Tarih verildi! Türkiye'nin gurur projesinde geri sayım başladı

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, milli savaş uçağı KAAN'ın ne zaman uçacağını duyurdu. Kotil, KAAN'ın yıl sonunda uçacağını açıkladı.

GİRİŞ 30.08.2023 17:31 GÜNCELLEME 30.08.2023 17:36
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, Cumhuriyet'in 100. yılında Ankara'da teknoloji ve bilim meraklılarına kapılarını açtı.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye'nin milli teknoloji ekosisteminde kritik rol oynayan bakanlıkların, başkanlıkların, kamu ve özel sektör kuruluşlarının, akademik kurumların ve medya şirketlerinin de aralarında bulunduğu 125 kurumla gerçekleştiriliyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil CNN Türk canlı yayınında şu ifadeleri kullandı:

"Çok iyi gidiyor, tabi TEKNOFEST gençlerin bir aktivitesi, genç gelenler de var. Sohbet ettiğiniz zaman diyorlar ki biz mühendis olmak istiyoruz. Üniversite giriş puanları İTÜ en iyi öğrencileri almış, uçak fakültesine ilk 100'den iki kişi gitmiş bu şu anlama geliyor. TEKNOFEST, savunma sanayiinden dolayı gençler artık mühendisliğe yöneldi. Bu TUSAŞ için çok önemli, tabandan bir ordu geliyor.

KAAN'ımız var HÜRJET'imiz var, ANKA'mız var bunlar çok önemli. 6700 mühendise geldik, daha önemlisi TEKNOFEST'te buraya gelen genç çocuklar.

KAAN'I GÖKLERDE NE ZAMAN GÖRÜRÜZ?

"Milli savaş uçağı KAAN ne zaman göklerde olacak?" sorusunu cevaplayan Kotil, "Cumhurbaşkanımız yıl sonu uçacak dedi, biz de çalışıyoruz yıl sonunda uçacak. TEKNOFEST'te önümüzdeki yıl KAAN'ı görür müyüz? İnşallah." dedi.

ANKA-3'TE SON DURUM NASIL?

ANKA-4 olacak. Bazı ülkelerle görüşmeler yapıyoruz. Amacımız bunlara ortak olmak. TUSAŞ olarak KAAN'ın bu yıl sonu uçması, GÖKBEY'i teslim ediyoruz, tekrar gençlere gelirsem, gencecik çocuklarımız 2050'nin geleceği. Bu ürünlere dokunuyorlar.

Aslında Türkiye gençleri motive etmeyi yakaladı. TUSAŞ olarak yurt dışından misafirimiz oluyor, İngiltere, Fransa'dan ABD'den misafirimiz oluyor. Onların genel kurmay başkanları, sanayi bakanları oluyor. Onların dedikleri şu bizim gençler sizler kadar mühendis olmak istemiyorum. TEKNOFEST'in bu motivasyona on numara etkisi var.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 33
 • Tao 3 ay önce Şikayet Et
  Emeği geçenlerden Allah razı olsun, ülkemiz ne kadar güçlü olursa okadar güvende oluruz,mazlumlara da daha fazla yardım ederiz
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Mazot yerine saman ucuzlamış. Bazılarının derdi midesi. Yiğidin derdi ise vatan olurmuş.
  Cevapla
 • Murat 58 3 ay önce Şikayet Et
  Mazot yüzde elli ucuzladı desen daha çok heycanlanırdım..
  Cevapla
 • Aziz y 3 ay önce Şikayet Et
  Git bir DNA testi yaptır.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  İnşallah seri üretiminide görürüz binlerce Kaan ordumuza verilir savaşa hazır olur
  Cevapla
 • Asım 3 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun. Türkiyemiz ile gururlanıyoruz. gururlanmayan Haindir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle