Türkiye koordine ediyor! Katar, Suriye'de kuracak

Katar, Türkiye tarafını temsilen Gaziantep Valiliğinin koordine ettiği yeni şehri Suriye'nin kuzeyinde kuruyor. Türkiye-Katar girişimiyle temeli atılan projede 1680 konut inşa edilecek.

Türkiye koordine ediyor! Katar, Suriye'de kuracak
Türkiye koordine ediyor! Katar, Suriye'de kuracak
GİRİŞ 08.09.2023 15:09 GÜNCELLEME 08.09.2023 15:09

Katar Hayır Kurumu (Qatar Charity), Türkiye tarafını temsilen eden Gaziantep Valiliği koordinesinde, Suriye'nin kuzeyindeki Bab ilçesinde 1680 konutluk yeni yerleşim yeri kuracak. Bab merkezin yaklaşık 10 kilometre kuzeyindeki Susunbat köyü çevresine kurulacak "el-Kerame" kenti, yaklaşık 9 bin sivile ev sahipliği yapacak.

ORGANİZASYONU TÜRKİYE KOORDİNE EDİYOR

Qatar Charity'nin yeni kent projesinde, 1680 konutun yanı sıra anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise ile sağlık merkezi, mesleki eğitim merkezi ve cami de yer alıyor.

Kent, 500 bin metrekarelik alana kurulacak. Bab'daki temel atma törenine Gaziantep Vali Yardımcısı Burak Akeller de katıldı. Suriye'deki temel atma merasimine eş zamanlı olarak Ankara'da da imza töreni düzenlendi.

MALİYETİ KATAR ÜSTLENECEK

Türkiye, Suriye'de rejimin ve terör örgütlerinin zulmünden kaçan masum sivillere yardım elini uzatmaya devam ediyor. Suriye'nin kuzeyinde kalıcı konut projeleri hazırlandı. Maliyeti Katar Devlet Kalkınma Fonu tarafından karşılanacak ve 3 yılda tamamlanacak konutlara sadece Türkiye'de yaşanan sığınmacılar yerleştirilecek.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.