Petrol fiyatlarında can sıkacak gelişme

Fiyatlamaların odağında önemli bir maliyet kalemi olan ve dünyadaki enflasyonun da tetikleyicisi konumundaki petrol fiyatlarının daha fazla zamlanması bekleniyor.

Petrol fiyatlarında can sıkacak gelişme
Petrol fiyatlarında can sıkacak gelişme
GİRİŞ 13.09.2023 17:28 GÜNCELLEME 13.09.2023 17:30
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), küresel petrol stoklarında beklenen azalmaya işaret ederek, bu yıl ve gelecek yıla ilişkin petrol fiyatı tahminini yükseltti.

EIA'nın "Eylül 2023 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu"na göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) en büyük üreticisi Suudi Arabistan'ın ham petrol üretimine yönelik günlük 1 milyon varillik gönüllü kesintiyi bu yıl sonuna kadar uzatma kararı tüm piyasaları etkiliyor.

Motorinden sonra benzine de zam yoldaMotorinden sonra benzine de zam yolda

 

Bu kararın küresel petrol stoklarının azalmasına neden olacağı ve bu durumun yıl sonuna kadar petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturacağı öngörülüyor.

Brent türü ham petrolün varil fiyatının, yılın son çeyreğinde ortalama 93 dolar seviyesine ulaşacağı, ancak OPEC+ üretim kesintilerinin küresel petrol üretimini talebin altına kalmaya zorlayarak gelecek yıl petrol fiyatlarında yukarı yönlü risk oluşturacağı öngörülüyor.

BRENT TÜRÜ HAM PETROLÜN VARİL FİYATININ BU YIL 84,46 DOLAR OLMASI BEKLENİYOR

Bu çerçevede, Brent türü ham petrolün varil fiyatının bu yıl 84,46 dolar olması bekleniyor. Bu rakam bir önceki raporda 82,62 dolar olarak tahmin edilmişti.

BATI TEKSAS TÜRÜ HAM PETROLÜN VARİL FİYATININ 79,65 DOLAR OLACAĞI ÖNGÖRÜLÜYOR

Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün ortalama varil fiyatının da 79,65 dolar olacağı öngörülüyor. Söz konusu rakam, geçen ay 77,79 dolar olarak öngörülmüştü. Gelecek yıl ise Brent türü ham petrolün ortalama varil fiyatının 88,22 dolar, WTI türü ham petrolün ortalama varil fiyatının ise 83,22 dolar olması bekleniyor.

 • Fiyatların gelecek yılın ilk çeyreğinde varil başına 90 doların üzerinde kalacağı ancak yılın geri kalanında ortalama 87 dolar olacağı hesaplanıyor.
   

KÜRESEL PETROL STOKLARINDA BEKLENEN ARTIŞIN NEDENLERİ

Raporda, gelecek yıl küresel petrol stoklarında beklenen artışın büyük ölçüde petrol talebindeki gerileme, OPEC dışı ülkelerin petrol üretimindeki artış ve Suudi Arabistan'ın gönüllü üretim kesintilerinin sona ermesinden kaynaklanacağı tahmin ediliyor.

ABD'NİN GÜNLÜK HAM PETROL ÜRETİMİ ARTACAK

ABD'de günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl yaklaşık 12 milyon 780 bin varil olması bekleniyor.

Geçen yıl bu rakam yaklaşık 11 milyon 910 bin varil olarak kayıtlara geçmişti.

Üretimin 2024'te 13 milyon 160 bin varile çıkacağı hesaplanıyor.

Küresel petrol arzının bu yıl geçen yıla göre 1,2 milyon varil artarak günlük 101 milyon 180 bin varil, gelecek yıl da 102 milyon 880 bin varil olacağı tahmin ediliyor.

TAHMİNLERE GÖRE ARTIŞ OPEC DIŞI ÜLKELERDEN GELECEK

Söz konusu artışın daha çok ABD, Kanada, Brezilya ve Guyana’nın başı çektiği OPEC dışı ülkelerden geleceği, bu ülkelerin üretimlerini bu yıl günlük 2 milyon varil, gelecek yıl 1.3 milyon varil artıracağı hesaplanıyor.

Böylece, OPEC dışı ülkelerin petrol üretiminin bu yıl 67 milyon 850 bin varil, gelecek yıl ise 69 milyon 120 bin varil olacağı hesaplanıyor.

KÜRESEL PETROL TALEBİ

Öte yandan, küresel petrol talebinin bu yıl günlük 100 milyon 970 bin varil, gelecek yıl 102 milyon 330 bin varil olacağı öngörülüyor.

Tüketimdeki artışta en büyük payın, Çin’in başı çektiği OECD dışı ülkeler kaynaklı olacağı tahmin ediliyor. Söz konusu ülkelerin günlük petrol tüketimi bu yıl 55 milyon 170 bin varil iken gelecek yıl bu rakamın 56 milyon 560 bin varile çıkması bekleniyor.

OECD ülkelerinin günlük petrol tüketimi de bu yıl 45 milyon 800 bin varil olarak tahmin edilirken gelecek yıl 45 milyon 770 bin varile düşeceği öngörülüyor.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 65
 • adsız 7 ay önce Şikayet Et
  yahu venezuela acından ölüyor neden onlardan ucuz petrol alınmıyor. çakal suud rusya abd ye mecburmuyuz
  Cevapla
 • İklimDeğişikliği 7 ay önce Şikayet Et
  Turkiyede çılgın bir sekilde petrol tüketimi olustu bu nedenle tüketim dusmesi icin şehirler arasî hizli tren şehirici tramvay projeleri artması ve hızla tamamlanması vatandaşlarımızın sehirici kısa mesafeli yerlere bisikletle gitmeyi alışkanlık haline getirmeli benzin ve mazot bu çılgın tüketim devam ederse 50 tl üzerine çıkar lpg ise 30 tl olur
  Cevapla
 • Emre. 7 ay önce Şikayet Et
  Ne yiyip iciyosn anlamadm lakin anlattığın bana göre saçmalıktan başka birşey değil.
  Cevapla
 • İsmail K. 7 ay önce Şikayet Et
  Varil fiatı BİR ENT 250 ($). dolar olmalı AB düşünsün Tahılda aracı olmayalım bizde zarar cekeriz ama AB karışır ve dağılır. biz sabır etmeden AB Göçmez. SABIR. SABIR. SONU AYDINLIK OLUR fabrikalar dahil hepsi ab yi terkeder. Doğal gazdan ulaşımdan dolayı en uygun ülke TÜRKİYE
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  bu nasıl bir insanlık tır ya fiyatlar düşmesin diye petrol üretimini kısarak fiyatlarını yükselmesini sağlayan bu nasıl bir zihniyettir
  Cevapla
 • Omer 7 ay önce Şikayet Et
  kısması git gide azalıyor
  Cevapla
 • Köylü 34 7 ay önce Şikayet Et
  İnşallah tamamen kurur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle