Tüm gözler 19 ve 20 Eylül olacak: Erdoğan'dan iki kritik özel toplantı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de temaslarda bulunurken ABD’li yatırımcılar ile Türk şirketleri arasında önemli iş birliklerine imza atılıyor.

GİRİŞ 18.09.2023 14:50 GÜNCELLEME 18.09.2023 15:16
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna katılmak üzere ABD'ye giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte ABD’li finans ve ekonomi çevreleriyle buluşarak temaslarda bulunurken 19 Eylül'de New York’ta ABD’nin önde gelen finans ve bankacılık çevreleri ile Türkiye’nin halka açık en büyük 50 şirketinin ve bankalarının CEO’larının dahil olduğu 13. Türkiye Yatırım Konferansı’na katılacak.

Konferansın ardından ertesi gün 20 Eylül’de ise Fortune 100’de yer alan 25 Amerikalı şirketin CEO’su ile özel toplantıda bir araya gelecek.

YERLİ VE MİLLİ TÜRK MAKİNALARI ABD’YE GİDİYOR

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye gitmeden Amerikan şirketlerinin Türk pazarına ilgisinin arttığı ifade ediliyor. 10 milyar dolarlık sermayeyi yönettiği belirtilen American Industrial Partners (AIP) fonunda yer alan Amerikan Shape Technologies Group şirketi KMT yöneticileri, Türk ortağı Usel Makina ile iş birliği görüşmeleri için geçen hafta Türkiye’ye geldi.

Yapılan ön anlaşmaya göre 2025 yılına kadar aşamalı olarak Amerika’da çeşitli eyaletlerde, farklı noktalarda bayiler ve servis kanalları vasıtasıyla yerli ve milli makine sanayi ürünü olan Türk makinaları satışa sunulacak.

Usel Makine Genel Müdürü Dr. Uğur Şimşir, “ABD ve İngiltere başta Avrupa’da Türk üretimi makinaların sayısının arttırılması konusunda iş birliği mutabakatı yapıldı. ABD ve Türkiye arasında ticaret hacmi günümüzde 30 milyar dolar civarında ama bu rakam kısa zaman içerisinde artacaktır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, ABD hükümeti ve finans çevreleri ile temasları yoğunlaştırdılar. Biz de özel sektör olarak bu çabaya ortak olmalıyız düşüncesindeyiz.

Günümüzde CNC teknolojisine sahip sadece 6 ülke bulunuyor, Milteksan sayesinde 7. ülke Türkiye olacak. Savunma sanayinde gösterdiğimiz başarı tüm dünyanın malumu, Türk İHA ve SİHA’lar gücünü defalarca ispatladı ve tüm dünyanın takdirini kazandı. Artık beraberinde sivil sanayiye odaklanarak üretim teknolojilerini geliştirmeliyiz. 4’üncü sanayi devriminin lider ülkelerinden birisi olarak potansiyelimizin farkındayız ve oyun kurucu rolüne adayız” dedi.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 30
 • hHüseyin 8 ay önce Şikayet Et
  ABD 'liler Sömürecek bir şeyler Keşf etmişlerki geliyorlar. Eeeeee Bizde Yatırım diye her şeyi veririz, Olur Biter. Ne Oldu da, ABD 'liler birden bire İyi Oldular ???
  Cevapla
 • Sedat3 8 ay önce Şikayet Et
  Tek kurtuluşumuz japonlar gibi çalışmak ve dürüstlük. Korkarım sahte dindarlik ile tüm ahlaki ve etik değerlerimizi kaybettik. Gemi battığında hepimiz boğulacağız ve taptigimiz para ev yat kat makam araci kurtaramayacak...
  Cevapla
 • BoRa 8 ay önce Şikayet Et
  katmayin sunlari ülkeye yatirimlarida kendileride cehennemin dibine kadar gelemsinler ülkemize
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 8 ay önce Şikayet Et
  @çanakkale dediğin gibi olsaydı din olmazdı! herkes istediği gibi yaşardı!Erdoğan olasaydı bir nevi sanayi devrimini yaşayamazdık! 50 çeşit prangaya vurulan Türkiye ayağı kalkamazdı! bir asırdır hasta modunda olan ülkemiz onun ilhamıyla yataktan kalkabildi birde yürüdüğünü görebilirsek inanın dünyanın rengi değişecek bu da ancak bir Halifenin önderliğinde olacak inşaAllah
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 8 ay önce Şikayet Et
  sokaktaki köpekleride 4.0 teknolojileriyle zapturapt edebilirseniz çok sevineceğiz! sokaklar kan ağlıyor! chp her zamanki gini yangına benzin atıyor...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle