Mehmet Şİmşek'ten ilk açıklama geldi
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Mehmet Şİmşek'ten ilk açıklama geldi
GİRİŞ 21.09.2023 14:00 GÜNCELLEME 21.09.2023 17:06
Bu Habere 108 Yorum Yapılmış

Hafize Gaye Erkan’ın 9 Haziran’da Başkanlık koltuğuna oturmasının ardından Para Politikası Kurulu 4. kez toplandı. Kurul ilk toplantıda faizi 650 baz puan artırarak yüzde 8,5'ten yüzde 15'e çekmişti.

Ardından ikinci toplantıda faiz oranı yüzde 17,50'ye ve üçüncü toplantıda yüzde 25 seviyesine yükseltilmişti.

4. toplantıda TCMB, politika faizini yüzde 500 baz puan artırarak yüzde 30 seviyesine yükseltti.

Ekonomistler 250 ila 600 baz puan arasında bir artış bekliyordu.

MEHMET ŞİMŞEK'TEN İLK AÇIKLAMA

Faiz kararı sonrası sosyal medya hesabından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Fiyat istikrarını sağlamak en önemli önceliğimizdir." dedi.

MERKEZ BANKASI'NDAN FAİZ KARARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 25’ten yüzde 30 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.

Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

ENFLASYONDA İLAVE YUKARI YÖNLÜ BASKI OLUŞTURUYOR

Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Bu unsurlar, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir.

DÜŞÜŞ BAŞLAYACAK

Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmaya başlaması fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.

Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. 

Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmektedir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir. 

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 108
 • The 8 ay önce Şikayet Et
  Malesef 2-3 aya kart vakaları aşırı
  Cevapla
 • Sanır 8 ay önce Şikayet Et
  Kart borçlarına 3 öderken seçimden sonra siz gelince 15 yani 5 katı ödüyoruz. Bizim enflasyon düzelmez.
  Cevapla
 • yusuf 8 ay önce Şikayet Et
  Harcamayin kardesim. Enflasyonu dusurmek icin istedikleri de bu
  Cevapla
 • Vayvay 8 ay önce Şikayet Et
  Faizler rekor, kart borçlari faizleriyle katlanacak, duman olduk
  Cevapla
 • Hakkı 8 ay önce Şikayet Et
  Reise güveniyorum o bir ekonomist vardır bir bildiği
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle