Çin'de deflasyon riski

Çin'de üretici fiyatlarında 10 aydır süren düşüş eğilimi ağustosta da devam ederken tüketici fiyatlarındaki cüzi artışın deflasyon riskine işaret ettiği belirtiliyor.

Çin'de deflasyon riski
Çin'de deflasyon riski
GİRİŞ 09.09.2023 16:23 GÜNCELLEME 09.09.2023 16:23

Çin'de üretici fiyatlarında devam eden gerileme ve tüketici fiyatlarındaki durgunluk deflasyon riskine dair endişeleri artırdı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (UİB), ülkede fiyat artışlarına ilişkin Ağustos 2023 verilerini açıkladı.

Ağustosta Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3 gerilerken Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,1 yükseldi.

Üretici fiyatları 10 aydır süren düşüş eğilimini ağustosta da devam ettirirken tüketici fiyatları beklentilerin altındaki cüzi artış, orta ve uzun vadeli deflasyon riskine işaret ediyor.

İmalat ürünlerinin fabrika çıkış fiyatlarından hesaplanan ÜFE'de 2022'nin son çeyreğinde kaydedilen gerileme, bu yılın ilk 8 ayında sürdü.

Ağustosta ÜFE, geçen aya göre yüzde 0,2 artsa da yıllık bazda yüzde 3 düşüş kaydetti.

Üretici fiyatları, ilk 8 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 azaldı.

Analistler üretici fiyatlarındaki düşüşü, dış talebin zayıf olmasına bağlıyor. İmalat sektörü ihracata dayalı olan Çin'de ağustosta ihracat yıllık bazda yüzde 8,8 gerilemişti.

Tüketici fiyatları durgun seyrediyor

Enflasyonun temel göstergesi kabul edilen TÜFE ise ağustosta yıllık bazda yüzde 0,1 artsa da geçen ayki düşüşün ardından toparlanma kaydetti.

Durgun seyreden tüketici fiyatları ilk 8 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yalnızca yüzde 0,5 artış kaydetti.

Ağustosta gıda fiyatları yüzde 1,7, tüketici ürünleri fiyatları yüzde 0,7 azalırken hizmet fiyatları yüzde 1,3 arttı.

Ülkede fiyat artışlarının hükümetin bu yıl için öngördüğü yüzde 3'lük enflasyon hedefinin gerisinde kaldığı gözleniyor.

KAYNAK: AA
Özgür Gündüz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Özgür Gündüz

Editör Hakkında

Konya Selçuk Üniversitesi’nden 2006 yılında mezun oldu. 16 yıllık gazeteci. Çeşitli dergi, gazete ve ajanslarda görev aldıktan sonra 2011 yılında internet haberciliğine başladı. Pek çok haber ve röportaja imza attı. Meslek hayatına Haber7.com’da 7 yıldır ekonomi editörü olarak devam etmektedir.