SGK'ya borcu olanlar dikkat!

Sosyal Güvenlik Kurumu'na borcu olan işveren ve sigortalıların borçlarını yapılandırmalarıyla sağlanan avantajdan faydalanmaları için son 5 gün.

SGK'ya borcu olanlar dikkat!
SGK'ya borcu olanlar dikkat!
GİRİŞ 26.08.2023 19:40 GÜNCELLEME 26.08.2023 19:40
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Sosyal Güvenlik Kurumu'na borcu olan işveren ve sigortalıların borçlarını yapılandırmalarıyla sağlanan avantajdan faydalanmaları için son 5 gün. 3 Ağustos'a kadar ödemesi gereken tutarları ödemeyen veya eksik ödeyenlerin bu tutarları 31 Ağustos'a kadar geç ödeme zammıyla birlikte ödemeleri gerekiyor.

Borç yapılandırmasında peşin ve ilk taksitinin ödeme süresi ilk olarak 31 Temmuz'a kadar uzatılmış, ancak sigorta primi ve yapılandırma borçlarının son ödeme tarihlerinin aynı güne denk gelmesinden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), tahsilat sisteminde yaşanan yoğunluktan dolayı son günü 3 Ağustos olarak güncellemişti. Kuruma olan borçlarını peşin ve taksitli ödeme seçeneğiyle yapılandıranlardan 3 Ağustos'a kadar ödemesi gereken tutarları ödemeyen veya eksik ödeyenlerin kanundan yararlanması için bu tutarları 31 Ağustos'a kadar geç ödeme zammıyla birlikte ödemeleri gerekiyor.

SGK AÇIKLAMASI

SGK'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Kuruma olan borçlarını peşin ve taksitli ödeme seçeneği ile yapılandıranlardan 3 Ağustos'a kadar ödemesi gereken tutarları ödemeyen veya eksik ödeyenlerin bu tutarları 31 Ağustos'a kadar hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının indirimsiz hali ve toplam tutara uygulanacak geç ödeme zammıyla birlikte ödemeleri durumunda katsayı uygulanmaksızın kanundan yararlanmaları mümkün olacaktır" ifadeleri kullanıldı.

TAKSİTLİ ÖDEMENİN PEŞİNE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ GEREKİYOR

Taksitle ödeme seçeneğini tercih eden ancak birinci ve ikinci taksit ödeme yükümlülüklerini yerine getiremeyen işverenlerin/sigortalıların bu kapsamda ödeme yapabilmeleri için iş yerlerinin/sigortalılar yönüyle de dosyalarının bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine müracaat ederek ödeme planlarını peşine dönüştürmeleri gerekiyor.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Sen çalışan mısın iş veren mi eyer işverense ilk önce kendine bi ev al sonra gerisi kolay ama çalışansan sana ne gigorta yapılandırmasından
  Cevapla
 • Ramazan şahin 10 ay önce Şikayet Et
  Geçimimizi zor yapıyoruz ödeme imkanım yok okullar açılıyor kiralar aldı başını gitti servisler öyle gıda öyle
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  4.500 SSK primmi yaparsanız işverende işçi çıkarmaya başlar
  Cevapla
 • 61 li 10 ay önce Şikayet Et
  Para yok..ne ile odeyelim ..saglik hizmetleri ucretsiz olacak kardesim
  Cevapla