Altın Fed sonrası düşüşte

Ons altın Fed'den gelen faiz artırım sinyali ile düştü. 1924,27 dolara kadar gerileyen ons altın1.928,75 dolardan işlem görüyor.

GİRİŞ 21.09.2023 09:14 GÜNCELLEME 21.09.2023 09:32

Ons altın fiyatları, Fed'in bu yıl yeni bir faiz artırımının sinyalini vermesi ve para politikasının 2024 yılına kadar gevşetilme ihtimalinin azalmasının ardından geriledi.

Ons altın 1924,27 dolara kadar gerilemenin ardından düne göre yüzde 0,1 düşüşle 1.928,75 dolardan işlem görüyor.

KCM Trade analisti Tim Waterer, "FOMC toplantısının ardından ortaya çıkan faiz görünümü göz önüne alındığında bazı piyasa tedirginlikleri yaşandı. Sonuç olarak, altın hala bir miktar alıcı buluyor ve bu da en azından şimdilik aşağı yönlü hareketi sınırlıyor. Altının yukarı yönde önemli kazançlar elde edebilmesi için muhtemelen Hazine getirilerindeki yavaşlayan ivmeye güvenmesi gerekecek" dedi.

NAB Commodities Research de yayınladığı yatırımcı notunda, "Yorumlarda faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağının sinyallerinin verilmesi sonrası, piyasanın Fed'in 2024 yılına kadar faiz indirim beklentilerini azalttığını ve bunun da kısa vadede altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturduğunu görüyoruz" ifadelerine yer verdi.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.