İHA'lar Türkiye'de uçuşa geçti

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 2016'da yayımlanan talimat kapsamında başlatılan kayıtlara göre, bu yılın haziran ayı itibarıyla ülkedeki insansız hava aracı sayısı 68 bini geçti. İHA pilotu sayısı 1 milyon 440 bin 867'ye ulaştı.

İHA'lar Türkiye'de uçuşa geçti
İHA'lar Türkiye'de uçuşa geçti
GİRİŞ 21.09.2023 13:03 GÜNCELLEME 21.09.2023 13:03
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Türkiye, havacılık sektöründe attığı adımlarla gücünü artırırken İnsansız Hava Aracı (İHA) kullanımında da dikkati çekici trend yakaladı. Ülkedeki İHA sayısı, haziran itibarıyla 68 bin 426'ya, kayıtlı İHA pilotu sayısı da 1 milyon 440 bin 867'ye ulaştı.

AA muhabirinin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) "2023 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu"ndan yaptığı derlemeye göre, İHA'lar, sivil ve ticari amaçlı kullanımların yanı sıra askerlik, güvenlik, istihbarat, tarım/ilaçlama, kargo, gümrük işlemleri, orman yangınlarıyla mücadele ve kamusal hizmetlerde de giderek yaygınlaştı.

Söz konusu araçlara yönelik düzenlemeler ve mevzuat çalışmaları bu alanda aşama katedilmesini sağladı.

SHGM tarafından 22 Şubat 2016'da yayımlanan İHA Sistemleri Talimatı kapsamında 500 gram ile 25 kilogram aralığındaki İHA'lar için Kayıt Sistemi oluşturuldu.

İHA uçuş izinlerinin, İHA Kayıt Sistemi üzerinden internet ortamında alınmasını ve buradan cevap verilmesini sağlayan Mülki İdare Modülü çalışmaları, ilgili kurum ve kuruluşlarla koordine edilerek hizmete girdi.

İHA yetkili eğitim kuruluşlarının Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) onaylı İHA eğitim kuruluşu olma süreci tamamlandı.

HEM İHA HEM PİLOT SAYISI ARTIYOR

Türkiye'de haziran sonu itibarıyla 80 İHA yetkili eğitim kuruluşu bulunuyor. Bunlardan 27'si MEB, 53'ü YÖK İHA yetkili eğitim kuruluşu olarak hizmet veriyor.

İHA Sistemleri Talimatı gereği, internet üzerinden İHA'lar için kayıt başvuruları 2016'da alınmaya başlandı. Söz konusu yılda İHA pilotu sayısı 11 bin 839 olarak kaydedildi. Bu yılın haziran sonu itibarıyla ise ülkedeki İHA sayısı 68 bin 426'ya, kayıtlı İHA pilotu sayısı da 1 milyon 440 bin 867'ye yükseldi.

Ayrıca, İHA0 amatör sportif lisans sayısı 481 bin 524'ye, İHA1 amatör sportif lisans sayısı 912 bin 882'ye, İHA Kayıt Sistemi'nde kayıtlı kişi sayısı 1 milyon 765 bin 977'ye, İHA0 ticari lisans sayısı 9 bin 905'e, İHA1 ticari lisans sayısı 37 bin 851'e, İHA2 ticari lisans sayısı 2 bin 271'e ulaştı.

İZİNSİZ İHA UÇURANLARA CEZA

Mevzuat gereği askerlik, güvenlik, istihbarat, gümrük ve orman yangınlarıyla mücadele hizmetlerinde kullanılan ve Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet müdürlükleri, Orman Genel Müdürlüğü, istihbarat birimleri, Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü gibi kurumların sahip olduğu devlet İHA'ları hariç, azami kalkış ağırlığı 500 gram ve üstü tüm İHA'ların sahiplerince kaydettirilmesi gerekiyor.

Ayrıca azami kalkış ağırlığı 500 gram ve üstü İHA uçurmak isteyen pilotların da SHGM sistemine kaydolmaları ve İHA uçuşları öncesi izin almaları şartı bulunuyor.

İzinsiz veya kayıtsız, tescil olmadan İHA uçuranlara ve pilotlarına idari para cezası uygulanıyor.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 60
 • netice 9 ay önce Şikayet Et
  ihalar kargo taşımacılığında kullanılabilirse süper olur
  Cevapla
 • Ömer Gümüş 9 ay önce Şikayet Et
  Helal sana Fatih kardeş. Ben de dşyırum ki OGM için özel ihalar üretilip, bir tek ağaç yanmasına izin vermemeliler, artık, bu kadar teknolojide ilerlermişken...
  Cevapla
 • Fatih Özen 9 ay önce Şikayet Et
  Iyi güzel hoş da 68.000 tane İHA varsa neden bu kadar ormanlar yanıyor
  Cevapla
 • Atilla 9 ay önce Şikayet Et
  Geri 68bin İHA ormanöı gözlüyor
  Cevapla
 • Mahsun 9 ay önce Şikayet Et
  İHA derken dron dan bahsediyor
  Cevapla
 • Ahee 9 ay önce Şikayet Et
  Ne alaka cahall
  Cevapla
 • HA55 9 ay önce Şikayet Et
  bu ormanlar dünya genelinde yaniyor tek türkiyede degil onuda bil kardesim, bu ihalar da 7/24 görevdedir eminim ama sucu kendi milletimizde veya dikkatsizlik de aramamiz lazim, 40 derecede sigarayi arabanin camindan atarsan orman yangini cikarsa sasirmayacaksin
  Cevapla
 • zafer7498 9 ay önce Şikayet Et
  Orman yangınlarını iha lar mı söndürüyor. İhalar sadece tespit ediyor. Bu konudaki dünyada en hızlı tespit yapan ülkelerden biriyiz.
  Cevapla
 • abdullah 9 ay önce Şikayet Et
  saçmalamışsın. ne ilgisi var?. 68 bin iha dediği toplam drone sayısı. yani kişilerin ellerinde bulunan video, görüntü çekmek, tarım arazilerini ilaçlamak için vb. sebeplerle kullanılan sivil amaçlı dronlar. Hem bu dronelar orman yangınlarını mı söndürecek? OGM zaten gözlem için kullanıyor. acil müdahale süresi 10 dk civarına inmiş durumda. dünyanın hiçbir yerinde yok..
  Cevapla
 • doğrucu 9 ay önce Şikayet Et
  iha sayısı 60bin pilot sayısı 1 milyon. bu rakamlari nereden buldular acaba. drone başına 15 pilot. heralde paylaşımli dönüşümlü uçuruyorlar oyuncakları....
  Cevapla
 • Ufuk 9 ay önce Şikayet Et
  Türkiyede her araç sürücü belgesi olanın aracı mı var
  Cevapla
 • abdullah 9 ay önce Şikayet Et
  Pilot olmak için belge (ehliyet) alıyorsun. bu belgeler de devlette kayıtlı.. yani sayılarını tabiiki devlet bilecek. ayrıca her ehliyeti olanın 1 dronu olmak zorunda değil.
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Rofar her araba ehliyeti olan araba kullanıyorum. Öyle düşün.
  Cevapla
 • kardeş 9 ay önce Şikayet Et
  hem haklısın hem eksik cevab şu araba ve trafik bilgisi yetkin olmayana ehliyet veriliyor mu?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle