Av yasağının sona ermesiyle balık tezgahları şenlendi

Çanakkale’de av sezonunun açılmasıyla birlikte çeşit çeşit balıklar tezgahları süslemeye başladı. Balık bolluğuyla birlikte fiyatlar da geriledi.

Av yasağının sona ermesiyle balık tezgahları şenlendi
Av yasağının sona ermesiyle balık tezgahları şenlendi
GİRİŞ 13.09.2023 21:50 GÜNCELLEME 13.09.2023 21:50
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

15 Nisan’da başlayan av yasağı, 1 Eylül itibarıyla sona erdi. 2023-2024 su ürünleri av sezonu açılışıyla birlikte ’Vira Bismillah’ diyen balıkçılar, gırgır tekneleriyle denize açıldı. Çanakkale’de denizlerde av sezonunun başlamasıyla birlikte balık tezgahları şenlenirken, fiyatlar da düşmeye başladı.

Vatandaşların balıklara rağbet ettiğini belirten balıkçılar, havaların güzel olmasıyla balıkların daha da bollaşacağını tahmin ettiklerini söyledi.

"Bu sene denizde balık var"

45 yıldır balıkçılık yapan Engin Tunç, "Sezon açılalı 13 gün oldu ama gırgırlar 4-5 gün açılabildi denize. Hava müsaade etmedi. Önümüzdeki günlerde havaların güzel olmasıyla balıkların bollaşacağını tahmin ediyoruz. Bu sene denizde balık var. Büyük balık yok ama vatandaşımızın rahatça ulaşacağı ufak balıklar var. Yani istavrit, hamsi, sardalya bol miktarda çıkacak inşallah. Lüfer palamut az olabilir ama tezgahlarımızda olacak diye bekliyoruz. Av yasağı sonrası fiyatlar şuan dip yaptı. Av yasağı olduğu zaman sardalyanın kilosu 250 liraya kadar çıkmıştı. Şuan da 70-80 bandında geziyor. Hamsi şuan da 50-60 lira civarında seyrediyor. Halkımız bol bol balık yesin" dedi.

"İşlerden memnunuz"

Balık halinde balıkçılık yapan Onur Öget ise, "Av yasağı sonrasında balık tezgahlarında durum gayet güzel. Tezgahlarda şuan hamsi, istavrit var, sardalya bol miktarda var" dedi.

Vatandaşların balığa ilgi gösterdiğini anlatan Öget, "Şu anda olan işlerden memnunuz. İşler inşallah daha da güzelleşecek" diye konuştu. 

 

 

KAYNAK: İHA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 5
 • Emekli memur 7 ay önce Şikayet Et
  Paran varsa sıkıntı yok...
  Cevapla
 • VaV 7 ay önce Şikayet Et
  Bugün pazarda balık tezgahları bomboştu hamsi istavrit küçücüktü balıkçılar avaz avaz bağırıyor müşteri gelsin diye.
  Cevapla
 • Mustafa 7 ay önce Şikayet Et
  Tezgahlar şenlendi diyorsun da bir de onu balıklara sor
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  dibini kurutun da seneye kalmasın ne var ne yok küçük büyük hepsini avlayın tamammı neslini kurutun balığın
  Cevapla
 • Kenan Koç 7 ay önce Şikayet Et
  kazık
  Cevapla