Dünyanın konuştuğu istifa: Ünlü CEO'yu bitiren 'yalan' açıklandı

İngiliz petrol devi BP'nin CEO’su Bernard Looney‘in ani istifasının sebebinin söylediği yalanlar olduğu iddia edildi.

Dünyanın konuştuğu istifa: Ünlü CEO'yu bitiren 'yalan' açıklandı
Dünyanın konuştuğu istifa: Ünlü CEO'yu bitiren 'yalan' açıklandı
GİRİŞ 19.09.2023 13:25 GÜNCELLEME 19.09.2023 13:26
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İngiliz enerji devi British Petroleum (BP) şirketinin CEO'su Bernard Looney’nin dört gün önceki ani istifasının yankıları devam ediyor.

İstifaya dair ajans haberlerinde “çalışma arkadaşlarıyla kişisel ilişkileri konusundaki iddialar sonrasında istifa etti” bilgisi paylaşılmış ancak söz konusu ilişkilere dair herhangi bir detay yer almamıştı.

Geçen yıl da çalışma arkadaşlarıyla ilişkileri sebebiyle Looney hakkında soruşturma başlatılmış, “şirketin davranış kurallarını ihlal eden bir durum olmadığına” karar verilmişti.

BP'nin istifaya dair açıklamasında “Şirketin güçlü değerleri var ve yönetim kurulu, şirketteki herkesin bu değerlere uygun davranmasını bekliyor. Özellikle tüm liderlerden rol model olarak hareket etmeleri ve başkalarının güvenini kazanacak şekilde sağduyulu davranmaları bekleniyor” denilmişti.

NEDEN İSTİFA ETTİ?

İngiliz Financial Times gazetesinde dün konuya dair “Seks, yalanlar ve CEO davranışı hakkında büyülü düşünceler” başlığıyla dikkat çeken bir analiz yayımlandı.

Gazetenin editör ve köşe yazarı Brooke Masters imzalı analizde, tacize karşı gelişen #MeToo hareketinin son yıllarda CEO değişimlerinde etkili olduğu, üst yöneticilerin cinsellikle ilgili olsun ya da olmasın kişisel ilişkilerinin de şirket yönetim kurulları tarafından daha çok mercek altına alındığı, geçen yıl ABD’de en büyük 3 bin şirket içinde CEO’larla ilgili görevden alma kararlarının yarısının kişisel ilişki suistimalleriyle ilgisi bulunduğu, bu oranın 2017’de yüzde 14 olduğu hatırlatıldı.

‘RESMİ GÜVENCE VERMİŞTİ’

Looney’in işini cinsel ilişkileri değil söylediği yalanlar nedeniyle kaybettiğini öne süren yazar, “İstifasına neden olan soruşturma, çalışma arkadaşlarıyla kişisel ilişkileriyle ilgili şirketin kendisiyle üçüncü kez konuştuğunu gösteriyordu. FT’ye konuşan yatırımcılar bu konunun 2019’da yılında CEO olarak atandığında gündeme geldiğini söyledi” ifadelerine yer verdi.

İlk soruşturmanın geçen yıl açıldığını, kariyerinin tamamını BP’de geçiren ve bu sürenin neredeyse tamamında bekar olan Looney’in şirket politikasını ihlal etmediği sonucuna varıldığını” aktaran yazar, bu soruşturma kapsamında geçen yıl BP’nin Looney’den “ifşa etmesi gereken başka bir ilişki ya da konu olmadığına dair yazılı resmi güvence” istediğini ve yeni bir şikayet geldiğinde ise Looney için yolun sonunun geldiğini, şirketin istifa açıklamasında da zaten Looney’in daha önceki açıklamaların tam olarak şeffaf olmadığını kabul ettiğini yazdı.

MCDONALD’S CEO’SUNUN AYRILIŞI

McDonald’s’ın eski CEO’su Steve Easterbrook’un 2019’da “yakın zamanda rızaya dayalı bir ilişkin yaşadığını” itiraf edip mahremiyet talebinde bulunduktan sonra yaklaşık 40 milyon dolarlık tazminat alarak şirketten ayrıldığını hatırlatan yazar, sonrasında neler olduğunu şöyle aktardı:

“Bir yıl sonra fast-food şirketi eski şefine, üç cinsel ilişki daha olduğu ve yönetim kuruluna yalan söylediği, iş telefonundan müstehcen görüntüleri sildiği ve olaya karışan kişilerden biri için hisse bağışlarını onayladığı iddialarıyla dava açtı. Bunun üzerine Easterbrook, 105 milyon doları aşan değerde nakit ve hisse senedini iade etmeyi kabul etti, yatırımcılara yalan söylediği için de idari para cezası aldı” ifadelerine yazıda yer verdi.

‘SİSTEM CEO’LARI TANRILAŞTIRIYOR’

Yazının devamında şu ifadeler yer aldı:

“Şirket felsefecisi Roger Steare, ‘İyi karar verme sosyal bir faaliyettir ancak sistem CEO’ları tanrılaştırır ve muhalefeti bastırmak için tasarlanmıştır” diyor. Steare, yönetim kurullarının terfi ettirdikleri kişilerin ahlaki karakterlerini incelemek ve potansiyel CEO’ların kişisel baskılara nasıl tepki verdiklerini test etmek için daha fazla zaman harcamaları gerektiğini savunuyor.

Rakamlara ve stratejiye odaklanmaya daha alışkın olan yönetim kurulları ve yöneticiler böyle bir değişimi rahatsız edici bulabilir. Ancak üst yönetici yapmadan önce karakter hakkında konuşmak, sonrasında seks hakkında konuşmaktan daha iyidir.”

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 4
 • Hakan Sönmez 8 ay önce Şikayet Et
  Looney Toons işte.
  Cevapla
 • çağrıbey 8 ay önce Şikayet Et
  yalancıyla yola çıkan yolda kalır
  Cevapla
 • Adil 8 ay önce Şikayet Et
  İşi bilen ahlaksız birine sınırsız yetki verirsen, şişirilmiş egosuna, aşırı özgüven ve yetkilerine dayanarak her haltı yiyebileceğine inanır. karmaşık bir cinsel hayatı, rüşveti, para transferi, sahtekarlıkları vs. çok olur.
  Cevapla
 • Hakikat 8 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'deki (yerli - yabancı ) firmaların üst düzey yetkilileri yüklenici gibi hizmet aldıkları firma sahiplerinden çok ciddi rüşvet aldığı gözlenmektedir. ( özel sektörde )
  Cevapla