Keçiboynuzu ağaçta kaldı! Fiyat dibe vurdu

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde üretimi yapılan ve geçen sene kilogramı 40 liradan satılan keçiboynuzu, üretimin fazla olması sebebiyle fiyatta yüzde 80'lik düşüş yaşadı ve 8 liraya geriledi.

GİRİŞ 18.09.2023 10:24 GÜNCELLEME 18.09.2023 16:25
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Buna bir de hırsızlardan korkan üreticinin erken hasat yapması eklenince, alan firmalar zarar etti, keçiboynuzu ağaçta kaldı.

“GEÇEN SENE ALTIN OLAN KEÇİBOYNUZU BU SENE HURDA OLDU”

Keçiboynuzu alım işiyle uğraşan Osman Yalçın, keçiboynuzunun ellerinde kaldığını söyleyerek; “ Gazipaşa’da ticaret yapıyorum. Keçiboynuzu alıyorum ve bu işi 20 yıldır devam ettiriyorum. Ancak ne yazık ki geçen sene altın olan keçiboynuzu bu sene hurda oldu, hiçbir değeri kalmadı. Geçen sene 40 TL’ye kadar çıkan keçiboynuzu bu sene 8 TL. Ne olduğunu biz de bilemedik. Türkiye’deki keçiboynuzu ürünleri elimizde kaldı. Şu anda Gazipaşa’da 3-4 bin ton keçiboynuzu var ama üreticilerimiz satmıyor biz de alamıyoruz. Tek nedeni ise fiyatlar. 8 TL olan keçiboynuzu, bu sene alıp satılamıyor. Çiftçimiz de ürünlerini satmıyor. Çünkü yevmiyelerini karşılamıyor. Hem toplanmıyor hem de toplanan ürünler elimizde kaldı. Çiftçiler ve alıcılar zor durumda. Geçen yıl Gazipaşa’da keçiboynuzu 40 TL olduğu için, hırsızlar da çoğaldı piyasada. Vatandaşlar da hırsızların ellerinden almak için ürünleri erkenden toplamaya başladılar. Olgunlaşmadan yeşilken topladılar. Hal böyle olunca da firmalar zarar etti. Zarar ettikleri için de bu yıl keçiboynuzu alımını durdurdular. Sonuç olarak piyasa çöktü ve keçiboynuzu hayalleri suya düştü" diye konuştu.

“KEÇİBOYNUZU PARA ETMEZ OLDU”

Birçok faydası olan keçiboynuzunun bu sene değer görmediğini belirten Yalçın; “Keçiboynuzu sadece çekirdek olarak değil, çerez olarak da satılabiliyor. Pekmezi yapılır, pekmezi şifa bakımından büyük önem taşır. Ununu da yaparlar. Yurtdışına çekirdek olarak ihracatı yapılır ama geçen yıl 28 Euro olan çekirdek bu yıl kilosu 2 Euro oldu. Bundan dolayı da keçiboynuzu para etmez oldu.” dedi.

“ALIM VE SATIM DURMA NOKTASINA GELDİ”

Keçiboynuzu işinde çalışan işçiler isi “Yıllardır keçiboynuzu işinde çalışıyorum. Keçiboynuzlarının içinden iyilerini ayırıyoruz. Ama bu sene para etmedi. Geçen seneye oranla aşırı derecede düşüş var ve işçilerin parasını bile karşılamıyor. Keçiboynuzu alımı ve satımı durma noktasına geldi.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 25
 • Misafir 8 ay önce Şikayet Et
  Eyi Olmuş Para Ediyor Diye Yaş iken Topladılar
  Cevapla
 • vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Tarımı yavudinin hibrit tohumuna teslim ettik başımıza gelmeyen kalmadı gelecekte bizi büyük kıtlıklar bekliyor yerli tohuma dönmeliyiz acil
  Cevapla
 • vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Devlet üretme çiftlikleri çoğaltılmalı ve karaborsacılara dur denilmeli eskiden birçok ürün devlet elihle üretilip satılırdı , Eski et balık kurumları, Tekel , sek vs şeker fabrikaları sigara fabrikaları satıldı gitti şimdi dışa bağımlı yaşıyoruz saman bile dışarıdan geliyor etin kilosu 500 e dayandı ey devlet duy emekli in sesini üretime el at
  Cevapla
 • MuhammedAli 8 ay önce Şikayet Et
  Sems kardeşim Allah askina antep fistigi nasil hangi yollardan geciyor bir araştır 45 derece sicakta sonra yorum yap
  Cevapla
 • enişte 8 ay önce Şikayet Et
  üreticiyide tüccarıda kendi şeytanı vurdu denir buna.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle